İsrail'e protesto çığı gibi

İsrail'e protesto çığı gibi
İsrail'e protesto çığı gibi
İsrail Deniz Kuvvetleri tarafından Gazze'ye insanı yardım malzeme götüren 6 gemilik filoya uluslararası sularda yapılan saldırı İstanbul'da protesto edildi. Sabahın erken saatlerinde Levent'teki İsrail Başkonsolosluğu'nda toplanan yaklaşık 4 bin kişi daha sonra da buradan Zincirlikuyu, Esentepe, Mecidiyeköy, Şişli, Harbiye üzerinden Taksim Meydan'a yürüdü.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 
"Gün Nuh'un gemisine binme günüdür", "İsrail döktüğü kanda boğulacak", " Somali korsanlarına müdahale var, korsan İsrail devletine müdahale yok" yazılı pankart açan ve ellerinde Türk ve Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, "Mehmetçik Gazze'ye", "Kahrolsun İsrail", "Hamas'a selam, direnişe devam", "Mehmetçik dünyayı başınıza yıkacak", "Katil İsrail hesap verecek", "Hükümet uyuma şehidine sahip çıktı" sloganları attı. Taksim'de sayıları 7 bini bulan göstericiler ellerindeki İsrail bayrağını da yaktılar. Taksim'de Cumhuriyet Anıtı'nın üzerine çıkan protestocular, daha sonra su deposunun önüne kurulan platforma doğru yöneldi.

"ANKARA DERHAL İSRAİL'E UÇAK GÖNDERSİN" Platformda Kuran-ı Kerim okunmasının ardından kürsüye çıkan Gazeteci Abdurrahman Dilipak, İsrail Hükümet Sözcüsü'nün, saldırıyla ilgili "İsrail'e yönelik benzer tehditlere karşı İsrail'in tavrının her zaman benzer şekilde olacağı" yönündeki açıklamasını hatırlatarak, "Yunanistan, İsveç ve İspanya hükümetleri İsrail'deki elçilerini geri çektiler. Kendi ülkelerinde İsrail elçilerini evlerine gönderdiler. Ankara'dan aynı şekilde davranmasını bekliyoruz" dedi.

Kudüs İslami Hareket Lideri ve Mescid-i Aksa imamı Şeyh Raid Salah'ın da öldüğünü aktaran Dilipak, Yunanistan'ın İsrail'le yapılacak ortak askeri tatbikatlardan vaz geçtiğini de duyurdu. Dilipak, "İnsanlığın vicdanı yeniden uyanıyor. Şehitlerin kanı aramızdaki nifak tohumlarını yok ediyor. Ankara'dan derhal İsrail'e uçak göndererek tutuklu kardeşlerimizin geri getirilmesini, gemilerin Kızılay gözetiminde Gazze'ye ulaştırılmasını, yaralı kardeşlerimizin en yakın İsrail dışındaki hastanelerde tedavi altına alınmasını talep ediyoruz" diye konuştu. Dilipak, Başbakan Erdoğan'a tarihi sorumluluğunun hatırlatılması gerektiğini vurgulayarak, "Kardeşler uzun sürecek bir yolculuğa hazırlanıyoruz. İbadetin çok olanı değil sürekli olanı makbuldür. Bu kardeşlerimiz geri dönene kadar biz buralardan ayrılmayacağız. Aynı şekilde Gazze davamızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi. Akşam namazından sonra İsrail Başkonsolosluğu önünde toplanılacağını, gemidekiler döndüğü takdirde karşılamak için havaalanına gidileceğini ifade eden Dilipak "Yarın başka yerde olacağız. Sadece kendiniz gelmeyin. Komşularınızı, iş arkadaşlarınızı da getirin. Cinayeti herkese aktarın, yansıtın. Bir insana yapılan haksızlık bütün topluma yapılmış bir tehdittir. Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüştür. İsrail helak olacaksın, yüzüne bakan olmayacak. Sen Musa'ya, mukaddesine ihanet ettin" dedi.

İSRAİL MALLARINA BOYKOT ÇAĞRISI İHH Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Korkmaz da, "Daha onların kanı kurumadan Gazze'deki kardeşlerimize yardım için yola çıkıldı. Onlar kendilerini sivil bir gemide olduklarının bilincinde olarak, eğlenerek, coşarak oradaki kadeşlerimize yardım götürüyorlardı. Ama birşeyi fark edememişlerdi. Karşılarındaki faşist, siyonist devlet bunları anlamıyordu. O başka bir dilden anlıyordu. O devlet, sivil insanların yapmak istediğini anlamıyordu. Çünkü kurulduğundan bu yana insanlara zulüm ediyordu. Bülent Yıldırım, son görüşmemizde adeta size vasiyetini bıraktı. Şöyle dedi: 'Biz yola çıktık. Başımıza ne gelecek bilemiyoruz. Bundan sonra yapılacaklar size emanet'" diye konuştu.
Eyleme gelen sanatçı Haluk Levent ise, İHH Başkanı Bülent Yıldırım'ın yakın arkadaşı olduğunu belirterek, Filistin için bir şarkı yaptığını ancak Yıldırım'ın şarkıyı dinelemeden gittiğini kaydetti. Levent platformdan Filistin için yaptığı şarkıyı da söyledi.
İsrail mallarına boykot çağrısı da yapılan eylem, okunan dua ile son buldu. 

