İsmail Hakkı Pekin'den çok çarpıcı iddialar

İsmail Hakkı Pekin'den çok çarpıcı iddialar
İsmail Hakkı Pekin'den çok çarpıcı iddialar
Genelkurmay İstihbarat Dairesi'nin eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin, görev başındayken TSK içindeki Gülen cemaati mensuplarının peşine düştüğünü ancak, MİT tarafından engellendiğini ve dönemin müsteşarı Emre Taner'in kendisini Gülen ile tanıştırmak istediğini söyledi. Pekin, Başbuğ'un talimatıyla TSK'dan bilgi sızdıranları araştırdığında da MİT'in, "Bu işlerle uğraşmayın altından kalkamazsınız" uyarısıyla karşılaştığını öne sürdü.

RADİKAL - İsmail Hakkı Pekin, Korgeneral rütbesiyle Genelkurmay’da İstihbarat Dairesi Başkanı’yken, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki Fethullah Gülen cemaati mensuplarının peşine düştüğünü, ancak belirlemek için yardım istediği MİT tarafından engellendiğini iddia etti. Pekin, dönemin MİT Müsteşarı Emre Taner’in “yaşlı adam, uğraşma” dediğini, kendisini Fethullah Gülen’e tanıştırmayı teklif ettiğini söyledi.

Pekin, ayrıca Genelkurmay Başkanlığı’nın yetkisi olmamasına rağmen, istasyonlar aracılığıyla yabancı ülkeleri dinlediğini de vurguladı.

İnternet Andıcı davasından 2 yıl cezaevinde kalan, şimdi ise Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Pekin, Habertürk’e yaptığı açıklamalarda çok önemli iddialarda bulundu.

Genelkurmay İstihbarat Dairesi’nde, tutuklanmadan önce dört yıl Başkanlık yapan Pekin’in iddiaları şöyle:

“DÖNEMİN MİT MÜSTEŞARI BENİ GÜLEN’LE TANIŞTIRMAYI ÖNERDİ”

TSK içindeki Gülen cemaati üyelerini “kendilerinin hallettiğini”, ancak MİT’ten de bilgi aldıklarını söyleyen Pekin, ancak 2007 sonrasında MİT’ten bu bilgi akışının kesildiğini söyledi. Pekin şöyle dedi: “ MİT Müsteşarı Emre Taner’e endişelerimi dile getirdim, “Bilgi alamıyorum” diye, “Çok uğraşıyorsun Fethullah Gülen ile, yaşlı bir adam, isterseniz tanıştırayım, zarar gelmez’’ dedi.”

HABER KAYNAĞININ PEŞİNE DÜŞTÜM, MİT MÜSTEŞARI ‘UĞRAŞMA, ALTINDAN KALKAMAZSIN” DEDİ

O dönemde gazetelere Genelkurmay içinden bilgi sızdıranların peşine düştüğünü, bu konuda İlker Başbuğ’un talimatı üzerine MİT’ten de yardım istediğini anlatan Pekin, bizzat ileşitime geçtiği dönemin MİT Müsteşarı Emre Taner’in tepkisini ise şöyle ifade etti: “
Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ istedi, öyle gittim. Emre Taner “Paşam artık bu işle uğraşmayın, altından kalkamazsınız’’ dedi, aynen ilettim.

İNTERNET ANDICI, MGK’NIN VERDİĞİ GÖREV ÇERÇEVESİNDE YAZILDI

Pekin, internet andıcının MGK’nın verdiği görev çerçevesinde hazırlandığını kaydederek, “İnternetten yayın yapmak için MGK veriyor görevi. Dini gruplara karşı, örneğin Fethullahçılara karşı “Şu şu önlemler alınacaktır ve şu yayınlar yapılacaktır” diye... Görevi alan Genelkurmay Başkanı da Bilgi Destek Dairesi’nde internet üzerinden bu yayınları yapıyor. Hem siyasi hem de Ermenilere karşı yayınlar var” diye konuştu.

"İFADE VERDİM. BİR SAAT İÇİNDE HEM BAŞBAKAN’IN, HEM MÜSTEŞARININ GENELGELERİ YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILDI"

Pekin, yargılandığı ve iki yıl cezaevinde kaldığı İnternet andıcının, Başbakan ve Başbakanlık Müsteşarı’nın yayınladığı iki ayrı genelge çerçevesinde hazırlandığını söyleyerek, “Andıç hem Ömer Dinçer’in hem de Başbakan’ın (Recep Tayyip Erdoğan ) genelgeleriyle yapıldığını söyledim. İfademden 1 hafta sonra o genelgeler yürürlükten kaldırıldı” dedi. Pekin, 28 Şubat kararları çerçevesinde Başbakanlık’ta kurulan Takip Komisyonu’nun ise, her ay dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer başkanlığında toplandığını anlattı. Toplantıların, 2008 yılından sonra da, seyrelerek devam ettiğini söyledi.

