@omererbil

İşleyen iş makinesi ışıldar!

İşleyen iş makinesi ışıldar!
İşleyen iş makinesi ışıldar!
Karabiga'da mahkeme kararıyla durdurulan termik santralda iş makinelerinin sürekli çalışması halkı isyan ettirdi. Şikâyetler üzerine savcılık, "Şirket iş makinelerinin paslanmasınlar diye gezdirildiğini söylüyor" dedi.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Çanakkale’nin Karabiga beldesi Kaleler mevkiinde Alarko’ya ait Cengiz Enerji San. ve Tic. A.Ş. tarafından tesis edilmesi planlanan ‘Alcen Enerji Santralı, İskelesi ve Kül Depolama Sahası’ projesi nedeniyle gergin günler yaşanmıştı. Radikal’in gündeme getirdiği kasabada mahkeme termik santralın yapımına onay veren ÇED raporuna yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ancak yaklaşık bir haftadır inşaat faaliyetleri yeniden başladı. Karabiga Temiz Doğa Derneği her defasında jandarmaya bildirip tutanak tutturdu. Savcılık ise “inşaat firmasının faaliyet yapmadığını, inşaat alanındaki araçlar paslanmasın diye gezdirdiklerini” söyledi.

Antik kente bitişik santral

Çanakkale’nin Karabiga beldesinde bir kısmı sit alanı içinde kalan Kaleler mevkiinde planlanan ‘Alcen Enerji Santralı, İskelesi ve Kül Depolama Sahası’ projesi Karabiga halkını sokağa dökmüştü. Radikal 18 Nisan 2013 günü Karabiga’daki halkın öfkesini haberleştirmiş ve daha sonraki yayınlarıyla da konunun takipçisi olmuştu. Kül depolama alanlarının köyün yakınına yapılacağı duyulunca halk örgütlenerek önce çevre platformunu kurmuş daha sonra ise dernekleşerek Karabiga Temiz Doğa Derneği’ni kurdu. İnşaat alanı Priapos Antik Kenti’ne yakınlığı ile arkeologların da tepkisini çekti. İnşaat alanında yüzey araştırması yapılması ve sit derecesinin yeniden gözden geçirilmesi istendi. Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş ise “Çevreye duyarlı örnek termik santral olacak, eksiklikler giderildikten sonra inşaat devam edecek” diyerek projeyi savunuyor.
Yapılmak istenen termik santral, mahkeme tarafından geçen ağustos ayında durduruldu. Çanakkale İdare Mahkemesi, Kaz Dağları silsilesine ve Priapos Antik Kenti’nin yanına yapılmak istenen termik santralın tarım arazilerine, insan yaşamına, yerleşim yerlerine zararı olacağı gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen ÇED olumlu kararını oybirliğiyle geçersiz kıldı. Kararda santralın çevreye vereceği zararlar bilirkişi raporuna atıfta bulunularak iptal edildi. Böylelikle termik santral inşaat faaliyetleri durdu.

‘İnşaat hiç durmuyor’

Ancak son bir haftadır inşaat yeniden başladı. Karabiga Temiz Doğa Derneği de Gümüşçay Jandarma Komutanlığı’na şikâyette bulundu. Jandarma gelip tutanak tuttu fakat inşaat durmadı. Dernek Başkanı Aslı Badem, bir haftadır hemen her gün şikâyet ettiklerini, tam 5 kez tutanak tutulduğunu belirterek şöyle konuştu: “Jandarma gittikten hemen sonra araçlar yeniden çalışmaya başlıyor. Her günü tek tek fotoğraflayıp videoya çektik. Biga Cumhuriyet Savcılığı’na gidip durumu anlattık. Savcılık bize, firmanın araçlar paslanmasın diye çalıştırdıklarını söylediğini iletti. İtiraz ettik. Araçlara hafriyat yüklediklerini söyledik. Ancak faaliyetin durdurulmasına yönelik bir çaba göremedik. Hatta bu sabah yine şikâyet ettik. Jandarma geldi. Hafriyat yüklü araca bile yol verdi. Görüntüleri bizde kayıtlı. Şirket ‘Yağmur yağdı, kayma yaşanmasın diye güvenlik nedeniyle çalışıyoruz’ diyor. Günlerdir hava açtı, yağmur yok ama çalışmalar sürüyor. Yani inşaat hiç durmadan devam ediyor.’’
Cengiz-Alarko ortaklığında yürüyen termik santral inşaatını yapan CENAL şirketi ise aşırı yağmurlardan dolayı yer yer çökmeler olduğunu ve kayma tehlikesinin oluşmasından dolayı güvenlik nedeniyle çalışma yaptıklarını duyurdu.


