İsrail elçisi Levy'e yumurtalı saldırı

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Levy, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) rektörlüğünü ziyareti sirasında bir grup öğrenci tarafından proteto edildi.

 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

  İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ'NE YUMURTALI PROTESTONUN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN


TRABZON - İsrail'in Ankara Büyükelçisi Levy, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) rektörlüğünü ziyareti sirasında bir grup öğrenci tarafından proteto edildi. Yumurta atan öğrencilerle güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Levy, ziyareti gerçekleştirmeden üniversitedern ayrıldı.
Trabzon Valisi Recep Kızılcık'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüşen Levy, yaptığı konuşmada, bölgeyi ilk kez ziyaret ettiğini belirterek, "Trabzon çok önemli potansiyellere sahip. İsrail halkının bölgeye çok büyük bir ilgisi bulunuyor. Ülkemizden buraya gelen turistler açısından artan bir ilgi var. Geçen yıl doğrudan uçuşlar yapıldı. Trabzon'a bu ilginin artacağı yönünde inancımız sonsuz" dedi.
Kentin tarihi önemi olduğunu, ayrıca sanat ve kültür açısından da çok önemli bir yere sahip bulunduğunu ifade eden Levy, ilde çok önemli sanatsal ve kültürel festivaller yapıldığını, bu festivallere kendilerinin de katıldığını, bundan sonra da katılmaya devam edeceklerini vurguladı.
Levy, bir basın mensubunun, "Dün Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ile yaptığı görüşmeyi nasıl değerlendirdiği" yönündeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:  "Rize Belediye Başkanı ile bir görüşmem oldu. Kendisiyle İsraillilerin bu bölgeye olan ziyaretleriyle ilgili görüştük. Tabii bir şekilde hayal kırıklığına uğradım. Çünkü buraya gelen İsrailli turistlerin Rize'nin merkezini değil de çevreyi ziyaret ettiği yönünde bilgilendirmede bulundu. Ben bu şekilde turizmin cesaretlendirileceğine inanmıyorum. Ama İsrailli turistler bölgeye gelmeye devam edecektir."
Vali Kızılcık da bölgeye İsrailli turistlerin yoğun ilgisinin olduğunu ifade ederek, "İsrail'den bölgemize turizm akını var. Bu önümüzdeki günlerde devam edecektir" dedi. Vali Kızılcık, konuşmaların ardından Büyükelçi Levy'e plaket takdim etti.

 

 

RİZE 'DE NE OLMUŞTU?

 

 

Levi'nin ziyaret ettiği Rize'nin Belediye Başkanı Bakırcı İstanbul’daki Yahudi cemaatini yakından tanıdığını ve kişisel dostu olan Yahudiler bulunduğunu belirterek şöyle konuşmuştu:  “Ancak İsrail’in bu yayılmacı ve işgalci politikası var olduğu sürece, Türk halkının İsrail’e bakışı çok değişmez. İsrail’in dünyaya ve komşularına bakışını değiştirmesi gerekeceği kanaatindeyim. Yerel yönetici olarak İsrail’in Gazze’ye yönelik tutumlarından dolayı buradaki gezginlerin başına istemediğimiz bir hadise gelmesinden endişe duyuyoruz ve bu konuda azami özen gösteriyoruz. Devlet adına konuşmuyorum. Rizelilerin bakışını aktarmaya çalışıyorum. İsrail devleti barışı savaşarak sağlayamaz. Mısır’la, Ürdün’le yaptığı anlaşmalar savaşla yapılan bir anlaşmadır. Bunları biliyoruz. İsrail’in bölgede barışı oturtması için savaşı bırakması gerekecek. Bu bölgeye gelen İsraillilerden bizim memnuniyetimiz vardır. Bunun altını çiziyorum. Sadece geldiklerinde biraz daha yerleşim merkezlerine uğrayarak, gözükerek gelmeleri daha iyi olur kanaatindeyim. Rize halkına her hangi bir tehdit olduğu zaman Rize halkı kendini savunur ama çocukları katlederek değil.”

 

 "SÖZLERİM PLANLI DEĞİLDİ"

 

RİZE Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy ile dün yaptığı görüşme sırasında kullandığı ifadelerin karşılıklı sohbet sırasında geliştiğini, hazırlıklı veya planlı olmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan’ın da telefonla aradığı Başkan Bakırcı’ya, Büyükelçi ile yaşadığı diyalogu sorduğu öğrenildi.  İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy’in bugün Trabzon Valiliği’ni ziyareti sırasında “Rize Belediye Başkanın tavrından dolayı hayal kırıklığına uğradım” yönünde yaptığı açıklamaları değerlendiren Bakırcı, “İfadelerim karşılıklı sohbet sırasında gelişti. Hazırlıklı ve planlı değildi” dedi.

 İSRAİLLİ KORUMA MAKAM ODASINA GİRDİ

 

Başkan Bakırcı, görüşme sırasında Büyükelçi’nin İsrailli korumasının makam odasına girdiğini de belirtti.

Bakırcı buna tepki göstererek, “Türk polis korumaları makam odasının giriş kapısında bekledi. Ama İsrailli koruma odaya girdi, ayakta bekledi. Nerede görülmüş böyle bir davranış? Bu nezaketsizliktir” dedi. 

 

 

ERDOĞAN ARAMIŞ

 


Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da dün akşam telefonla aradığı Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’ya, Büyükelçi Gaby Levy ile yaptığı görüşmeyi sorduğu öğrenildi. Bakırcı, Başbakan Erdoğan'ın herhangi bir değerlendirmede bulunup bulunmadığı konusunda ise açıklama yapmadı.  Erdoğan’ın 18 Aralık tarihinde Rize’ye geleceği ve burada açılışını yapacağı eğitim merkezi ve okullarla ilgili de Bakırcı’dan bilgi aldığı belirtildi.