'İslami Cihad içinde MİT mi var?'

Haber: İHSAN DÖRTKARDEŞ / Arşivi

BERLİN - Alman haber dergisi ‘Der Spiegel’, Almanya’da ses getirecek büyük eylemler hazırlığı içinde oldukları sırada yakalanan İslami Cihad örgütü sanıklarının Türk istihbarat örgütü MİT ile bağlantıları olduğunu öne sürdü.
‘Der Spiegel’, İslami Cihad örgütünün ‘Sauerland Grubu’ olarak tanınan ve büyük eylem hazırlığında oldukları öne sürülen kişilerin ifadelerini son sayısında yayımladı. Haberde sanıklardan Atilla Selek’in, 1000 sayfayı aşan ifadesinde Mevlüt K. adlı kişiden söz ettiği anlatıldı. Atilla Selek, ifadesinde Sauerland Grubu ile Amerikan merkezi haber alma teşkilatı CIA ve Türk İstihbarat Teşkilatı MİT arasındaki bağlantıyı Mevlüt K.’nın kurduğunu öne sürdü. Selek, Mevlüt K.’nin MİT’in ‘köstebeği’ olduğunu öne sürdü. İstanbul’da planlanan saldırıda kullanılacak patlayıcı maddelerin, terör hücresinin lideri Alman Fritz Gelowicz’e temin eden kişinin Mevlüt K. olduğunu iddia eden Atilla Selek, bu kişinin, hücre toplantılarından zaman zaman ayrılıp, birkaç saat sonra yeni bilgilerle geldiğini iddia etti.
 Atilla Selek, “Bir defasında Alman polisinin İslamcı bir grubu aradığını, şüpheliler listesinde benim de adımın bulunduğunu bildirdi” derken kendisine bu bilgilerin kaynağını sorduğunu, “Alman istihbaratından çaldım” yanıtını verdiğini öne sürdüğü belirtildi. Almanya’nın Ludwigshafen kentinde doğan Mevlüt K. hakkında Federal Savcılık tarafından tutuklama kararı verilmediği belirtildi.

‘Bağlantı elemanıydı’
‘Der Spiegel’ bu ifade üzerine Almanya’nın Türkiye’den bilgi talebinde bulunduğunu ve gayriresmi yanıt geldiğini iddia etti. İddiaya göre, Milli İstihbarat Teşkilatı, Mevlüt K.’nın 2002 yılına kadar Türk istihbaratı adına ‘bağlantı adamı’ olarak çalıştığını gayri resmi olarak doğruladı.
Ancak MİT, İstanbul’da planlanan saldırılarda kullanılacak patlayıcıları temin ettiği iddia edilen zaman diliminde, Mevlüt K.’nın MİT ile herhangi bir bağının bulunmadığını vurguladı.Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi’ndeki davaya pazartesi günü devam edilecek.