Isparta Valisi: Bu içki yasağı değil, kamu düzeni tedbiri

Isparta Valisi Memduh Oğuz, açık alanlarda alkolü içki tüketilmesine izin verilmemesi yönündeki kararı kamu düzenini sağlamak adına aldıklarını belirterek, "Türkiye'nin hiçbir yerinde içki yasağı diye bir kavram olmaz" dedi.

ISPARTA - Isparta'da il sınırları içinde açık alanlarda alkol alınmasını yasaklayan ve yasağa uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu gereğince para cezası yaptırımı uygulanmasını içeren genelgeye yönelik Vali Memduh Oğuz gazetecilere açıklamada bulundu.

Vali Oğuz, kanunların valilere verdiği birinci görevin kamu düzenini, can ve mal emniyetini, huzur ve esenliği sağlamak olduğunu belirtti.

Türkiye 'nin hiçbir yerinde içki yasağı diye bir kavram olamayacağını kaydeden Vali Oğuz, şöyle konuştu:

"Türkiye'de son derece özgürlükçü bir ortam var. Konuyu bu bakımdan hürriyetler açısından değil, halkın güvenliği, kamu düzeni açısından değerlendirmek lazım. Bizim vatandaşın huzurun sağlama konusunda birinci derecede önemli görevimiz var. Düşünün ki Isparta Türkiye'de yaşanabilir kentler sıralamasında en önde gelen yerlerden biri. Burada genç kızlarımız, hanımlarımız gece gündüz her saatte çıkıp sokakta yürüyebilir. Düşünün ki arazinin bir yerinde açmış müziğin sesini, ortaya kurmuş masayı üç beş kişi. Kim oldukları belli değil. Oradan geçen vatandaş tedirgin. Bu huzuru tehdit eden bir unsur."

YASAĞA UYMAYANA PARA CEZASI
'Isparta İl Sınırları İçinde Açıkta Alkol Almanın Engellenmesine Dair' 7 Mart 2013 tarihinde yayınlanan genelgeyle kamunun istifadesine açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda, belediye sınırları içerisinde meskun mahallerde, karayollarında, umuma mahsus yerlerde veya umumun istifadesine sunulan piknik ve ören yeri gibi alanlarda, gar, otogar, meydan, cadde, sokak, tarihi ve kültürel mekanlar, ibadethane ile terk edilen ve kullanılmayan yapılar, inşaatlar, banka ATM'leri, köprü altları, mezarlıklar, gezinti yerleri vb ile park halinde olduğuna bakılmaksızın her türlü aracın içinde alkol içilmesi yasaklandı.

Yasağa uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesine göre para cezası uygulanacağı kaydedildi.

DHA - Mehmet ERÇAKIR


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Isparta

  ,

  Kamu

  ,

  Belediye

  ,

  Otogar

  ,

  Banka

  ,

  Para

  ,

  ATM

  ,

  Gece

  ,

  genç

  ,

  derece

  ,

  Cadde

  http://www.radikal.com.tr/112688911268897

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zaten var olanı söylemek! - ayhan fahri

  Sayın Valilerin kabahati, malumu boş yere ilan etmede. İnsan düşünüyor, acaba bu yalnızca konuyu istismar edenlere bir yemlik olarak mı ortaya atılıyor, onlar da bunun başına üşüşüyorlar, bunu yutanları da seyrederek sayın valiler kahkahayla gülüyorlar mı? Herkesçe malum ki, her ülkenin bir takım gelenekleri vardır, en azından başkasının hakkına saygı duymak her ülke insanı için geçerli bir zorunluluktur. Ama, herhalde, bu en basit saygıyı duymayanlar çoğalınca, belki de sayın valiler mecburen bunu dile getiriyorlar. Aklı başında olanlar, illa muhalefet edeceğim diye konuları çarpıtmayı düşünmeyenler biliyorlar ki, bırakın içki yasağını, bu iktidar zamanında, içki içenleri korumak için, kaçak içki imal edenler kovuşturulmaktadır. Tekel yerine özelleştirme yapılınca, içkilerin kalitesi düzelmiştir, çeşitleri sayılmayacak kadar artmıştır, şişelerin albenisi içkiyi çok çekici hale getirmiştir. Göz göre göre içki yasağından bahsetmek için insanın gözü kapalı olarak muhalefet etmekte kararlı olması lazım.

