İsrail komaya soktu, mahkeme ayağa kaldırdı!

İsrail komaya soktu, mahkeme ayağa kaldırdı!
İsrail komaya soktu, mahkeme ayağa kaldırdı!

Uğur Süleyman Söylemez

Mavi Marmara'da İsrail'in komaya soktuğu Uğur Süleyman Söylemez bir dizi adli işlem sonucunda 'kağıt üzerinde' sapasağlam hale getirildi!
Haber: FATİH YAĞMUR - fatih.yagmur@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Mavi Marmara Davası'na bakan İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, İsrail müdahalesinde yaralanan ve Başbakan'ın talimatıyla Türkiye 'ye getirilen Uğur Süleyman Söylemez için tedavi gördüğü hastaneden rapor istedi. Ancak 2 yıl 9 ay komada bulunan Söylemez için 'ayakta tedavi gördü, taburcu edildi' raporu gönderildi. Komada bulunan Söylemez ile ilgili gerçek ise sonradan anlaşıldı: Hastane isimleri karıştı. Söylemez ayrı zamanlarda her iki hastanede de tedavi gördü. Ortada doğru bir rapor vardı ancak yanlışı yapan İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ydi. Mahkeme, Söylemez'in yattığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi yerine İsrail müdahalesinden önce 2007'de tedavi gördüğü Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden rapor istedi. Hastane de Söylemez'in 2007 yılında gördüğü tedaviye ilişkin raporu gönderdi. Hatasını fark eden mahkeme şimdi Söylemez'in tedavi gördüğü hastaneden rapor isteyecek.

BAŞBAKAN TALİMAT VERDİ SÖYLEMEZ TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ
İsrail müdahalesinden ağır yaralı olarak kurtulan Süleyman Uğur Söylemez tam 2 yıl 9 aydan beri komada. Müdahaleden sonra durumu ağır olduğu gerekçesiyle diğer yaralılarla Türkiye'ye gönderilmeyen Söylemez, ailesinin isteği ve Başbakan'ın talimatı üzerine İsrail müdahalesinin ardından Türkiye'ye getirildi. Başına gelen kurşunla ağır yaralanan Söylemez, 8 ay boyunca Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gördü. Hiçbir tedaviye cevap vermeyen Söylemez 8 ay sonra makinelere bağlı bir şekilde eve nakledildi. İsrail müdahalesinin üzerinden 2 yıl 9 ay geçti. Üç çocuk babası Süleyman Uğur Söylemez ise hâlâ komada.

KOMADAKİ HASTAYA 'TABURCU EDİLDİ' RAPORU
İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin istediği sağlık raporları ise önceki gün mahkemeye ulaştı. Ancak Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2 yıl 9 aydır komada bulunan Söylemez için 'hasta ayakta tedavi olup taburcu edildi' cevabı gönderdi. Gelen cevap üzerine raporun hatalı olabileceği düşünüldü. Ancak hatanın mahkemede olduğu sonradan fark edildi. Rapor, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi yerine yanlışlıkla Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden istenmişti. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise yapılan yanlışa rağmen komada bulunan Söylemez için 'ayakta tedavi olup taburcu edildi' dedi. Peki hastane isimleri karıştı ise neden böyle bir rapor geldi? Bu gerçek de daha sonra anlaşıldı. Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 8 ay tedavi gören Uğur Süleyman Söylemez, 2010 yılındaki İsrail müdahalesinden üç yıl önce 2007 yılında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi olmuş ve taburcu edilmişti. Mahkemenin hatasını fark etmeyen hastane de bu tedaviye ilişkin raporu mahkemeye göndermişti. Gerçeğin anlaşılmasının ardından ise mahkeme, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yazı yazarak rapor gönderilmesini talep etti.

MAVİ MARMARA DAVASI YARIN DEVAM EDECEK
İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Mavi Marmara davasının dördüncü duruşması yarın başlıyor. 37 ülkeden 450 şikayetçinin yer aldığı davada kasten adam öldürmek ve gasp suçlamasıyla dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ve Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi yargılanıyor.


  http://www.radikal.com.tr/112220411222042

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NI sasirdinizki - aliselvi

  Onlarda Türkiyeden ögrenmisler bu ali veli oyunlarini. Biz ne raporlar gördük buda birseymi...

  gizli kapılar - farqini

  ardında akp hükümetinin israille olan samimi ilişkileri, son zamanlarda getirilen patiriyotlar füze savunma sistemleri, yakında awacs casus uçaklarının da satışı gerçekleşir büyük ihtimalle, çünkü bu casus uçaklar olmazsa ne patriyorların nede füze savunma sistemleriin hiç bir etkisi olmuyor, olan sadece o 9 vatandaşımıza oldu, "one minute" e o zamanda inanmamıştık, çünkü bir çok şey aldatmaca ve halkı kandırmaya yöneliktir,bu hükümetin politikası içte din endeksli bir siyaset, dışarda abd ve israillle sıkı fıkılı bir ilişki, son zamanalarda atılan tüm adımlar bu iki devleti memnun etmeye yöneliktir, çünkü çok iyi biliyoruz ki verilen tavizler büyük olmasaydı, üç dönem iktidar olmazdınız...