Isparta'da Somali düğünü

Isparta'da Somali düğünü
Isparta'da Somali düğünü
Ülkelerinden gelip Isparta'ya yerleşen 2 bin Somalili, düzenledikleri bir etkinlikle düğün törenlerini canlandırdı.

ISPARTA - İç savaş nedeniyle yokluk içinde yaşadıkları ülkelerinden gelip Isparta'ya yerleşen Somalililer, düzenlenen etkinlikte geleneksel düğün törenlerini canlandırdı.
Isparta Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Isparta Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe, Isparta Valisi Memduh Oğuz, Isparta Emniyet Müdürü Mehmet Or, Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Somalililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Vali Oğuz, Somali milli marşı ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Isparta'da yaklaşık 2 bin civarında Somalilinin kentte misafir edildiğini söyledi. Geçen günlerde Somalili bir çiftin kendisini nikahlarına davet ettiğini ifade eden Oğuz, katıldığı nikah töreninden büyük mutluluk duyduğunu belirtti.
Somalililerin kendisine, “Bu bizim törenimizin küçük kısmı, geleneğimizin tamamını size göstermek isteriz” dediğini anlatan Oğuz, Somalililerin bu geleneğini tüm Isparta halkına tanıtmak için bir etkinlik düzenlenme kararı aldıklarını belirtti.
Somalililerin bütün dertleriyle devlet olarak yakından ilgilediklerini ifade eden Oğuz, “Somalili kardeşlerimizin geçici olarak bulundukları Isparta'da mutlu olmalarını arzu ediyoruz. Bu durumu dünya kamuoyuna da anlatmak istiyoruz. Somalililerin burada mutlu olduğunu göstermek istiyoruz. Umarız buradan da bir kardeşlik dalgasının da yeryüzüne dağılmasını istiyoruz” dedi.
Somalili Züleyha Ahmed'in düğünleri hakkında bilgi vermesinin ardından geleneksel kıyafetlerini giyen Somalililer, temsili olarak düğün törenlerini canlandırdı. (AA)