Isparta'da Somali düğünü

Isparta'da Somali düğünü
Isparta'da Somali düğünü
Ülkelerinden gelip Isparta'ya yerleşen 2 bin Somalili, düzenledikleri bir etkinlikle düğün törenlerini canlandırdı.

ISPARTA - İç savaş nedeniyle yokluk içinde yaşadıkları ülkelerinden gelip Isparta'ya yerleşen Somalililer, düzenlenen etkinlikte geleneksel düğün törenlerini canlandırdı.
Isparta Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Isparta Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe, Isparta Valisi Memduh Oğuz, Isparta Emniyet Müdürü Mehmet Or, Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Somalililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Vali Oğuz, Somali milli marşı ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Isparta'da yaklaşık 2 bin civarında Somalilinin kentte misafir edildiğini söyledi. Geçen günlerde Somalili bir çiftin kendisini nikahlarına davet ettiğini ifade eden Oğuz, katıldığı nikah töreninden büyük mutluluk duyduğunu belirtti.
Somalililerin kendisine, “Bu bizim törenimizin küçük kısmı, geleneğimizin tamamını size göstermek isteriz” dediğini anlatan Oğuz, Somalililerin bu geleneğini tüm Isparta halkına tanıtmak için bir etkinlik düzenlenme kararı aldıklarını belirtti.
Somalililerin bütün dertleriyle devlet olarak yakından ilgilediklerini ifade eden Oğuz, “Somalili kardeşlerimizin geçici olarak bulundukları Isparta'da mutlu olmalarını arzu ediyoruz. Bu durumu dünya kamuoyuna da anlatmak istiyoruz. Somalililerin burada mutlu olduğunu göstermek istiyoruz. Umarız buradan da bir kardeşlik dalgasının da yeryüzüne dağılmasını istiyoruz” dedi.
Somalili Züleyha Ahmed'in düğünleri hakkında bilgi vermesinin ardından geleneksel kıyafetlerini giyen Somalililer, temsili olarak düğün törenlerini canlandırdı. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/111552111155212

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yakinda pisman olacaksiniz. - 1umut2

  Tum Bati dunyasi bunlara kucak acti, ama maalesef bu insanlar gittikleri her ulkede sorun yaratip, topluma entegre olmamak icin ellerinden geleni yapiyorlar. Daha önce turklerin yogun olarak yasadiklari bölgelere somaliler geldikten sonra, turkler kacmak zorunda kaldi.

  Ayrimcilik, - vayadam

  Yanlis anlasilmasin diye umit ederim. Ama Londra'da Somali toplulugu basi bagli kadinlar ve calismayip devletten maas alan adamlarin 5-6-7 cocuklu aileleri olarak orta yerde seyran ediyorlar. Sadece musluman olduklari icin mi Turkiye kabul etmis bu insanlari? Yani on bin km uzaktan multeci almak garip bir davranis. Biliyorsunu seriat adi altinda birbirlerini kesiyorlar Somali'de. Kadinlara sunnet saldirisinin da en cok goruldugu kultur.