İsmail Hakkı Karadayı gözaltına alındı

İsmail Hakkı Karadayı gözaltına alındı
İsmail Hakkı Karadayı gözaltına alındı
İstanbul'da gözaltına alınan eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Nakara adliyesine getirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ifade vermek üzere saat 11.00 sularında polisler eşliğinde Çağlayan Adliyesi'ne getirildi.

Sabah erken saatlerde soruşturmayı yürüten TMK'nın 10. maddesi ile görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin talimatı doğrultusunda Karadayı'nın İstanbul Fenerbahçe Orduevi'nin yanındaki lojmanına polis gönderildi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yaptığı açıklamada Karadayı'nın evinde arama olmadığını, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gönderdiği talimat gereği ifadesi alınmak üzere Ankara'ya çağrıldığını söyledi. İsmail Hakkı Karadayı, Çağlayan Adliyesi'ndeki işlemlerin tamamlanmasının ardından polis nezaretinde Ankara'ya hareket etmek üzere Atatürk Havaalanı'na götürüldü. Saat 11.10'da  adliyeye getirilen Karadayı, saat 11.30'da adliyeden ayrıldı.

Saat 12:20'de Ankara'ya hareket eden Karadayı, saat 14:30'da Ankara adliyesine getirildi. Ankara adliyesinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındığı görüldü. TMK'nın 10. maddesi ile görevli başsavcıvekilliğinin bulunduğu kat, güvenlik gerekçesiyle kapatıldı.

Karadayı'nın savcılık ifadesine, soruşturmayı yürüten Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin'in yanı sıra, TMK'nın 10. maddesi ile görevli Başsavcıvekili Murat Esen'in de katılması bekleniyor.

Ankara adliyesi önüne gelen bir grup İşçi Partisi üyesi, Karadayı için destek gösterisi yaptı.

AVUKATI: GÖZALTI YOK 'DAVET' VAR

28 Şubat soruşturması kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca ifadeye çağrılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın avukatı Erol Yılmaz Aras, müvekkili hakkında verilen herhangi bir gözaltı ve arama kararı bulunmadığını söyledi.
Karadayı'nın avukatı Aras, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında müvekkili Karadayı'nın Ankara'ya davet edildiğini ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polislerin bu sabah Karadayı'nın kaldığı Fenerbahçe Orduevi'ne giderek daveti sözle ilettiklerini söyledi.

2 polis aracının Karadayı'ya, gözaltı işlemi varmış gibi gitmesini eleştiren ve bu durumu hukuksuz bulduğunu belirten Aras, polislerin Karadayı'ya nezaketli davrandıklarını da söyledi. Polislerin Karadayı'yı davet etmek için lojmana gelmelerinin gereksiz olduğunu da kaydeden Aras, 10 gün önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na, gerekirse müvekkili Karadayı'nın ifade verebileceği yönünde dilekçeyle bir başvuru yaptığını ve buna rağmen polislerin lojmana kadar gelerek davette bulunduğunu da aktardı. Karadayı'nın evinde herhangi bir arama yapılmadığını da belirten Aras, müvekkilinin Ankara'ya götürülmek üzere en yakın havalanına doğru yola çıkarıldığını da bildirdi.


SORUŞTURMADA SONA GELİNDİ

28 Şubat soruşturmasına ilişkin iddianamenin eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın, ifadesinin alınmasının ardından son halini alacağı öğrenildi.
İddianamenin, Karadayı'nın ifadesiyle şekilleneceği ve son halini alacağı belirtildi.

MEHMET ALİ ŞAHİN: HESAP SORMAMAK MÜMKÜN DEĞİL

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 28 Şubat soruşturması kapsamında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın ifadeye çağrılmasıyla ilgili, “Türkiye normalleşirken, daha güçlü demokrasiye doğru yol alınırken geçmişte yaşanmış olan demokrasi ve hukuk dışı uygulamaların hesabının sorulmaması mümkün değildir. Konuyu tamamen bu çerçevede değerlendirmek gerekir” dedi.
Şahin, 28 Şubat sürecinde iktidarın büyük ortağı konumundaki bir partinin mensubu olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:
“O dönemin sıkıntılarını yakından ve bizzat yaşamış bir kişi olarak aradan yıllar geçtikten sonra Türkiye'deki geçmişte keyfi ve hukuk dışı birtakım uygulamaların hesabının yargı marifetiyle sorulmuş olması aslında Türkiye'de son yıllarda demokrasi açısından, hukuk devleti olma açısından epey bir mesafe alındığını gösterir. Bu şaşılacak bir durum değil, kötü bir şey değil. Bunun dışında başka bir şey söylemeyi konu yargısal nitelikte olduğu için zait addediyorum.” 


ÇEVİK BİR SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklu bulunan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunda, Karadayı’nın Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’nda söylediği “Batı Çalışma Grubu’ndan (BÇG) haberim yok” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını iddia eden Çevik Bir dilekçesinde şu ifadelere yer vermişti: '' 28 Şubat 1997 tarihli MGK toplantısı sonrasında da Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, Genelkurmay Başkanı Karadayı’dan aldığı emir ve direktiflere göre mutad çalışmayı başlatmış, yönergeler, usul ve prensipler çerçevesinde hazırlıklarına başlamıştır”

'Karadayı'nın başını yalan ifadesi ağrıtacak'