İsmet Berkan: Sokak köpeği hakkında hesap veriyorum...

İsmet Berkan: Sokak köpeği hakkında hesap veriyorum...
İsmet Berkan: Sokak köpeği hakkında hesap veriyorum...
İsmet Berkan, Bebek'te bir sokak köpeğinin ölümüne sebep olması hakkındaki iddialara, blogundan yanıt verdi.

Sosyal medyada birkaç gündür, Hürriyet yazarı ve gazeteci İsmet Berkan'ın Bebek civarlarında bir sokak köpeğinin ölümüne sebebiyet verdiği iddia ediliyordu. #ismetberkanhesapver hashtag'iyle Twitter ve Facebook'ta dolaşan yorumlar üzerien İsmet Berkan, bu sabah şahsi Blogunda bir açıklama yaparak konuyu açıklığa kavuşturdu.

İşte o yazı:

"Hesap veriyorum...

Güne sosyal medyada #ismetberkanhesapver diye bir başlık olduğunu görerek, binlerce insanın türlü çeşitli biçimlerde ölmenizi dilemesini okuyarak başlamak... Tam olarak durumum bu.
Önce ne olduğunu kendi açımdan anlatayım.
20 Haziran Perşembe sabahı saat 06.40 civarı, 13 yıldan beri her sabah yaptığım gibi köpeğimle birlikte yürüyüş yapıyordum. Bebek'ten Arnavutköy'e doğru giderken, şimdi bir lokantaya dönüşen eski benzin istasyonunun hizasında beş-altı köpeğin havladığını fark ettim.
Bu yolda sürekli köpeğimle yürüdüğüm için hemen hemen bütün sokak köpeklerini de tanıyoruz. Onlar da benim köpeğimi tanıyor. Zaman zaman havlayanlar olsa da biz her seferinde yürüyüp geçiyoruz. Beni ve köpeğimi tanımayan köpeklerden zaman zaman saldıranlar da olabiliyor. O zaman da onu korkutuyorum, bir daha da aynı sorun çıkmıyor.
Perşembe sabahı da yolun karşısında havlayanları çok önemsemedim, içlerinden birinin hızla yolu geçip yanımıza gelmesini de önemsemedim. Ama ne zaman ki o köpek benim köpeğime saldırdı, kalçasını ısırmaya kalktı, o zaman o köpeği korkutmak için üstüne yürüdüm. Yakınına bile varamamıştım, beni görünce kaçtı ve karşıya koştu.
Ben ona bakarken yoldan bir çarpışma sesi geldi. Ölen Fındık bize saldırmamıştı ama diğer köpekle birlikte karşıya geçmiş olmalıydı, diğer köpek korkup kaçınca o da kaçmak istemiş, o sırada oradan geçen bir arabanın altında kalmıştı.
Dönüp yola baktığımda Fındık o an hareket etmiyordu. Öldüğünü düşündüm. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü.
Tam o sırada, yola fırlayan birilerinin bana küfretmekte ve üstüme yürümekte olduğunu gördüm. Korktum. Cidden korktum. Belki yersiz bir korkuydu ama panik halinde yürüdüm, uzaklaştım.
Biraz ileride nefes nefese bir genç adam beni yakaladı. Aslında bana bir tane patlatmak içim koştuğunu söyledi. Onunla tatsız ve yersiz bir sohbetim oldu. Daha sakin, daha aklıbaşında konuşabilirdim. Genç adam bana kendi annesinin ve ablasının şu an Fındık'la ilgilendiğini söyledi, haklı olarak beni duyarsızlıkla suçladı. Öldü sandığım Fındık'ın ölmediğini öğrenince daha da beter oldum.
Olayın benim açımdan oluş biçimi böyle. Ama gelin görün ki, Fındık'ı tekmeleyerek yola kovaladığımdan tutun da beni ben olarak teşhis edebilecek ve köpek kovaladığımı fark edecek kadar kaldırımda olup biteni net biçimde gören ama o köpek yola fırladığında bırakın fren yapmayı tamponunu orada bırakıp gidecek sürücü hikayelerine kadar masallar, haber adı altında elden ele dolaşıyor.
Araba çarptıktan sonra korkup paniğe kapıldığım ve Fındık'ın başına gitmediğim için hayatım boyunca kendimi affetmeyeceğim. Bunun hiçbir telafisi olmadığını da biliyorum.
On yıl önce ölmüş anneme küfür eden, beni tekmeleyerek öldürmek istediğini açık açık yazan, evime gelip çocuklarımı benim gözümün önünde tekmeleyeceğini söyleyenler de umarım bir gün kendilerini affederler."


