Isparta'da barbarlık

Yazılı talimat
Isparta'nın Sütçüler Kaymakamı Mustafa Altınpınar, ilçedeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına Orhan Pamuk'un kitaplarının yok edilmesi için yazılı talimat gönderdi. Altınpınar, hakaretamiz sözler ettiği talimatında Pamuk'un, Türk milletini rencide edici iftiralar savurduğunu öne sürdü.
Valiliğin haberi yoktu
Pamuk'u, 'yazar olduğu iddia edilen yazar' ve 'azınlık ırkçısı' diye niteleyen Altınpınar, "Meşru müdafaa hakkımız var" dedi. Talimatla harekete geçen yetkililer, Pamuk'a ait kitap bulamadı. Isparta Valiliği önce 'Talimattan haberimiz yok,' sonra da 'Yanlış emirdi, iptal edildi' diye açıklama yaptı.

ISPARTA - Isparta'nın Sütçüler İlçesi Kaymakamı Mustafa Altınpınar'ın, Ermeni soykırımı iddialarına yönelik açıklamalarına kızdığı yazar Orhan Pamuk'un kütüphane ve kitaplıklardaki kitaplarının toplatılarak imha edilmesi için talimat verdiği ortaya çıktı. İlçedeki kamu kütüphane ve kitaplıklarında Pamuk'a ait eser bulunamazken, Altınpınar "Keşke yazı göndermeden önce araştırsaydım" dedi. Isparta Valiliği, talimatı dün iptal etti.
'Azınlık ırkçısı'
Sütçüler Kaymakamlığı Özel Kalem Müdürlüğü'nden 15 Şubat tarihinde ilçedeki kamu kurum ve kuruluşlarına bir yazı gönderilerek kütüphane ve kitaplıklardaki Pamuk'a ait kitapların toplatılması istendi. Kaymakam Altınpınar imzalı yazıda şöyle denildi: "Son günlerde kamuoyunda tartışılan ve yazar olduğu iddia edilen Orhan Pamuk adlı yazar, yurtdışında verdiği beyanatlarda onurunu her şeyin üzerinde tutan Türk milletini rencide edici asılsız iftiralarda bulunmaktadır. Bu azınlık ırkçısının asılsız iftiralarına karşı Türk milletinin elbette meşru müdafaa hakkı vardır. Bu itibarla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız kütüphanelerini ve kitaplıklarını tarayacak ve adı geçen şahsa ait kitaplar, ayıklanarak imha edilecektir. Konunun hassasiyetle takibini rica ederim."
Yazı üzerine yapılan aramada, ilçe kütüphanesinde Orhan Pamuk kitabına rastlanmadı. Kararın tamamen 'kişisel' olduğunu belirten Altınpınar, "Bu emri, Pamuk'un Ermeni soykırımına yönelik açıklamalarına tepki
amacıyla verdim. Yapılan incelemede, ilçede Pamuk'a ait kitap bulunamadı. Keşke yazıyı yazmadan önce ilçede Pamuk'a ait kitap olup olmadığını araştırsaydım diye düşünüyorum" dedi.
Öte yandan, Altınpınar'ın yakın çevresine, İçişleri Bakanlığı'ndan gelen genelge doğrultusunda bu yazıyı yazdığını söylediği iddia edildi.
'Yanlış emirdi, iptal edildi'
İlk önce "Talimattan haberimiz yok" diye açıklama yapan Isparta Valisi İsa Parlak, olayın dün akşam saatlerinde ortaya çıkmasının ardından Altınpınar'ın talimatınının iptal edildiğini duyurdu. Vali Parlak, "Altınpınar yetkisini yanlış kullanmış. Bu yanlış emirdir. Emir bugün (dün) iptal edildi" şeklinde konuştu.
Ne demişti?
Orhan Pamuk, İsviçre'de yayımlanan Tagesanzeiger gazetesinin 'Das Magazin' ilavesine geçen şubat ayı başında verdiği demeçte, "Kimse söylemediği için söylüyorum. Türkiye'de 30 bin Kürt öldürüldü, bir milyon da Ermeni" demişti. Bu demece Türkiye'deki farklı çevrelerden gelen sert tepkiler üzerine ise Pamuk, "Tahümmülsüzlüğün geçmişte ne büyük acılara yol açtığını anlatmaya çalıştım" diye açıklama yapmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7424067424060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.