İşletmeciler şaşkın...301. maddenin bar macerası!

İstanbul'da Laleli ve Eminönü'ndeki kimlik denetimlerini pankartla protesto eden bar ve restoran sahipleri, TCK 301'den açılan davanın şokunda. 'Emniyet'i alenen aşağılamak'tan yargılanacak esnaf, "Terörist değiliz, namusumuzla çalışıyoruz" dedi.

İSTANBUL - Aksaray ve Eminönü'nde polisin GBT (Genişletilmiş Bilgi Taraması) uygulamasını protesto etmek için bir gün kepenk indiren ve pankart asan 60 esnaftan dokuzu polise yakalandı. Pankarta el konulurken dokuz esnaf hakkında, yazar Orhan Pamuk'un da yargılandığı Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinden dava açıldı. Irmak Restoran'ın sahibi İbrahim Alıcı, "Bizler terörist değil, namuslu birer esnafız" diye konuştu.
İki bölgenin bar, restoran, taverna ve disko sahipleri polisin düzenli olarak yaptığı GBT uygulamasından bezince 25 Kasım'da eylem yaptı. 60 esnaf dükkân kapatırken, Mesihpaşa Caddesi İhtisapağası Sokağı'ndaki dokuz eğlence yeri sahibi de bu karara uydu. Sokağa pankart asan aralarında İbrahim Alıcı'nın da bulunduğu dokuz esnaf, bir de basın toplantısı düzenledi. Olay yerine gelen polis pankarta el koydu. Alıcı ve sekiz esnaf arkadaşı ertesi gün karakola çağrıldı, ifadeleri alındı. Dokuz esnaf önceki gün ellerine ulaşan mahkeme kâğıdı ile de haklarında İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığını öğrendi.
Dokuz esnaf, TCK'nın 301. maddesinin 2. bendine göre, 'emniyet teşkilatını alenen aşağılamak' suçunu işledikleri iddiasıyla altı aydan iki yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.
'Terörist değil, esnafız'
Alıcı, 60 esnaf olarak eylem yaptıkları halde dokuz esnafın yargılandığını bu davada, kendilerine isnat edilen suçu işlemedilerini belirterek, şöyle dedi:
"Biz ne yaptık ki? Demokratik hakkımızı kullandık. Polislerin her gece yaptığı GBT uygulaması bizi ve müşterilemizi bezdirmişti. Bunun için yazılar yazdık, cevap geldi. En sonunda pankart yazdık. Biz vergisini ödeyen, istihdam sağlayan vatanperver insanlarız. Biz terörist miyiz ki hakkımızda 301'den dava açıldı?"
Aksaraylı dokuz esnafa açılan davanın ilk duruşması 20 Mart 2006 tarihinde görülecek.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise, bölgede faaliyet gösteren eğlence yerlerinin, fuhuş yapan kadınlarla müşterilerin buluşma yeri haline geldiğini, bu nedenle de denetimlerin sıklaştırıldığını söyledi. Emniyet'in açıklamasında, şöyle denildi: "İşletme sahipleri, medyayı da kullanarak, polislerin kendilerine baskı yaptığı imajını oluşturmaya çalışarak, polisi görev yapamaz hale getirme amacı gütmektedir."


    http://www.radikal.com.tr/7676377676370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.