İsrail'de 65 Türk şoförün rehin alındığı iddia edildi

İsrail'de 65 Türk şoförün rehin alındığı iddia edildi
İsrail'de 65 Türk şoförün rehin alındığı iddia edildi

arşiv

Türkiye'den kiralanan ve içinde 65 TIR bulunan bir geminin, firmanın liman işletmesine borcu olduğu gerekçesiyle yaklaşık bir aydır şoförleriyle birlikte İsrail'de rehin tutulduğu öne sürüldü.

İDİL - Türk Sisa Shipping Lines Denizcilik şirketinin Yunan bir firmadan kiraladığı Ro-Ro tipi yük gemisi geçen ay İskenderun Limanı'ndan yüklü 65 TIR'ı alarak, Hayfa Limanı'na hareket etti.

Yükü Ürdün'ün Umman kentine indiren Tırlar, daha sonra Umman'dan aldıkları yaş sebze ile Hafya Liman İşletmesi'ne geldi. Şoförler Türkiye 'ye dönmeyi beklerken gemi ve içindeki 65 TIR'a liman işletmesinin firmadan alacağına karşılık el konulduğunu savundu.

Yaklaşık bir aydır limanda tutulan TIR'ların şoförlerinin sağlık sorunları ile karşılaştığı, yükledikleri sebze ve meyvelerinde bozulduğu için zarara uğradıkları belirtildi. Gemiye ve tırlara el koyarak Türkiye'ye dönmelerine izin vermeyen liman işletmesinin, şoförlerin pasaportlarına da el koydukları ifade edildi.

Şırnak'ın İdil ilçesindeki yakınlarını arayan Türk şoförlerden Nezir Zan, nakliyat firması olan denizcilik şirketinin liman işletmesine olan borcu karşılığında kendilerini rehin tuttuğunu ve 65 şoförün borç yüzünden mağdur edildiğini öne sürdü.

Zan, şöyle dedi:

"Ben ve 64 arkadaşım yaklaşık bir aydır Hayfa Limanında rehin durumundayız. Çalıştığımız firmanın borçla ilgisinin bulunmamasına karşın Sisa Shipping Lines Denizcilik firmasının borcu gerekçe gösterilerek mağdur ediliyoruz. Bu durum üzerine liman yetkilileri ile görüşme yaptık. Araçlarımızı bırakarak, evlerimize dönmek istediğimizi belirtmemize rağmen yetkililer, hiç kimsenin limandan ayrılmasına izin vermeyeceklerini bildirdi. Aramızda hasta arkadaşlarımız var. Kalp ve tansiyon hastası arkadaşların kullandığı ilaçlar bitti. Sağlık hizmetinden hiçbir şekilde faydalanamıyoruz. Aramızda Reyhanlı saldırısında hayatını kaybedenlerin akrabaları var. Cenaze izni istediler ama ona bile müsaade etmediler. Çok zor durumdayız. Bize yardım edilmesini bekliyoruz."

DHA - Bayram KAPLAN


  http://www.radikal.com.tr/113435511343552

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mağdur olan emekçiyse sorun yok! - bbuucu

  Mangalda kül bırakmayan hükümet; işçi ve çalışanlar uluslar arası bir sorun yaşadığında görmüyor bile... 1 aydır limanda tutuluyorlar, ilaçları bitmiş, cenazeleri var. Hangi firmaya çalışıyorlarsa belli ki firma da gerçekçi bi girişimde bulunmuyor. Mağdur olan emekçiyse her zamanki gibi sorun yok!

  AKP'YE PİRİM ŞOW - Hayal Denizi03

  Bu haber AKP'ye ve de Erdoğan'a Pirim şow haber! Basında çok yakında okursunuz Hükümetin girişimleri ile Tır sorunu çözüldü diye. Yandaş Medya da manşetleri tek sayfaya büyütür, İktidarın başarısı diye sunar. ABD'lerindeki ezikliği o şekilde basın yoluyla telafi ederler. Bir Millet İhtibarlı ve başı dik politika üretiyor ve yönetiyorsa Haberdeki olaylara maruz kalmaz. Hiç bir devletin de haddine değildir bir başka ülkenin TIRINI rehin almak. Daha fazla yazmayım. Anlatmak istediğimi siz anlayıverin.