İspanyol askere anıt

Afganistan dönüşü uçakları Trabzon'da düşen İspanyol askerleri için İspanyollar ve Trabzonlular gözyaşı döktü. Maçka'ya bağlı Şahinkaya'da 62 asker anısına yaptırılan anıtın açılışında, köylüler ölen askerlerin yakını İspanyol kadınlarla kucaklaşarak birlikte gözyaşı döktü.

TRABZON - Maçka ilçesine bağlı Şahinkaya beldesinde 26 Mayıs 2003 sabahı düşen uçakta ölen 62 İspanyol askeri için yapılan iki anıt, İspanya Savunma Bakanı Jose Bono Martinez ile askerlerin yakınlarının katıldığı törenlerle açıldı.
İlk tören, Maçka ilçe merkezinde yapıldı. 100. Yıl Parkı'na yaptırılan Türkiye-İspanya Dostluk Anıtı'nda, kucağında ölmüş bir İspanyol askeri taşıyan Türk askeri tasvir ediliyor. Anıtı Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İspanya Savunma Bakanı Jose Bona Martinez ile 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Oktar Ataman açtı. Gönül, törende "Barış uğruna on binlerce askerini sehit vermiş bir ülkenin bakanı olarak, artık evlatlarınızı evlatlarımız kabul ediyorum. Türkiye ve İspanya, terörden en fazla etkilenen ve yıllardır mücadele eden iki ülkedir" diye konuştu.
Şiir ve protesto
İspanyol bakan Martinez ise kendi yazdığı şu şiiri okudu. "Vatan için ölmek onların kaderiydi/İspanya sevgisi ebedi tutkuluraydı/Orduya hizmet vermek onların yönelimleriydi/Bir başka bayrağa hizmet etmek istemediler/ Başka bir yol tutmak istemediler/Başka türlü yaşamak istemediler."
İspanya'dan gelen asker yakınlarının bir kısmı Martinez'in konuşmasında gözyaşı dökerken bazıları da İspanya Savunma Bakanlığı'nın çelenginin üzerine, protesto amacıyla, düşen uçağın tipi olan, 'Yak 42' ve 'Araştırma Komisyonu' yazılı kâğıtlar bıraktı.
Çiçeklerle karşılandılar
Daha sonra Türk heyeti ve 240 kişiden oluşan İspanyol heyeti, kaza yeri Şahinkaya beldesindeki Hoçkina Mezrası'na çıktı. Köylü çocuklar, yoğun sise rağmen yapılan açılışta asker yakınlarını, yayladan topladıkları çiçeklerle karşıladı.
Anıt üç pare saygı atışıyla açıldı. Aileler İspanya'nın 'Ölüm son değil' adlı milli taziye marşı çalınırken hıçkırıklara boğuldu. Ailelerin anıta bıraktığı çiçeklerin arasında ölen askerlerden bazılarının çocuklarının yaptığı resimler ve yazdığı mektuplar vardı. Hoçkina mezrasından toprak alan İspanyolları, Şahinkayalı kadınlar teselli etti.