  http://www.radikal.com.tr/115433211543327

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Her yer şantiye alanı her yer rezillik - Cigdem_A

  "Çevreye duyarlı örnek termik santral olacak" iddiasını okuduğum bilim kurgu kitaplarını gölgede bırakarak havsalam almadı. Demek sadece İ. Melih değil çılgın projeler üreten, bu bir "aile" geleneği. Memleket gündemine dair okuduğum haberlerin çoğunu zekama hakaret olarak değerlendiriyorum. Oysa asıl sıkıntı düşüncenin kaynağında, paslanmasın diye iş makinesi gezdiren absürtlükte. Memleket apar topar başlayıp ardından iptal kararı gelmesine karşın devam eden hukuk dışı inşaat alanlarından oluşmakta. Hangi yanlışlığı, hukuksuzluğu takip edeceğimizi şaşırmış durumdayız.

  Sit Alanı, (Sit, oturmak - fiil) - ra di ka

  Ben bu dilemmayı anlamıyorum, yani yasalarla belirli değil mi herşey? 'Burası sit alanı ve burası inşaata açılamaz.' demiyor mu? Yoksa olay şöyle mi, 'Burası sit alanı, burası rant için uygun bir değere sahip olana kadar satılamaz' mı diyor? Bu ülkede her türlü paraya her türlü düdük çalınacak mı, yasak olan düdükler yok mu, benim çocuğum da çalsın diye, birşeyler bırakalım onlara diye.. Hayır biz ilerde kapadokyadaki doğa oluşumlarını 6 yıldızlı otel suiti, Pamukkaledeki travertenleri spa merkezi, ne biliyim efes antik kenti tatil merkezi olarak mı satacağız.. Her yer mi satılık bu ülkede, parkı, ormanı, limanı, denizi, dağı her metrekaresi mi satılık bu ülkenin.. Bildiğimiz yer işte! Karabiga, dibinde tarihi kaleler, insanlar çocuklarını alıp yüzmeye gidiyor, ufak bir yazlık kasaba işte karabiga, bilmeyen için de tahmin edilebilir bir yer, huzurlu ufak bir sahil kasabası, gidersin balığını yersin rakını içersin, nedir yani! İlla kafa dinlemek için, herşey dahil otele mi gidilecek bundan sonra, özel plajlara para mı ödeyece insanlar, her yer mi satılık be kardeşim!

  5 asirdir... - akropol

  Bes asirdir bu halklar aptal sayildi....ama aslinda bu lafi edebilenin IQ sunu sorgulamak lazim zira onlarda bu bes asirin urunudur.

  mahkemeler.. - kaşınan adam

  Anayasa oylaması sonucu ortaya çıkan durum bu.AKP iktidarı para gelsin diye ülkenin topraklarını yabancılara satarken ,olmadık yerlerde maden ocaklarına,hidroelektrik santrallerine izin veriyor.Topraklarımızı ve yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizi kendi babasının malı gibi satıyor.Sırf kendi iktidarlarını devamını sağlamak için.Buralardan gelen paralarla bütçeyi denkleştirip ülkeyi gül gibi yönettikleri izlenimi veriyorlar.Ama bir gün bu kaynakların biteceğini düşünmüyorlar.Benden sonrası tufan mantığı ile hareket ediyorlar.Bu işleri yaparken eskiden çok çekindikleri kurum olan yargıyı, Anayasa oylaması sonucu tamamen kontrol altına almalarının etkisi büyük.Artık onları denetleyecek veya işledikleri suçların cezasını verecek yargı kendi denetimlerinde.Tayyip bey Anayasa oylaması öncesi bir hap hazırladığını söylemişti.Maalesef bu hapı milletimiz yuttu ve hala onun etkisindeyiz..

  Tuz - vancetti

  Tuz kokarsa böyle olur işte. Savcı derhal bakanlığa alınıp müsteşar yapılmalı.

  Dingo'nun Ahırı - sblgngr

  Ülkenin yarısı baskı,hakim-polis korkusu, aç kalma kaygısı yüzünden kaygıda tavan yapmışken, bir diğer yarısı pervasız bir çekirge sürüsü gibi yurdumu talan etmeye devam etmekte. Bir yerlerden güvence almasalar böyle arsızlık yapabilirler mi? Vah benim hukuk devleti hayallerime!!

  Adamlar... - _poseidon_

  Adamlar: "T.C. Mahkemeleri kim ya, biz yukardan bağladık bu işi" mi diyorlar yoksa?