'İsrail-Türkiye ilişkileri çöktü'

'İsrail-Türkiye ilişkileri çöktü'
'İsrail-Türkiye ilişkileri çöktü'
İsrail'in Türkiye eski Büyükelçisi Alon Liel, son dönemdeki Türkiye-İsrail ilişkilerini, 'çökme' olarak nitelendirdi.

Ümit KOZAN

TEL AVIV - Yılmazlar Holding, başkent Tel Aviv'de Türkiye 'den davet ettiği gazetecilere akşam yemeği verdi. Yemeğe İsrail’in eski Ankara Büyükelçisi Liel de katıldı. Alon Liel, ‘One minute' ile başlayan, ‘Mavi Marmara' gemisine yapılan baskınla kötüleşen Türk-İsrail ilişkilerini değerlendirirken “Son iki yılda ilişkiler çöktü” dedi.

AK Parti Hükümeti'nin iktidara gelmesiyle birlikte iki ülke ilişkilerinin geriye gittiğini belirten Liel, “İsrail Gazze’den çekildiği zaman ilişkililerimiz iyiydi. Ancak, 6 yıldır ilişkiler eskisi gibi değil. İki yıldır ilişkiler çökmeye noktasına vardı. Özellikle son 6 yıldır ilişkilerin iyiye gitmediği hissediliyordu. Son yaşananlardan sonra İsrail’de Türkiye’ye karşı bir tepki başladı. Türkiye'nin daha çok İslam'a doğru gitmesi ve Türkiye’deki iç politikalardan dolayı ilişkiler değişti” dedi.

Diplomatlar Feridun Sinirlioğlu ve Özden Samberk ile İsviçre'de Mavi Marmara konusunda yapılan zirvede çözüm bulunduğunu öne süren Liel, şöyle konuştu:

“İki ülke diplomatları İsviçre'deki görüşmelerde ‘Mavi Marmara krizine' çözüm bulmuşlardı. Diplomatlar çözüm önerisini politikacılara götürdü. Konu tekrar çöktü. Halbuki diplomatlar bu krize çözüm bulmuştu. Ahmet Davutoğlu'nun ‘Bu kriz İsrail’deki koalisyon hükümetinden kaynaklanıyor’ demecine katılıyorum. Liberman'ın Türkiye’yi ‘yalancılıkla' suçlaması da doğru değil. Onun söylediklerinden utanıyorum. Başbakan Liberman, bu krize çözüm bulması gerekir. Türkiye ile İsrail arasında 62 yıldan bu yana süren ilişkilerin çökme noktasına gelmesinde iki faktör var. İsrail’de Türkiye Batı ülkesi gibi görünürdü. Şimdi Türkiye her yöne bakıyor, dış politikası değişti. İsrail’in Filistin ve Lübnan’la barış görüşmelerini durdurması ilişkilerin sekteye uğramasında etkili oldu. İsrail'de sağcı bir hükümet işbaşına geldi. Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz’ın başbakanlığı döneminde iki ülke arasında çok iyi ilişkiler vardı. Eski başbakanlar, ’biz sizi çok seviyoruz, bizim kardeşimizsiniz’ diyordu. Ancak, Erdoğan seçilince bizi ’terör’ ülkesi ilan etti. Türkiye, Suriye ve İran ’la yakın ilişkiye girdi. Bu iki ülke bizim düşmanımız.”

EYLEM YAPACAĞIZ
İsrail’de inşaat yapan en büyük yabancı firmalarından olan Yılmazlar Holding'in Genel Müdürü Ahmet Arık ise Salı günü Tel Aviv’deki Türk Büyükelçiliği önünde 1000 işçinin katılacağı protesto gösterisi düzenleyeceklerini söyledi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın firmalarına dönük siyasi tavrı nedeniyle zor duruma düştüklerini ve seslerini Türk kamuoyuna duyurmak için bu eylemi yapmayı planladıklarını belirten Arık, şunları söyledi:

“860 milyon dolarlık M-60 tanklarının modernizasyon ihalesini İsrail kazandı. İhale şartnamesine buna karşın Türkiye’den 180 milyon dolarlık tedarik yapılması maddesi eklendi. İsrail bu tedariği karşılayamadı. Biz 2003’de bu projeye dahil olduk ve İsrail’in karşılayamadığı tedarik yerine Türk iş gücünün kullanılmasını teklif ettik. Onlarda kabul ederek Türk işçiler için özel çalışma izni çıkarttı. Ofset anlaşması kapsamında 800 Türk işçisine özel çalışma izni tanındı. Bu izin 3'er yıllık periyotlar halinde 3 kez uzatıldı. Söz konusu izin 2011'in başında doluyor. Çalışma izinlerinin tekrar uzatılması için Ankara’dan talepte bulunduk. Ancak, Savunma Sanayi Müsteşarlığı buna duyarsız kaldı. Şuana kadar bize yazılı ya da sözlü hiçbir cevap vermediler. Hükümet nezninde de girişimlerde de bulunduk ve sonuç alamadık. Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Reis Yılmaz’ın Milliyetçi Muhafazakar Parti’yi kurarak siyasete girmesi ve Başbakan’ın aleyhinde konuşması nedeniyle grubumuz cezalandırılmak isteniyor. Biz geçmiş dönemde İsrail’in karşılamadığı tedariğin yüzde 10 oranındaki gecikme cezasını dahi üstlendik. Bu süre 1 Ocak'ta doluyor. Yeni vizeleri alamazsak İsrail 800 işçiyi uçağa doldurup Türkiye’ye sınırdışı edebilir. Bir başka ülkede kendi ülkemi protesto etmek bizim en büyük utancımız. Burada Türk bayrağını gururla dalgalandırırken, böyle bir eylem yapmak durumunda kalıyoruz. Protestoda ’hükümet ekmeğimizle oynama’ diye bağıracağız. Biz burada Türk işçilerine istihdam yaratıp, ülkemize döviz kazandırıyoruz.” (dha)