  Toplumun huzuru için içki yasaklanmalı... - serseriser

  Bakınız içkici dinsizlerin yaşadığı Kuzey Avrupa'da insanlar birbirlerini katleder, gırtlaklarını keser, apartmanların tepesinden aşağı atar, arabaların arkasına bağlayarak yerlerde sürükleyip işkence ederler... Oysa Ortadoğu'da içki içmeyen dini bütün insanlar sevgi, barış, mutluluk, huzur ve refah içinde yaşarlar... Vali'm ne diyosa o...

  Isparta'da açık alanlarda alkol yasağı! - drfatih34

  Hangi gerekçelerle hareket edilerek böyle bir yasak koyduklarının artık pek de bir anlamı kalmadı. Afyon'da da benzer bir yasak konulmuştu ve bugünkü habere göre Afyon'daki bu uygulama İdare Mahkemesi'nden döndü. Bu da emsal bir karar olacaktır ve dolayısıyla tek celsede sonuçlanmak üzere açılacak bir dava bu yasağı ortadan kaldıracaktır diye düşünüyorum. Bir hukukçu değilim, umarım yanlışım yoktur bu öngörü ile!

  Ssyin Vali - downunder

  Hic bir iktidar kalici olmamis.Bu iktidar degisince seni bira havuzunda yuzdurecegim.Yuzerken icmek zorunda degilsiniz tabiiki.

  Hiç süslü gerekçeler uydurmayın... - citizen

  Bay Vali.., bunun adı resmen içki yasağıdır. Kamu düzeni tedbiri gibi kavram uydurup arkasına saklanmanın anlamı yok. Cumhuriyetten bu yana neden hiç kimsenin aklına gelmedi de şimdi peş-peşe uyanıp böyle bir sözde tedbir almak ihtiyacı duydunuz. Bu ülkede kamu düzenini bozan cehalettir, içki değil. Doğru dürüst içki içmesini bilmeyenler elbet vardır ama bunların çevreye ve topluma verdiği rahatsızlık doğru dürüst konuşmasını bilmeyenlerin, doğru dürüst yürümesini, araç kullanmasını bilmeyenlerin,içinde şiddeti büyütenlerin, sevgiyi tanımayanların verdiği rahatsızlığın yanında solda sıfırdır. Böyle bir kararı aldığınız gibi çıkın aynı tavırla "evet arkadaş, hükümetin de görüşü ve desteği ile böyle bir karar aldık. Dindar toplum oluşturacağız görüntüsüne anason kokusu katmak, alkolle sulandırmak istemedik" diyebilirsiniz....

  Kamu düzeni vs teranesi. - testereci

  "Düşünün ki bir arazi, bazı adamlar masa kurmuş, müziğin sesini açmış, kim oldukları belli değil vatandaş tedirgin olmuş." vs. gibi bir açıklama ne kadar inandırıcı, değil mi??? Sen düşün Vali bey, havadan bahane bulayım diye de kendini yorma!!! Milleti salak saymayın yeter!!!

  anlayamamak - keryil

  valiyi suclamiyorum, anlayamiyor gercekten. gorevinin, o uc bes kisi cilingir sofrasi kuranla, parktan gecenin haklarini ayni anda korumak oldugunu anlayamiyor. sucun cilingir sofrasi kurmakta degil saga sola satasmakta oldugunu anlayamiyor. sadece birileri iciyor diye rahatsiz olanlarin rahatsiz olabileceklerini, bunun icenler gercekten taskinlik yapmiyorsa devlet basta olmak uzere kimseyi ilgilendirmemesi gerektigini anlamiyor (ilgilendiriyorsa metroda namaz kilanlar da baskalarini rahatsiz ediyor, hem de yuruyecekleri yerlerde ibadet ederek, o zaman kamuya acik yerlerde namaz da yasaklansin mi). bu adama "senin soylediginle dini baski olmasin diye basortusu yasaklamak arasinda ne fark var" diye sorsan onu da anlamaz ama basortusu yasagina da karsidir. ama sorsan "cunku yasaklanmasi gereken basortusu degil basortusu varken veya yokken dini baski yapilmasidir" diyemez. aynen "yasaklanmasi gereken icki icmek degil ickiliyken veya degilken baskalarini taciz etmektir" diyememesi gibi.