'İsmailağa'yı soruşturan savcı dinlenmiş

'İsmailağa'yı soruşturan savcı dinlenmiş
'İsmailağa'yı soruşturan savcı dinlenmiş

Cihaner soruşturuluyor.

İsmailağa cemaati hakkında yürüttüğü soruşturmanın dosyası elinden alınan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in telefonlarının dinlendiği iddiası doğrulandı

ANKARA - Adalet Bakanlığı, İsmailağa cemaatini soruşturan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in telefonlarının dinlenildiğini kabul etti.
Milliyet gazetesinin dünkü haberine göre, Adalet Bakanlığı’nın, İsmailağa cemaatine yönelik soruşturma yürüten Erzincan Başsavcısı Cihaner hakkında idari soruşturma başlattığı ve bu kapsamda telefonlarının dinlenildiği öne sürüldü. Haberde, Savcı Cihaner’in İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve bazı bakanların da aralarında bulunduğu 235 şüpheliyi kapsayan soruşturma dosyası üzerinde çalıştığı aşamada, Adalet Bakanlığı müfettişlerinin talebiyle telefonları dinlemeye alındığı anlatıldı. Cihaner’in hakkındaki soruşturma kapsamında savunmasının istenildiği bilgisi de verildi.
İddialara göre, İsmailağa cemaatiyle ilgili 16 ile yayılacak operasyonlara başlanacağı aşamada, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı devreye girerek soruşturmanın kendi yetki alanında olduğunu belirtmiş ve dosyayı Erzincan’dan almıştı. Erzurum Başsavcılığı, Erzincan Başsavcılığı’nın planladığından çok daha dar kapsamlı bir soruşturma yürüterek iddianame hazırlamış ve şüpheli sayısı 235’den 13 kişiye düşmüştü. Adalet Bakanlığı ise, ihbarları gerekçe göstererek Cihaner hakkında soruşturma başlatmıştı.
Adalet Bakanlığı’ndan konu hakkındaki haberler üzerine bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Bakanlığın bağımsız yargı tarafından yürütülen yargılama faaliyetine hiçbir şekilde müdahalede bulunması söz konusu olmadığı” ifade edildi. ‘Kamuoyunda yanlış anlaşılmalara meydan verilmemek için’ yapıldığı belirtilen açıklamada özetle şöyle denildi:
Yetki Adalet Bakanı’nda: Hâkim ve Cumhuriyet savcılarının görevlerinden doğan ve görevleri sırasında işledikleri iddia olunan suçları ile ilgili inceleme ve soruşturma yapma yetkisi Anayasa’nın 144 ve Hâkimler ve Savcılar Kanunu’nun 82’nci maddelerine göre Adalet Bakanı’nın iznine tabidir. Adalet Bakanı, Anayasa ve kanundan kaynaklanan bu yetkisini ilgiliden daha kıdemli bir muhakkik ya da Adalet müfettişine inceleme ve soruşturma yaptırmak suretiyle kullanmaktadır.
Soruşturma devam ediyor: Erzincan Adliyesi’nde görev yapan hâkim ve cumhuriyet savcılarıyla ilgili olarak Bakanlığımıza intikal eden ihbar ve şikâyet dilekçeleri, olağan denetim sebebiyle Erzincan’da bulunan Adalet müfettişlerine gönderilmiştir. Adalet müfettişlerince yapılan olağan incelemeler sırasında Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında başlatılan soruşturma devam etmektedir. Bu konudan dolayı halen Bakanlığımıza intikal etmiş bir soruşturma raporu mevcut değildir.
İlgisi yok ama dinlendi: Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkındaki inceleme ve soruşturmaların, adı geçenin bazı basın yayın organlarında yer verilen soruşturmayı başlatmasıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. İlgili Cumhuriyet Başsavcısı’nın da aralarında bulunduğu bir kısım hâkim ve Cumhuriyet savcıları hakkında 2008 yılında başlatılan bir inceleme ve soruşturma kapsamında iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınmasına ilişkin olarak Adalet müfettişlerince talep edilen kararlar, yetkili mahkemeler ve hâkimler tarafından verilmiş yasal kararlardır.
Müdahelemiz olamaz: Bakanlığımızın bağımsız yargı tarafından yürütülen yargılama faaliyetine hiçbir şekilde müdahalede bulunması söz konusu değildir. Ayrıca Adalet Bakanlığı’nca Erzincan Başsavcısı’nın görevden alınmasının önerildiği iddiası da hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımızca hazırlanan 2009 yılı Adli Yargı Yaz Kararnamesi taslağında Erzincan Başsavcısı’nın görevden alınması ya da görev yerinin değiştirilmesiyle ilgili hiçbir teklif yer almadığı gibi böyle bir husus Kurul’daki görüşmeler sırasında da gündeme getirilmemiştir.”

Kaçmaz da dinlenmişti
Daha önce de, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın telefonlarının dinlendiği ortaya çıkmıştı. Kaçmaz’ın Ergenekon soruşturması kapsamında dinlemey alındığı açıklanmıştı. Kaçmaz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yargılanmaları gerektiği yönündeki kararlarıyla dikkat çekmişti. Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, belirli yargıç ve savcıların dinlendiğini öne sürerken, “Siyasi iradeyi geçmişte denetlemiş veya siyasi irade tarafından listelenmiş yargıç ve savcıları, dolayısıyla yargıyı hizaya getirme operasyonu” demişti. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş