İsrail Büyükelçisi: Kurtlar Vadisi'nin ne yapmak istediğini anlamıyorum

İsrail Büyükelçisi: Kurtlar Vadisi'nin ne yapmak istediğini anlamıyorum
İsrail Büyükelçisi: Kurtlar Vadisi'nin ne yapmak istediğini anlamıyorum
İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy, "Kurtlar Vadisi Filistin" filminin galasının, Holokost gününde düzenlenmesini anlamakta güçlük çektiğini belirtti.

ANTALYA - Antalya Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden Levy, Türkiye ve Türk halkını tekrar yakından tanımak amacıyla büyük şehirleri ziyaret ettiklerini söyledi.

Antalya'nın İsrailliler için önemine dikkat çeken Levy, 2 yıl öncesine kadar İsrailli turistlerin bir numaralı hedefinin bu kent olduğunu söyledi. 2008 yılında rekor kaydedildiğini belirten Levy, o yıl 560 binden fazla İsrailli turistin Türkiye'ye geldiğini ve bunlardan yarısından fazlasının Antalya'yı tercih ettiğini anımsattı.

Siyasi şartlar yüzünden İsrailli turistlerin Türkiye'ye ziyaretinin azaldığına işaret eden Levy, “İsrailli turistleri yeniden buraya getirmek için ne yapabiliriz, bunun cevabını arıyoruz” dedi.

Bir gazeteci Levy'ye, “Kurtlar Vadisi Filistin” filminin Almanya 'da yasaklandığını ve yakında Türkiye'de gösterime gireceğini belirterek, “İzlemeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu. James Bond gibi dünyayı kolayca kurtaran kahramanların bulunduğu filmlerden hoşlanmadığını vurgulayan Levy, Kurtlar Vadisi Filistin filminin gala gününe dikkati çekti.

Levy şöyle konuştu:
“Yahudi halkı adına çok üzücü ve rahatsız edici bir durumdur. Bu filmin prodüktörünün, benim halkım için çok önemli bir günde, uluslararası toplum tarafından da dünyada herhangi bir halka yapılmış en kötü gün olarak kabul edilen 27 Ocak Holokost, Soykırım Gününde bu filmin galasını yapmasını pek anlayamıyorum. Ümit ederim ki tarih konusunda fikir değişikliğine giderler ve tarihi değiştirirler.”

Geçen yıl Kurtlar Vadisi dizisinin anti-İsrail ve antisemitik mesajlar barındırdığı gerekçesiyle RTÜK ve Türk hükümetine rahatsızlıklarını ilettiklerini ifade eden Levy, bu film hakkındaki düşüncelerinin de aynı olacağını düşündüğünü söyledi.
Levy, “Filmin muhtevasına gelince; fragmanlarından bile karalayıcı bir film olduğunu görüyorsunuz. Her film meşrudur, İsrailliler hezimete uğruyor gibi, ama Musevi halkıyla ilgili genellemeler, antisemitik birtakım yaklaşımlar oldukça rahatsız edicidir” dedi. (aa)