İsmail Beşikçi'ye fahri doktora: Bilim, saçmalayabilme, suç olanı söyleyebilme özgürlüğüdür!

İsmail Beşikçi'ye fahri doktora: Bilim, saçmalayabilme, suç olanı söyleyebilme özgürlüğüdür!
İsmail Beşikçi'ye fahri doktora: Bilim, saçmalayabilme, suç olanı söyleyebilme özgürlüğüdür!
Boğaziçi Üniversitesi'nde tarihi bir tören yaşandı. "Alikan Aşireti Üzerine Sosyolojik Bir İnceleme" adlı doktora teziyle girdiği akademik hayatı, "Marksist propaganda ve bölgecilik" suçlaması nedeniyle Erzurum Atatürk Üniversitesi'nden atılmasıyla kesilen İsmail Beşikçi'ye onursal doktora verildi.
Radikal.com.tr - Okuldan atılması yine bir meslektaşının başvurusuyla olmuştu, “Marksist” olmak bir suçtu elbette o zamanlar, ancak şikayetçi sosyoloji doçenti Orhan Türkdoğan’ın ikinci suçlaması daha önemliydi: “Bölgecilik” denilen şey, aslında Beşiçi’nin çalışmalarının Kürt varlığını inkara dayalı, akademinin de hakikat diye benimsediği ideolojik tutuma, adlı adınca Kürt, Kürtçe, Kürdistan kavramlarını kullanarak meydan okumasıydı. 12 Mart döneminde cezaevine giren, 1974 affıyla çıkan İsmail Beşikçi, Kürt varlığına yönelik politikalara taviz vermeden düşünüp yazmaktan hiç vazgeçmedi. Akademi dışına itilmek de onu çalışmaktan alıkoymadığı gibi, cezaevi de buna engel olamadı.

BİLİM SAÇMALAYABİLME ÖZGÜRLÜĞÜDÜR

İsmail Beşikçi, çeşitli aralıklarla serbest kalsa da 1999’a kadar ömrünün 20 yıla yakın bir süresini cezaevlerinde geçirdi. Çıkardığı hemen hemen her kitap yasaklandı. Akademi bu süre içinde onu ya hiç yokmuş gibi yaptı ya da ırkçılık, bölücülük gibi ithamlarla değersizleştirmeye çalıştı. Kürtler arasında “Sarı Hoca” lakabıyla anılan İsmail Beşikçi, Çorum İskilip doğumlu, Türk ve Hanefi bir aileden gelen bir isim olarak Kürt sorununa yönelik resmi ideolojinin bütün renkleriyle kökten ters düşerken, “bilim” vurgusundan hiç vaz geçmedi.
Boğaziçi Üniversitesi’nin verdiği doktora, genel akademik sistemin bugüne kadarki inkar ya da karalama politikalarındaki payının bir özrü niteliği de taşıyor. Beşikçi ise doktora töreninde söylediği sözlerle, bilim ve fikir özgürlüğüne dair tavizsiz tutumunun hiç kesilmeyeceğini de müjdeliyor: “Bilim saçmalayabilme, yanlış yapabilme, suç olanı söyleyebilme özgürlüğüdür.”


  http://www.radikal.com.tr/116591911659199

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mamoste Beşikçi. - Pakrewano

  sistemin köleleri kurban olsunlar sana hocam. gerçek bilim adamı senin gibi olur. ne yaptılarsa sana doğru olandan vazgeçmedin.çünkü vicdan vardı sende. gün gelecek Kürdistan'ın güneyinde yazar ferhad pîrbal'ın yaptığı gibi türkiyede de ayakkabını ayağından çıkarıp müzeye koyacaklar.

  İsmail Baba! - dr aluci

  Bilim aşkı mıdır İsmail Hoca'yı bütün yasaklara rağmen yolundan çevirmeyen, yoksa vicdanlı bir insanın katıksız ,çıkarsız davranış güdüsü müdür? Elbette yaptıklarını da sadece Kürtlere olan sevgisinden yapmamıştır...Kim ne derse desin, yıllar sonra onun adı hep hatırlanacak, ama sahte bilim insancıklarını kimse hatırlamayacak...hele hele suni bir tarih ve dil birliği yaratmak uğruna tez üretenler hiç...

  besikci apé me :) - talattaylan

  Besikci seni cok seviyoruz. Sen söylenemeyeni söyleyen, cürret edilemeyeni gercekci kilansin... "Eller" ne derse desin, bizim kahramanimizsin sen. Ilelebet !!!!!

  yakışır beşikçi'ye - enkidusiyar

  mızrak çuvala sığmaz. bu kadar akıllı ve kültürlü bir beyini erki elinde tutan bir avuç karanlık beyinler mi engelleyecekmiş peh.

  SARI HOCAYA - pispor

  Sosyolog demeye bile cesaretiniz yok oysa o bu ülkede gerçekleri söyley,en korkmayan bir sosoyologdur

  TARİH DERSLERLE DOLUDUR - akçakaya

  İsmail Beşikçi doğrularından sapmayan, doğruları savunurken ona biçilen; işkencelere,zindanlara ve hapislere aldırmayan ve bu baskılar karşısında doğruları savunmaya devam eden büyük bir araştırmacı ve yazardır. O Kürt olmadığı halde Kürtlerin mücadelesine büyük bir ivme kazandırdı.Kürt ulusunun varlığını ve gerçekliğini ısrarla yazmaya devam etti. Bunun içindir ki, Kürtler tarafından sevilen ve saygı duyulan bir kişidir. Ona verilen her ödül Irkçılığa ve şovenizme indirilen büyük bir darbedir.

  Özgürlük - firat1729

  Bence akademik özgürlük tam da Beşikçi'nin dediği gibi kim neyi beğenir neyi beğenmez diye düşünmeden aklın verdığı görüşü dilediğince söyleyebilmek özgürlüğüdür. Fakat aklın her vardığı bilimsel değildir ve akademi demek illa ki bilim demek de değildir. Bilim, aklın vardığının sınanıp doğrulanmasından sonra varılan noktadır ki orada saçmalamak özgürlüğü yoktur. Bu da her akadmik alanda mümkün olan bir şey değildir. O yüzden de sosyoloji, hukuk gibi alanlara bilim derken dikkat etmek gerekir. Benzer bir nedenle matematik de çalışma metodolojisinin farklılığından dolayı bilim sayılmaz çoğu zaman.