  http://www.radikal.com.tr/1138543113854310

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ?? - personat

  benim bildiğim erdemli insan 1 an bile düşünmeden yaralanmasına sebep olduğu canlının yanına koşar ve acilen ne yapabilirse elinden geleni yapar..kendi köpeğinin veterinerini arayıp yardım isteyebilir yada taksi tutup oralarda çokça bulunan veterinerlerden birine götürebilirdi.. ama o kaçmış ! bildiğin kaçmış.! dayaktan korktum diyor, kimse pişmanlık gösteren birine şiddet göstermez. Şimdi tanırlarda gasteye manşet olurum diye kaçtığına eminim, birde çevredeki insanları sebep gösteriyor tıpkı o öve öve bitiremediği birileri gibi!

  "Korktum" demişsiniz - serdengectiali

  Demek ki kendinizi suçlu hissedip korkup kaçtınız, veya suçlu hissetmediniz ise haklı olduğunuz halde korkup kaçtınız. Her iki hal de karakter zafiyetine işaret eder. Unutmayın, cesur bir kere ölür, korkak ise her gün. Belki psikolojik yardım almanız iyi olur.

  Saygilar sayin Berkan - iris78

  ondört yildan beri yazilarinizi yakin bir ilgiyle takip eden okurlarinizdan biriyim. Kösesini temel bilgilerle (Methe-fizik-kimya-biyoloji) zenginletiren ender yazarlarimizdan birisiniz. Biz okurlariniz sizden cok degerli bilgiler ediniyoruz. Tebrikler.. Ölcülü, durust, zeki ve tarafsiz bir yazarsiniz. Bir yalanci, bir aykiri kendini ondört yil gizleyemez. Tekrar saygilar..

  ... - çizgili pijamalı çocuk

  ne dediğini kendin hiç düşündün mü.. yazım içinden köpek ifadesini çıkart bildiğin suçlu psikolojisi ile yazılmış ben yapmadım metni. suçlusun ismet berkan ne yazık ki öylesin

  İnanmak - vancetti

  İsmet Berkan'ı yazılarından tanıyoruz. Birikimli bir insan. Üstelik kendi köpeği de varmış. Hayvan sevmeyen birisi hayvan beslemez. Ben bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum.

  Sana sonuna kadar inanıyorum İsmet Berkan - topgay

  Bu dünyda en küçük ayrıntısına kadr sana inananların olduğunu unutma İsmet Berkan. Herkes senin duyarlılığında olsaydı, dünya inan başka dönerdi. Seni anlayamayanlar utansın.

  ... - pierre woodman

  Bir adam vardı. Kanalından ve köşesinden bu faşist rejime testi daha kırılmadan önce muhalefet eden. Üzerine AKP maliyeyi, hazineyi, herşeyi saldı ve kanalı elinden alıp yandaş medyaya çevirdi. Siz de o gün sonradan kendisiyle aynı akıbeti yaşayacağınız Radikal gazetesinde "Biz Kaç Lirayız?" diye manşet attırmıştınız borçlarını ödemek, çalışanlarına maaş vermek zorunda olan o adamla dalga geçmek için. O adamı durduramadılar. Sonra onu halen kendisinin ve bizlerin de bilmediği bir suçtan 6 yıldır hapiste tutuyorlar. O adamın adı Tuncay Özkan'dı. Kimbilir belki de onun ahını aldınız. Sosyal medya lincine uğruyorsunuz, öyle mi? Umurumda değil. Radikal Genel Yayın Yönetmeni iken yaptığınız linçlere sayın.