'Islak imza' teşhisi kuru imzayla verilmiş!

'Islak imza' teşhisi kuru imzayla verilmiş!
'Islak imza' teşhisi kuru imzayla verilmiş!
Adli Tıp Kurumu eylem planındaki Dursun Çiçek'in imzasını fotokopi belgelerde yer alan imzalarına bakarak teşhis etmiş


ANKARA - “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesinde imzası olduğu öne sürülen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’e ait ıslak imzalı belge üzerinde inceleme yapan Adli Tıp Kurumu’nun, “İmza Çiçek’e aittir” sonucuna, çoğunluğu kuru (fotokopi) 17 imzayı ıslak imza ile karşılaştırarak vardığı öğrenildi. Askeri yetkililer, bu yönüyle incelemenin yetersiz olduğu görüşünde birleşirken, askeri savcılığın konuya ilişkin soruşturmasının sürdüğünü söyledi. Yetkililer, kesin sonuç için dört kez istemelerine karşın halen kendilerine gönderilmeyen ‘ıslak imzalı’ belgeyi beklediklerini kaydetti.
Albay Çiçek’in Ergenekon savcılarınca ikinci kez tutuklanıp, yapılan itiraz üzerine ikinci kez serbest bırakılan Çiçek ile ilgili Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma sürüyor.
Askeri yetkililer sivil savcılığa bir ihbar mektubu ile gönderilen ıslak imzalı ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ belgesinin Adli Tıp Kurumu’ndaki incelemesinin ise yetersiz olduğu kanaatinde. Adli Tıp Kurumu’nun ıslak imzalı olduğu öne sürülen belge üzerinde yaptığı incileme sonucuna ilişkin raporun Askeri Savcılığa da gönderildiğini belirten askeri yetkililere göre Adli Tıp’ın incelemeyi çoğunluğu fotokopi olduğu için kuru olarak nitelenen toplam 17 imza ile karşılaştırmalı olarak yaptı.
Sözkonusu 17 imza içinde Çiçek’in ilk tutuklandığında sivil savcılıkça alınan ıslak imza örneklerinin yanı sıra Genelkurmay’dan istenen Çiçek’e ait imzaların ve Çiçek’in imza attığı değişik belgelerden elde edilen imzalar bulunuyor.
Çiçek’in daha önce basına da yansıyan farklı imzaları bulunduğuna dikkat çeken askeri yetkililer, tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Adli Tıp’ın, incelemesinde sözkonusu imzânın karekteristiği yani, kıvrımlarının ve kağıda uygulanan basınç gibi özelliklerinden ziyade diğerleriyle benzerliğine baktığını değerlendiriyor.

‘İnceleme detaylı değil’
Son olarak geçen Cuma günü Genelkurmay’daki basın toplantısında konuya ilişkin soruyu yanıtlayan Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu da, Adli Tıp incelemesinin sadece imza tespiti konusunda olduğunu, parmak izi, kullanılan kâğıdın gramajının Genelkurmay’da kullanılan standart kâğıtla uyuşup uyuşmadığı, belgenin hangi yazıcıyla basıldığı, yazıcının kime ya da hangi kuruma ait olduğu şeklinde detaylı bir incelemeyi içermediğini söylemişti.
Genelkurmay yetkilileri, İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın hazırlanmış olabileceği iddia edilen bilgisayarlar ile söz konusu belge ile ilgili haberin yayınlandığı 12 Haziran 2009 tarihindeki karargâh içindeki kamera kayıtlarının istediği yönündeki iddiaları ise yalanladı. Yetkililer, sivil savcılıktan kendilerine bu türden bir talebin gelmediğini kesin bir dille ifade etti.