'İslamofobiya hastalık haline geldi'

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, İslamofobiyanın süratle tehlikeli boyutları olan bir hastalık şekline geldiğini belirterek...

İSTANBUL - İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, İslamofobiyanın süratle tehlikeli boyutları olan bir hastalık şekline geldiğini belirterek, "Karşı çıkılıp durdurulmazsa, dünya barışı ve istikrarı için ciddi bir tehdit teşkil edecek ve bütün inanç ve kültürlerden halklar için tehlikeler yaratacaktır" dedi.
İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) tarafından düzenlenen Uluslararası İslamofobiya Konferansı, dün Grand Cevahir Otel'de başladı. Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan konferansın açılışında konuşan Ekmeleddin İhsanoğlu, tartışılan konunun, İslam dünyasının ve hatta onun da ötesinde bütün uluslararası toplumun kaygılarının odağında yer aldığını söyledi.
Uzlaşma çağrısı
"İslamofobiya süratle tehlikeli boyutları olan bir hastalık şekline geldi" diyen İhsanoğlu, şöyle konuştu:" Karşı çıkılıp durdurulmazsa dünya barışı ve istikrarı için ciddi bir tehdit teşkil edecek ve bütün inanç ve kültürlerden halklar için tehlikeliler yaratacaktır. İslam dünyasındaki ülkelerin hükümetleri ve İKT tek başlarına bu meydan okumayla baş edemezler. Bu görev müşterek idarenin ortaya konulmasını ve siyasi liderler, yetkililer, entelektüeller, medya şahsiyetleri ve özellikle de hükümetler dışı teşkilatlarla genelde sivil toplum dahil herkesin iştirakini gerekli kılmaktadır. İslamiyet ve Hıristiyanlık arasında tarihi uzlaşmaya gidilmesi çağrımı sık sık tekrarlıyorum."