İsmail Cem bugün uğurlanıyor

Tedavi gördüğü hastanede önceki gün yaşamını yitiren İsmail Cem'in ailesine taziye ziyaretleri dün de sürdü. İsmail Cem'in Bebek'teki evine gelen Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Cem'in eşi Elçin ile kızı İpek Cem Taha'ya başsağlığı diledi.

İSTANBUL - Tedavi gördüğü hastanede önceki gün yaşamını yitiren İsmail Cem'in ailesine taziye ziyaretleri dün de sürdü. İsmail Cem'in Bebek'teki evine gelen Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Cem'in eşi Elçin ile kızı İpek Cem Taha'ya başsağlığı diledi.
Rahmi Koç'un ardından işadamı Ali Koç, İnan Kıraç, Nüket İpekçi İzet, gazeteci Leyla Umar ve sinema oyuncusu Filiz Akın da taziye ziyaretine bulundu.
'Papandreu da törene katılacak'
Cem'in kızı İpek Cem Taha, bugün gerçekleştirilecek cenaze töreni konusunda bilgi verirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la babasının dışişleri bakanlığı yaptığı dönemdeki yakın dostu eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun da törene katılacağını söyledi. Öğle namazını takiben Teşvikiye Camii'nde düzenlenecek cenaze töreninden sonra babasının Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedileceğini, akşam da evinde dua okunacağını söyleyen Taha, devlet töreninin de camide gerçekleştirileceğini belirtti.
Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek de, İsmail Cem için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in talimatıyla valilik tarafından devlet töreni düzenleneceğini, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Türkiye'nin her yanından partililerin törene katılacağını, ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da cenazeye katılmasının beklendiğini söyledi.
İsmail Cem'in Türkiye için Türk düşünce hayatı, demokrasisi, siyaseti için yeri doldurulamayacak bir kayıp olduğunu vurgulayan Özyürek, "Hiç kimseyi kırmadan, dökmeden, hiçbir zaman sesini bile yükseltmeden düşüncelerini en etkin şekilde anlatmasını bilmiş bir insandı. Büyük bir devlet adamıydı" dedi.