İsrail: Kaide turistleri vuracaktı

İsrail'in terörle mücadele birim şefi Danny Arditi, İsrail vatandaşlarına, 'Antalya-Kemer arasına gitmeyin' uyarısının, Türk yetkililerin, yabancı turistlere saldırı hazırlığındaki Kaide bağlantılı bir hücreyi ortaya çıkarması üzerine yapıldığını söyledi.

KUDÜS - İsrail'in terörle mücadele birim şefi Danny Arditi, İsrail vatandaşlarına, 'Antalya-Kemer arasına gitmeyin' uyarısının, Türk yetkililerin, yabancı turistlere saldırı hazırlığındaki Kaide bağlantılı bir hücreyi ortaya çıkarması üzerine yapıldığını söyledi.
Arditi, Türk polisince yapılan operasyonda söz konusu hücreye ait silahlar ile iletişim ve ulaşım araçlarının ele geçirildiğini öne sürerek, "Kaide bağlantılı militanların, yabancı turistlerin yoğun oldukları bölgelerde, deniz üzerinde ve karada saldırı düzenlemeyi planladıkları anlaşıldı" şeklinde konuştu.
İsrailli güvenlik yetkilisi bölgede tehdidin hâlâ devam ettiğini de öne sürerken, Antalya'daki polis yetkilileri Arditi'nin iddialarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.
Çiçek: Bilgi akışı olmaktadır
İsrailli yetkililer vatandaşlarına söz konusu uyarıyı yaparken de, Türk yetkililerden istihbarat aldıklarını açıklamıştı. Emniyet kaynakları bunu doğrulamazken, Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek önceki gün yaptığı basın toplantısında konuyla ilgili bir soru üzerine, "Türkiye ile İsrail başta olmak üzere diğer ülkeler arasında bilgi akışı olmaktadır" demekle yetinmişti.
İki gemi rota değiştirdi
İsrail'in uyarısı üzerine bin 600'den fazla İsrailli turisti Alanya'ya götüren iki yolcu gemisi, rotalarını değiştirerek Larnaka'ya yanaşmıştı. Geçen cuma da yine benzer bir uyarı üzerine dört İsrail gemisi Alanya'ya gitmemişti. İsrail Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Yossi Fatael, uyarının ardından Türkiye'ye gitmek için bilet alanların yüzde 15'inin biletini iptal ettiğini açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7543507543500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.