'Isparta'dan Boeing'e dava

Isparta'da düşen Atlasjet uçağı nedeniyle, ilk dava ABD'de açıldı. Uçakta ölen nükleer fizikçi Prof. Dr. Engin Arık'ın oğlu, Amerikan hukuk firması Ribbeck Low aracılığıyla düşen MD83 türü uçağın üreticisi, havacılık devi Boeing aleyhine Chicago'da dava açtı.

ISPARTA - Isparta'da düşen Atlasjet uçağı nedeniyle, ilk dava ABD'de açıldı. Uçakta ölen nükleer fizikçi Prof. Dr. Engin Arık'ın oğlu, Amerikan hukuk firması Ribbeck Low aracılığıyla düşen MD83 türü uçağın üreticisi, havacılık devi Boeing aleyhine Chicago'da dava açtı.
Uçak kazalarının ardından, uçak üreten firmalara karşı açtıkları davalarla ünlü Ribbeck Low'dan bir heyet, pazartesi Isparta'ya gelip enkazı incelemiş ve kayıp yakınlarıyla görüşmeye başlamıştı. Firma avukatı, ilk davayı Arık için açtıklarını ve 30 Kasım günü 57 kişiye mezar olan uçakla ilgili davalarda 200-300 milyon dolar tazminat hedeflediklerini açıkladı. Ribbeck Low heyeti dün Isparta'da basın toplantısı düzenledi. Daha önce düşen 14 MD83'ün enkazında incelemelerde bulunan heyet üyesi Max Vermij, "Kazanın uçaktaki cihazlarla ilgili bir sorundan kaynaklandığını düşünüyoruz. Teknik hataya bağlı pilot hatası da olasılık. Ama pilot hatasının temel hata olduğunu düşünmüyoruz" dedi.