İslamcı teröre isim kılıfı

İstanbul'daki intihar eylemlerinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı 'İslami terör' tartışmasından Emniyet de etkilendi.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - İstanbul'daki intihar eylemlerinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı 'İslami terör' tartışmasından Emniyet de etkilendi. Radikal İslamcı terör örgütleri hakkında personelini eğitmeye hazırlanan Emniyet Genel Müdürlüğü, terörle mücadele polisleri için düzenlediği kursa, 'Dini motifli oluşumların analizi' adını koydu.
Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner başkanlığındaki bir komisyon tarafından
oluşturulan eğitim programına göre, bu yıl teşkilattaki polislere 256 ayrı konu hakkında eğitim verilecek.
Erdoğan'dan etkilendiler
Emniyet genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarından oluşan komisyonun eğitim programını hazırlarken, İstanbul'daki bombalı saldırıların ardından
"Terörle İslam'ın yan yana getirilmesi tüylerimi diken diken ediyor" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'dan etkilendiği görüldü.
Emniyet'in 2004 yılı eğitim programına göre, Terörle Mücadele Daire Başkanlığı (TEMÜH), 2004 yılı içinde personelini yedi ayrı konuda meslek içi eğitimden geçirecek. TEMÜH Dairesi'nde ve illerdeki terörle mücadele şubesindeki görevli amir ve memurlar, insan hakları, bölücü terör örgütleri, sol terör örgütleri, terörle mücadelede temel eğitim, terörle mücadele bilgilendirme-koordinasyon ve psikolojik harekât konularında eğitim verilecek.
Mücadele yöntemleri
Terörle mücadele polislerine bu yıl ayrıca radikal İslamcı terör örgütleri ve bunlarla mücadele yöntemleri de anlatılacak.
İslamcı terör örgütlerini kapsayan kurs Emniyet Genel Müdürlüğü'nün eğitim programına, 'Dini motifli oluşumların analizi' olarak yansıdı. Eylül ve ekim aylarında düzenlenecek kursta, Hizbullah, İBDA-C ve Kaide gibi radikal İslamcı örgütler ve bu örgütlerle mücadele yöntemlerinin anlatılacağı öğrenildi.