İspanya'dan geldi, Bursa'da hastayı kurtardı

İspanya'dan geldi, Bursa'da hastayı kurtardı
İspanya'dan geldi, Bursa'da hastayı kurtardı
Dünyada ilk nefes borusu naklini yapan İspanyol doktor, Bursa'da ameliyata girdi

DÜNYA’da ilk kez kadavradan nefes borusu naklini gerçekleştiren İspanyol Prof. Dr. Paolo Macchiarini, İspanya’nın Barselona kentinden Türkiye’ye gelerek Bursa’da 54 yaşındaki bir kadın hastanın ameliyatına girdi. Prof. Dr. Macchiarini, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Gebitekin ve ekibi ile birlikte 22 günden beri solunum cihazına bağlı olarak yaşayan hastayı hayata döndürdü. Prof. Dr. Macciarini, geçen yıl İngiliz ve İtalyan doktorlarla birlikte İspanya’da kök hücre teknolojisini kullanarak, 30 yaşındaki Kolombiyalı Claudia Castillo’ya ‘biyoreaktör’ yoluyla laboratuvar yapımı kök hücrelerle kaplanmış 5 cm’lik nefes borusu nakletmişti.

Prof. Dr. Paolo Macciarini, 22 günden beri solunum cihazına bağlı olarak yaşayan bir kadın hastayı kurtarabilmek için Bursa’ya geldi. Arkadaşı olan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Gebitekin’in çağrısı üzerine Barselona’dan uçakla İstanbul’a, daha sonra Bursa’ya gelen Prof. Dr. Macciarini, adı açıklanmayan kadın hastanın hem nefes hem de yemek borularını onardı. Prof. Dr. Cengiz Gebitekin ve ekibi ile birlikte ameliyata giren Paolo Macciarini, beyine pıhtı gelmesi nedeniyle solunum cihazına bağlanarak yaşamını sürdüren Bursalı kadın hastanın yaşama dönmesini sağladı.

Prof. Dr. Cengiz Gebitekin, uzun süre yoğun bakımda kalan hastalarda nefes ve yemek borusunda hasarlara rastlandığını belirterek, “Bu hastamızın da hem nefes hem de yemek borularından yaklaşık 5’er cm’lik bölümleri harap olmuş durumda. Oldukça karışık bir operasyon gerçekleştirildi. Müdahale edilmeseydi, hasta hayatını kaybedebilirdi” dedi.

Tıpta devrim yaratacak operasyon

Kök hücre teknolojisinin organ nakillerinde yeni ufuklar açtığını dile getiren Prof. Dr. Paola Macchiarini, uzmanlık alanının vücudumuzun hava yolu cerrahisi olduğunu kaydederek, İspanya’da gerçekleşen dünyanın ilk nefes borusu nakli konusunda bilgi verdi. Tıpta devrim yaratacak operasyonda, her biri kendi alanında uzman İspanyol, İtalyan ve İngiliz doktorların birlikte çalıştığını anlatan Macciarini, önce 51 yaşındaki bir bağışçının soluk borusundaki tüm hücrelerin çıkarılıp, organın özel tıbbi dezenfektanlarla temizlendiğini ardından, İngiltere’nin Bristol Üniversitesi’nde görevli Prof. Martin Birchall’e ait laboratuvarda, Castillo’nun kemik iliğinden elde edilen kök hücrelerin kullanılarak, bu ‘biyolojik kalıp’ üstünde yeni bir canlı doku oluşturulduğunu söyledi. Bu dokunun, Milano Üniversitesi’nde geliştirilen bir cihaz yardımıyla, menüsküs tedavisinde başvurulan ‘kıkırdak oluşturucu bir yöntem’ uygulanarak büyümeyi hızlandıran proteinlerle kaplandığını kaydeden Paola Macciarini, hasarlı nefes borusu yerine yenisini taktıklarını, bu şekilde bağışıklık sistemini bastıran ilaçlara gerek kalmadığını ifade etti.

Paola Macciarini, dünyadaki ikinci nefes borusu naklinde ise daha değişik bir yöntem kullandıklarını, bu defa hastanın büyüme hormonlarını da devreye soktuklarını söyledi. Dr. Macciarini, ”Artık dünyanın neresinde olursa olsun hastanın kendi hücrelerini kullanarak nefes borusu onarımını yapmamız mümkün” dedi.