İspanyol 'Pollyanna'dan dört Türk'e hayat

Türkiye'de kaza geçirip ölen İspanyol Monica Mampel, dört Türk'ü yaşatacak. Sevecenliği nedeniyle arkadaşlarının 'Pollyanna' dediği 32 yaşındaki Monica'nın ailesi, kızlarının organlarını bağışladı.

MUĞLA - Türkiye'de kaza geçirip ölen İspanyol Monica Mampel, dört Türk'ü yaşatacak. Sevecenliği nedeniyle arkadaşlarının 'Pollyanna' dediği 32 yaşındaki Monica'nın ailesi, kızlarının organlarını bağışladı.
Türkiye'de yaşayan Monica Mampel, 11 Nisan günü bir iş için 54 yaşındaki Mehmet Murat Ceylan yönetimindeki otomobille Göcek'ten Fethiye'ye yola çıktı. Fethiye'nin Günlüklü Orman İçi Dinlenme Parkı yakınlarında kontrolden çıkan otomobil dereye uçtu. Ceylan olay yerinde yaşamını yitirirken, Mampel ağır yaralandı. Fethiye Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Mampel, bitkisel hayata girdi.
Mampel'in turizmci nişanlısı İsmail Kalinci, İspanya'daki aileyi arayarak, durumu bildirdi. Rosa Mampel ile Carlos Guillem çifti önceki gece Türkiye'ye geldi.
Başhekim Yardımcısı İsa Çelik, İspanyol çifte, hastanın beyin ölümünün gerçekleştiğini, arzu ederlerse organlarını bağışlayabileceklerini söyledi. İspanyol anne-baba kızlarının kalp, iki böbrek ve karaciğerini bağışladı.
Ailenin verdiği bilgiye göre kızları, daha önce organ bağışıyla ilgili bir habere çok sevinmiş, başına böyle bir şey gelirse kendi organlarını bağışlayabileceklerini söylemiş. Türk nişanlısıyla 10 yıl önce gemide çalışırken tanışan ve yakında evlenmeyi planlayan Monica, 10 yıldır yaşadığı Göcek'te toprağa verilecek.