İsmet Berkan'dan Kabataş özrü

İsmet Berkan'dan Kabataş özrü
İsmet Berkan'dan Kabataş özrü
Hürriyet gazetesi yazarı İsmet Berkan bugün yayınlanan yazısında Kabataş görüntülerini izlediğine dair açıklamalarını 'yeterli kontrol sürecini uygulamadan' yaptığını belirterek özür diledi.

RADİKAL -  Hürriyet gazetesi yazarı İsmet Berkan , bugün yayınlanan 'Kabataş' başlıklı yazısında şu açıklamayı yaptı:

Gazetecinin görevi, önündeki tanık beyanları veya kanıtlar ne diyor olursa olsun şüpheciliğini korumak, araştırmaya-soruşturmaya devam etmek ve hakikate ulaşmaya çalışmaktır.
'Kabataş yalanı' meselesinden söz ediyorum.
Bundan bir yıl önce, tam olarak 14 Şubat 2014'te Hürriyet'te çıkan yazımda da söylemeye çalıştım; vahim bir gazetecilik hatası yapmış, bir haberi yayınlamak duyurmak için yeterli kontrol sürecini uygulamamıştım.
O zaman da öyleydi, bugün de: Bir bahane arıyor, bahanelerin arkasına sığınmaya teşebbüs ediyor veya 'ama'lı, 'fakat'lı cümleler kuruyor değilim; hatamın farkındayım.
Yapacağım herhangi bir açıklamanın konuyu daha da büyüteceğini düşünüp uzun bir süre sustum.
Yanılmışım.
Suskunluğum kibir gibi algılandı, bunca yıldır beni okuyan, yazdıklarımı samimiyetle takip edenler hayal kırıklığına uğradılar. Okumayanlar da.
Lafı dolandırmadan söyleyeyim: Birçok kişinin güvenini sarstığım ve onları hayal kırıklığına uğrattığım için çok üzgünüm.
Bu satırları okuyanlar da lafı dolandırmadan anlasınlar; "Aslında şunu diyor", "Yok canım böyle demek istiyor", "Öyle değil böyle" falan yok.
Üzgünüm.
Ve özür diliyorum.


  http://www.radikal.com.tr/1320142132014216

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  özür tabii ki yetmez - axy

  bir de neden böyle bir yalana başvurma gereği duydu onu açıklasın. bi "alo fatih" durumu mu var, nedir yani? olay böyle çözülür. kuru kuru bi özürle olmaz. diğer taraftan İsmet Berkan bu durumunu açıklamamış olsa, biz (böyle bir olayın yaşanmış olduğuna vicdanen inanmayanlar) asla "bakın insanlar yalan söylüyorlar, bu kara propagandadır" diye bir tezi ispatlama fırsatı bulamayacaktık. bu açıdan da çok yararlıdır.

  kabataş yalanı - user1002376

  Siyaset mühendisliğine alet olmasına rağmen sn. berkan' ı özründen dolayı kutluyorum. Halen daha milletin gözüne bakıp yüzü kızarmayanlara ne demeli bilemiyorum.

  Boş bir özür. - L09

  Görüntüleri izledinizmi sorusuna evet yanıtı vermişti ismet bey.Demekki anlatılan hikayeyi kanıtlayan bir görüntü izlememiş.Yaptığı özür açıklaması bu konuyu kapsamıyor.Yani yalan söylediğine dair bir özür içermiyor.Yani içi boş bir özür bu hiçbir önemi yok.aradan bukadar süre geçtikten sonra üstelik.

  seni unutmayacağız ismet berkan - user1023906

  peki kariyerine, yaptığın işe hangi yüzle devam edeceksin?

  Keşke beklemeseydin bu kadar - mlylmz

  Aslında keşke yapmasaydın ama yaptın, bari bu kadar beklemeseydin. Akape'nin gidişinin kokusunu sen de aldın değil mi?

  İnanan var mıdır gercekten? - user1047489

  Ufak teknik hata olmuş evet de gözlerinle görmüştün hani sen bunu o ne olacak? Bu özürlere inananlar var mıdır acaba gerçekten? Biliyorum eski yazarınız ama iyiki de eski yazarınız yoksa sizi okumamak için sebep vermiş olacaktınız bize. Kendine zarar vermeyin böyle yalancıların yalan özürlerini yayınlayarak.

  Bunun bir özrün olduğuna inanıyorum, özrünü kabul ediyorum! - nkb

  Özür dilerim diyerek bitirmiş kendileri. Bir şeyi iyi anlamak gerekiyor, özür dilemek af dilemek demek değildir, ötesinde yapılan hareketin bir özür olarak kabul edilmesini talep etmektir. Kişi tek gözü yoksa ve size çarparsa özür diler, yani beni böyle kabul et bu benim özrüm der, siz de kabul eder ya da etmezsiniz. Eğer İsmet Berkan gazetecilikte yalan söylemeyi bir özrü olarak sunuyorsa, kabul etmemizin tek koşulu olur, bundan sonraki bütün yazı ve basın faaliyetlerinde bu özrünü göz önünde bulundurmak, yani yalancılığını.