İsrail tazminatı toplu verecek

İsrail tazminatı toplu verecek
İsrail tazminatı toplu verecek

Mavi Marmara tazminatı için İsrailli heyet özel bir uçakla Ankara ya geldi. Bütün gün süren toplantı sonrasında tazminat miktarı henüz belirlenmedi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun danışmanı Yaakov Amidror ile özel temsilcisi ve emekli diplomat Yosed Ciehanover, Mavi Marmara gemisine 2010 yılında yapılan operasyonda ölenler ve yaralananlar için ödenecek tazminatı belirlemek üzere Ankara ’ya geldi. İlk toplantıda, müzakereler sonunda imzalanacak anlaşmanın taslak metni hazırlandı ve tazminat miktarının belirlenmesi sırasında uygulanacak ilke ve ölçütlerin belirlenmesi için yeniden toplanılması kararı alındı. Taslak anlaşma metni Netanyahu tarafından kabul görürse İkinci bir toplantı üç-dört gün içinde yapılacak. İsrail, Türkiye ’ye tek bir tazminat ödeyecek. Türkiye bu parayı mağdurlara ödeyecek.

Anlaşma taslağı tamam

Dışişleri Bakanlığı’nda 11.00’de başlayan toplantı, yaklaşık 5 saat sürdü ve iki heyet Türkiye’de tazminat görüşmelerinin koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı ziyaret etti. Başbakanlık Yeni Bina’daki görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü. Edinilen bilgiye göre Türkiye ile İsrail arasındaki tazminat görüşmelerinin ilk turunda, sürecin sonunda imzalanacak anlaşmanın taslak metni kaleme alındı. Tazminat kısmı boş bırakılan metnin Türk tarafınca kabul gördüğü, hükümet adına Başbakan Yardımcısı Arınç’ın olumlu görüş bildirdiği öğrenildi. İsrail heyeti, sözkonusu metin ile ülkesine dönerken, İsrail hükümetinin metni kabul etmesinin ardından ikinci toplantının yapılacağı bildirildi. Toplantıda uluslararası standartlar ve benzer olaylarda uluslararası hukuka göre belirlenen tazminatlar gözden geçirildi ve tazminatın miktarının belirlenmesi sırasında uyulacak ilkeler ile ölçütler masaya yatırıldı. Görüşmelerle ilgili bilgi veren üst düzey bir diplomat, “Bir sonraki toplantıda tazminat miktarının belirlenmesinde kullanılacak ilke ve parametreleri görüşeceğiz. Tazminat miktarı bugün görüşülmedi. İlk toplantı olumluydu” dedi. Aynı yetkili, uluslararası uygulamalarda tek bir tazminat miktarının belirlendiğini ve ödemenin devletler arasında yapıldığını anlatırken, söz konusu miktarın Türkiye tarafından alındıktan sonra mağdurlara tek tek ödeme yapılacağını bildirdi. Mavi Marmara gemisindeki gazetecilerin fotoğraf makinelerine, kameralarına ve kayıtlarına İsrail tarafından el konulmuştu. Mağdurlar, görüşmelerde bu materyallerin de iadesinin talep edilmesini istiyor. Radikal’in görüştüğü Türk diplomat, bütün konuların ele alınacağını söyledi.