İsmail Cem için son görev

Sol ve sağın eski ve yeni siyasetçileri, İsmail Cem'in Şişli'deki cenaze töreninde buluştu.

Devlet töreniyle

Siyasetin önemli ismi, eski Dışişleri Bakanı CHP'li İsmail Cem dün devlet töreniyle toprağa verildi. Törene Başbakan Erdoğan, CHP lideri Baykal ve eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Papandreu da katıldı.

İSTANBUL - Masasının üzerinde dünden kalan işler, okunmayı bekleyen kitaplar... Boşa geçmeyen bir hayat. Daha fazlası da olabilirdi ama 'buna da şükür'... Türkiye'ye şiir dizeleriyle veda eden İsmail Cem, dün İstanbul'da yapılan devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlanırken, Ege'ye doğru bir barış güvercini kanat çırptı. Devletin zirvesini, siyasetçileri, sanatçıları, diplomasi, basın ve iş dünyasını buluşturan törene, İsmail Cem'in Ege'ye dostluk getirmek için çalıştığı 'dostu' Yorgos Papandreu da eşiyle katıldı.
Devlet töreni dün Teşvikiye Camii'nde düzenlendi. Törene namaz öncesi gelen TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cem'in eşi Elçin, kızı İpek Cem Taha ve oğlu Kerem Cem'e baş sağlığı diledi. Arınç, Erdoğan ve eski başbakanlardan Tansu Çiller, törene katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a da başsağlığı dileğinde bulundu. Cuma namazının ardından cenaze namazı için en önde Arınç, Erdoğan, Kerim Cem ile Baykal yan yana saf tuttu. Saflarda Deniz Baykal'ın yanı sıra 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan da yer aldı.
Cenaze namazı Kerim Cem'in tanıdığı olduğu öğrenilen din görevlisi Fatih Savaş tarafından kıldırıldı. Savaş, İsmail Cem'in yazdığı son şiirinden bir bölümü de okudu. İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı da Cem için dua ederken, "Bir edep, erdem, dürüstlük insanını bugün aramızdan uğurluyoruz. Onu yeni bir varlık boyutuna uğurluyoruz. Allah huzurunda onu cennetine nail etsin" dedi.
Teşvikiye Camii'ndeki törene ayrıca Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Theodoros Kasimis, İstanbul Valisi Muammer Güler, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Yunanistan'ın PASOK Partisi lideri ve eski Dışişleri Bakanı Yorgos Papandreu, sanatçılar Edip Akbayram, Zülfü Livaneli, Arif Sağ, Yavuz Bingöl, eski bakanlardan İstemihan Talay, Hüsamettin Özkan, Köksal Toptan, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, Yaşar Topçu, yazar Yaşar Kemal, Ercan Karakaş, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile çok sayıda yabancı ülke temsilcisi, gazeteciler ve 'gözü yaşlı' vatandaşlar katıldı.
Sezer ve Büyükanıt'tan çelenk
Aralarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve kuvvet komutanları ise törene birer çelenk gönderdi. Çelenk gönderenler arasında ABD ve Yunanistan hükümetleri adına büyükelçilikleri, AB Dönem Başkanı Almanya, Feriköy Ermeni Kilisesi Vakfı, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, işadamları ve çok sayıda ünlü isim yer aldı. Uğurlama için Yunanistan'dan gelen Yorgos Papandreu'nun 'Arkadaşım, barış elçisi İsmail'e' yazılı çelengi de dikkat çekti. Daha sonra Cem'in Türk bayrağına sarılı tabutu, polislerden oluşan tören mangası tarafından omuzlara alındı ve cenaze aracına konuldu.
Cem'i taşıyan araç, alkışlar eşliğinde camiden ayrıldı. Bu sırada çevredeki vatandaşlar araca karanfiller yağdırdı.
Cenaze töreninin ardından Zircirlikuyu Mezarlığı'na götürülen İsmail Cem'in naaşı, buradaki aile kabristanında defnedildi. Cem'i son yolculuğunda yalnız bırakmayan Yorgos Papandreu ile Deniz Baykal, mezara kürekle toprak attı. Papandreu, Cem'in mezarına zeytin dalı, Deniz Baykal ise çiçek bıraktı. Papandreu, İsmail Cem ile birlikte barışı temsil etmesi için bahçesine zeytin ağacı diktiklerini belirterek, "Bugün bu mezarlığa bahçemde yetiştirdiğim zeytin dallarını bırakmak için geldim" dedi.
Ailesinden Cem'e teşekkür
Mezarın başına yerleştirilen 'Ailen' yazılı çelenk ile 'Bize öğrettiklerin için teşekkürler, büyük insan güle güle' yazılı dövizler ise 'boşa geçmemiş bir hayat'ın simgeleri gibiydi. (Radikal, aa)'Hastalığı tam atlatıyor sandığımız bir anda...'
CHP lideri Deniz Baykal: Türkiye'nin tarihini, şu andaki konumunu, dünyayla ilişkilerini çok ciddi bir araştırmacı titizliğiyle ele aldı, yayınlar yaptı. Türkiye'nin saygı duyulması gereken önemli düşünürüydü. Bir eylem adamıydı. İnançlarını, değerlerini yaşama geçirmek için bütün ömrü boyunca sendika başkanlığından yola çıkarak, dışişleri bakanlığına kadar eylemli bir çalışma içinde olmaya özen gösterdi. Üstlendiği sorumlulukları yüzünün akıyla yerine getirdi. Özel, nazik bir insandı.
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç: Memleket çok değerli bir evladını kaybetti. Büyük bir mücadele verdi. Hastalığı tam atlatıyor sandığımız bir anda kaybettik, çok üzgünüm.
Eski bakan Recep Önal: Çok değerli bir arkadaşımızı çok erken kaybettik, çok üzgünüz.
Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi: İsmail Cem'in çok başarılı bir dışişleri bakanlığı dönemi oldu. Bu bakanlık başarısının kişilikli ve seçkin gazetecilik kişiliğini önlüyor olmasının gazeteci İsmail Cem'e haksızlık olduğunu düşünüyorum. Çünkü Cem'in, gazeteciliğe TRT Genel Müdürlüğü dışında da gazetelerde yazar, yönetici ve hatta yayın sahibi olarak çok önemli katkıları var.
Eski bakan Ercan Karakaş: Türkiye siyasetine kalite kazandıran bir insandı. Sosyal demokrasinin Türkiye'de gelişmesi, etkili olması için çok büyük katkılarda bulundu. Bizler için büyük kayıp.
Yorgos Papandreu: Cem ile çok yakın arkadaştık. Üzerinde yürüdüğümüz yolu değiştirmek, bu dünyayı daha barışçı bir hale getirmek, iki ülkeyi daha yakın ve arkadaş kılmak ve bölgede istikrar sağlamak yönündeki vizyonu paylaşıyorduk. Bu devam etmesi gereken tarihi bir projedir. Onu hep hatırlayacağım.