İsrail uyardı: Türkiye'ye gitme

İsrail güvenlik birimleri, Türkiye'nin güney sahillerine gitmeme yönündeki uyarılarına dün bir yenisini ekledi. Cuma günü dört İsrail gemisinin 'bir istihbarat üzerine'...

KUDÜS/LEFKOŞA/ANKARA - İsrail güvenlik birimleri, Türkiye'nin güney sahillerine gitmeme yönündeki uyarılarına dün bir yenisini ekledi. Cuma günü dört İsrail gemisinin 'bir istihbarat üzerine' Alanya yolundan Kıbrıs Rum Yönetimi'ne yönlendirilmesinin ardından, dün de İsrail anti-terör birimi, tatilcileri terör saldırısı düzenleneceğine dair güvenilir bir istihbarat alındığı gerekçesiyle Türkiye'nin güney sahillerine gitmemeleri için uyardı. Uyarı üzerine 1600'den fazla İsrailli tatilciyi taşıyan iki yolcu gemisi Larnaka'ya gitti.
İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, "Bütün İsrail vatandaşları Türkiye'nin güneyindeki Alanya ve Kemer arasındaki bölgelere gitmemeleri konusunda uyarılır" ifadeleri kullanıldı.
İsrailli ve Türk diplomatik kaynaklar, bunun genel önlem olmadığını, iki ülke istihbaratının ortak çalışmasıyla başvurulan uygulamanın, tehdit ortadan kalktığında sona erdirileceğini söyledi. Kıbrıs Rum Liman İdaresi Başkanı, Hrissis Prenzas, iki İsrail yolcu gemisi Larnaka'ya yanaşırken "Anlaşılan Türk limanlarıyla ilgili bir güvenlik uyarısı söz konusu" diye konuştu. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek ise konuyla ilgili soruya "Türkiye ile İsrail başta diğer ülkeler arasında bilgi akışı olmaktadır" demekle yetindi.
İsrail, Mısır konusunda da uyarmıştı
İsrail medyası cuma günkü ilk uyarının ardından 'Gemilere Yemen'deki ABD savaş gemisi USS Cole'da olduğu gibi, patlayıcı yüklü botlarla saldırılabileceğini' yazmıştı. İsrail anti-terör ofisi, geçen ay Şarm El Şeyh saldırılarından önce İsraillileri Mısır'ın Sina Yarımadası'na gitmemeleri için uyarmıştı. (Radikal, Reuters, afp)


    http://www.radikal.com.tr/7542397542390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.