İsrail ve Mısır protesto edildi

İsrail ve Mısır protesto edildi
İsrail ve Mısır protesto edildi

Beyoğlu'nda toplanan bir grup, İsrail'i protesto etii

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısının birinci yıl dönümünde Taksim Meydanı'nda protesto gösterileri düzenlendi

İSRAİL'in Gazze topraklarına düzenlediği hava saldırılarının birinci yıldönümünde, siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşları İsrail Başkonsolosluğu'nun önü ile Taksim Meydanı'nda protesto gösterisi düzenledi. Gösterilerde İsrail Bayrağı ateşe verilirken, yardım konvoylarını Gazze'ye sokmadığı öne sürülen Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de eleştirildi.

Günün ilk eylemi Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı üyeleri tarafından Levent'teki İsrail Başkonsolosluğu'nun önünde düzenlendi. Üzerinde “Kudüs nöbetteyiz” , “Hepimiz Filistinliyiz” cümlelerinin yazılı olduğu dövizlerle Büyükdere Caddesi üzerinde toplanan ve aralarında türbanlı kadınların da bulunduğu yaklaşık 100 kişi, sık sık “Oluk oluk kan aksa, kurtulacak El Aksa” ve “Heryer Filistin hepimiz Filistinliyiz” sloganları attı.

Topluluk adına basın açıklamasını Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan yaptı. Bir yıl önce İsrail'in açık hava hapishanesine dönüştürülmüş Gazze'ye vahşice saldırdığını söyleyen Erdoğan, saldırılarda asker-sivil ayrımı yapılmadığını belirterek, “Kundaktaki bebeklere varana kadar akıllı bombalar, fosfor bombaları ve kimyasal silahlar kullanıldı” dedi.

Binlerce Filistin yurttaşının saldırılarda hayatını kaybettiğini, binlercesinin de yaralandığını vurgulayan Erdoğan, “Türkiye İsrail'in adının geçtiği her türlü sözde barış görüşmelerine öncülük etmekten vazgeçmelidir. Bunun yerine mazlumları koruyacak asil bir duruş sergilemelidir” diye konuştu. İsrail'le yapılan tüm askeri işbirliği anlaşmalarının iptal edilmesini isteyen Erdoğan, Gazze soykırımını işleyen kişilerin savaş suçlusu olarak yargılanması gerektiğini öne sürdü. Erdoğan ayrıca saldırıların yaşandığı dönemde İsrail Dışişleri Bakanı olan Tzipi Livni'nin bir İngiliz Mahkemesi tarafından savaş suçlusu ilan edildiğini ve bu yüzden İngiltere'ye giriş yapamadığını iddia etti. Açıklamanın ardından topluluk, konsolosluk girişine üzerinde “Kınıyoruz” yazılı siyah çelengi bıraktı.

Mısır da protesto edildi

Taksim Meydanı'nda toplanan aralarında İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Özgür-Der, Mazlumder ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD) gibi sivil toplum kuruluşlarına üye kişilerin de bulunduğu ve kendilerine Filistin Dostları adını veren topluluk İsrail'i protesto etti. Topluluk ”Siyonist saldırının yıldönümünde Filistin direnişini selamlıyoruz“ , “Siyonist çete ile ilişkiler kesilsin“ , ”Aksa canımız feda olsun kanımız“ yazılı pankartları açtı.

Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı Cüneyt Sarıyaşar, Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Anadolu Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Sevim ve Gazeteci Abdurrahman Dilipak topluluğa hitap etti, İsrail'in sergilediği tutumu eleştirdi. Toplanan yardımları Gazze'ye götürmeye çalışan konvoyla birlikte Mısır'da bulunan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım, cep telefonuyla topluluğa hitap etti.

Yardımın Akabe güzergahı kullanılarak, Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye sokulacağının aylar öncesinden Mısır'a bildirildiğini anlatan Yıldırım, ”Buna rağmen Mısır bu yolu kullanamazsınız diyor. Binlerce kilometrelik alternatif yol öneriyor. Bu sabah Mısır burada şiddetle protesto ediliyor. İsrail Gazze'ye çelik duvarlar örerken, asker yığarken, Mısır insani yardımların mazlum halka ulaşmasına engel oluyor“ diye konuştu. Konuşmaların ardından İsrail Bayrağı ateşe verildi, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de protesto edildi.