“FİŞLEME YAPTIK”

Genelkurmay’ın özellikle 28 Şubat döneminde ‘fişleme de yaptığını’ anlatan Pekin, “Okullardan bilgi geldi. Yanlıştı tabii. Fişleme bizim işimiz değil. MİT’in görevidir o. Biz polis, MİT ve Jandarma İstihbarat’tan, ateşelerden, Türkiye ’de yaşayan yabancılardan bilgi alırız.” dedi.

“HAKAN FİDAN İRAN’DAN İSTİHBARAT GETİRDİ”

Pekin, Emre Taner’de sonra MİT’in başına gelen Müsteşar Hakan Fidan’la da çalıştığını anlattı. Fidan’dan, “zeki, çalışkan kendini yetiştirmiş biri” olarak bahseden Pekin, Fidan’ın kendilerine yabancı ülkelerden istihbarat getirdiğini söyledi, buna örnek olarak da İran’ı verdi. Pekin, “MİT Müsteşarı Hakan Fidan, İran kaynaklı birçok istihbarat ve hedefler getirdi, İran, Irak ve Türkiye arasında dağlık bir bölge için. Biz o hedefleri çok iyi incelerdik” dedi.

“YETKİMİZ YOK AMA, YABANCI ÜLKELERİ DİNLEDİK”

Pekin’in açıklamalarındaki bir başka önemli unsur ise, Genelkurmay Başkanlığı’nın ‘yetkisi olmamasına rağmen, yabancı ülkeleri dinlemesi’ konusunda oldu. Pekin, “dinleme yetkimiz yok. Ama şunu yaptık. 13-14 üssümüz var. Bütün yabancı ülkeleri dinliyoruz, havaalanları da dahil. Sınırı dinliyoruz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/130533513053355

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  asıl başlık bu değil - gundi ghandi

  Açıklamada asıl dikkat çeken Eski İşçi şimdiki Vatan Partisi'nin başkan yardımcısının Hakan Fidan'ı övmesi. Ama bu özellikle en altta verilmiş dikkat çekmesin diye

  Röportajın kesilen şu bölümünü yazmak gerekir. - brotherlouie

  "Balçiçek İlter; Peki PKK’ya ihtiyaç? İsmail Hakkın Pekin; Suriye... Orada PKK ve PYD’ye ihtiyaçları var Amerikalıların. 2016’da seçim var. Esad’ı devirmek istiyorlarsa ABD Kara Kuvvetleri’nin girmesi gerek, başka türlü yapamazlar." Kısacası bize özgürlük savaşçısı ve hakları gasp edilmiş bir millet olarak yutturulmaya çalışılanların kim olduğu ve hangi amaçlar doğrultusunda kendilerine patronları tarafından direktifler verildiği ortadadır.

  eksik - user520608

  ya ben yanlış biliyorum yada kasıtlı olarak eksik yazılmış haber.....

  Vehamet - esiroglu

  ?Paşam artık bu işle uğraşmayın, altından kalkamazsınız?? . Siyasi irada olmadan kurumların kendi başına hareket etmesine örnek. Siyasi irade kararı ile olur bu işler. Öyle de oldu. Herşeyin bir zamanı ve zemini var ve buna siyaset karar verir. Erdoğan'ın herşeye rağmen zorlandığı görülüyor

  belki - Dedemkorkut

  Ne kadar garip değil mi? Herkes masum, herkes melek; bir tek iktidar, Ak Parti ve Tayip Erdoğan kelek! Ötekiler, yani Kemalistler, laikler, solcular ve cemaatçiler gökten inme nur parçaları. Hem temiz, hem pak, hem de günahsızlar. Şimdiye kadar karıncayı bile incitmemişler. Haber bu masumiyeti çok iyi ortaya koymuş. Cemaate doğru uzanan kısımlar çok güzel budanmış. Bilmiyorum belki konuşan belki de yazan tarafından. İnsanlardan ümidimi kestim. Belki hepsi değil ama önemli bir kısmı dürüst davranmıyor.