İsrail-Türkiye ilişkilerinde yumuşama sinyali

İsrail-Türkiye ilişkilerinde yumuşama sinyali
İsrail-Türkiye ilişkilerinde yumuşama sinyali
İsrail Başbakanı Netenyahu'nun enerji ve güvenlikten sorumlu temsilcisi David Meidan'ın pazartesi günü Ankara'ya geldiği öğrenildi. Meidan'la yapılan zirvede seçimden sonraki iki ay içinde Başbakan Erdoğan'ın İsrail'e gitmesi ihtimali üzerinde duruldu.

Radikal.com.tr - İsrail ve Türkiye ilişkilerinin yumuşaması adına önemli bir zirve daha gerçekleşti. İsrail Başbakanı Netenyahu’nun enerji ve güvenlikten sorumlu temsilcisi David Meidan’ın pazartesi günü Ankara ’ya geldiği öğrenildi.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı Hükümet yetkilileriyle toplantı yapan Meidan aynı gün yine sesizce Türkiye’den ayrıldı. Görüşmede, iki ülke arasında karşılıklı olarak elçiliklerin tekrar açılmasının kararlaştırıldığı ve Başbakan Erdoğan ’ın seçimlerden sonra İsrail’e ziyaretinin de gündeme geldiği belirtildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın ABD Başkanı Obama ile son görüşmesinde İsrail ile ilişkileri düzeltme adına kendilerine ne düşerse yapacağını ifade etmesinin ardından Türk-İsrail ilişkilerinde peş peşe görüşme trafiği başladı.

ERDOĞAN İSRAİL’E Mİ GİDİYOR
Meidan’ın Ankara çıkarmasında Akdeniz’deki enerji faaliyetleri konusunda Türkiye’nin kolaylaştırıcı rol oynayacağı belirtildi. Öte yandan Başbakan Erdoğan’ın İsrail ziyareti de gündemdeki konulardan biriydi. Ziyaretin seçimden sonraki ay içerisinde yapılması üzerinde duruldu. Erdoğan’ın ziyaretinden önce iki ülkenin elçiliklerini karşılıklı olarak açması yönünde karar alındı. Görüşmede güvenlik konuları genişçe ele alınırken Suriye ve PYD bağlamında Kürt sorunu da masaya yatırıldı.

MEİDAN EN KRİTİK İSİM
David Meidan yıllarca MOSSAD’ın iki numaralı koltuğundaydı. MOSSAD Başkanı olması beklenen Meidan, Netenyahu’nun Başbakan olması sonrasında ısrarlı talepler üzerine Netenyahu’nun yanına geçerek güvenlik ve enerji konusundaki en kritik isim oldu. Bu konularda Netenyahu’yu doğrudan temsil etme yetkisi verildi. Meidan’ın Başbakanlık’a geçmesi üzerine MOSSAD’ın başına Tamir Pardo atanmıştı.