TEKİRDAĞ
İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısı yurdun çeşitli yerlerinde protesto edildi. İnsani Yardım Vakfı (İHH) Tekirdağ Şubesi, İsrail’in "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kapsamında Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısına tepki amacıyla protesto gösterisi yaptı. İHH Tekirdağ Şubesinden bir grup, Tuğlalı Parktaki protesto gösterisinde slogan attı. Şube Başkanı Yasin Altuntaş, burada yaptığı açıklamada, İsrail’in savaş suçu işlediğini söyledi. Gemidekilerin milletvekilleri, aydınlar ve gazeteciler olduğunu ifade eden Altuntaş, "Toplumun farklı kollarına hizmet eden bireyler bu gemide bir araya geldi. Bu organizasyon tam anlamıyla insanlığın vicdan ayaklanmasıdır. Gazze şeridi küçük bir alanda olan açık hava hapishanesidir. İsrail uluslararası hukuku ayaklar altına alıyor" dedi. Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

ELAZIĞElazığ’da PTT Meydanı’nda toplanan bir grup vatandaş, Filistin bayrağı taşıdı. Burada açıklama yapan Ramazan Güneş, gemilerden birinde kardeşi Kalemder Elazığ Şube Başkanı Muharrem Güneş’in de bulunduğunu söyledi. Güneş, şöyle konuştu: "Allah’ın bize verdiği canı Allah’tan başta hiç kimse alamaz. Allah’a bir sefer iman ettik. Bu yola başımızı koyduk. Şu anda hiç haberimiz yok. Siz ne kadar biliyorsanız biz de o kadar biliyoruz. Giderken, zaten biz onu gönderirken her şeyi göze alarak gönderdik. Kellemiz koltukta yani. Ne söyleyeyim bizden bir kurban gitsin. Gerekirse benim de kellem gitsin ama burada zorumuza giden bir avuç İsrail’in dünyaya bu zulmü yapmasıdır."

KOCAELİKocaeli’de toplanan vatandaşlar da, İsrail’in "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" konvoyundaki gemilere düzenlediği saldırıyı protesto etti. İzmit’teki Sabri Yalım Parkında toplanarak Türk ve Filistin bayrakları açan vatandaşlar, İsrail aleyhine çeşitli sloganlar attı. İsrail’in saldırısında ölenler için Kur’an-ı Kerim okunması sırasında kalabalıkta bulunan bazı kadınların gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü. " Mavi Marmara " gemisinde bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı Kocaeli Temsilcisi İsmail Yeşildal’ın eşi Şeyda Yeşildal, AA muhabirine, eşiyle en son 27 Mayıs akşamı telefonda konuştuğunu söyledi. O günden sonra eşinden haber alamadığını belirten Yeşildal, "İsrail’in, bir çakıları bile bulunmayan bu insanlara müdahalesini kınıyoruz" diye konuştu. İki çocuk annesi Yeşildal’ın üzgün olduğu görüldü. Parktaki protesto gösterisi devam ediyor.

UŞAKİnsani Yardım Vakfı (İHH) Uşak gönüllüsü avukat Fahrettin Tuğrul, “Orada Uşaklı iki kardeşimiz var. İsrail ölecek, yok olacak” dedi.
Uşak'ta Tiritoğlu Parkı'nda toplanan 500 kişilik kadınlı çocuklu grup, İsmetpaşa Caddesi üzerinden Belediye Binası'na doğru, ‘Oluk oluk kan akacak El Aksa kurtulacak, Katil İsrail’ sloganları ile ellerinde döviz, Türk ve Filistin bayrakları ile yürüdü. Belediye önünde, yaşananlara tepkilerini sürdüren grup adına İHH Uşak Gönüllüsü Avukat Fahrettin Tuğrul açıklama yaptı. İsrail'e bir ders vermenin zamanının geldiğini iddia eden Tuğrul, “Kahrolası İsrail, amacı sadece insani yardım çalışması olan, sokaklarda yatmak zorunda kalan çocuklara bir yuva kurmak, ilaçsızlıktan ölümü bekleyen hastalara ilaç götürmek için yola çıkan gemilerimize hain, kahpe bir saldırı gerçekleştirdi. Kardeşlerimiz orada şehit oldu. Uluslararası hukuku ayaklar altına alan katil İsrail Türk vatandaşları ve birçok ülkeden insan hakları aktivistlerine hedef tanımaksızın ateş açtı. Orada Uşaklı iki kardeşimiz var ve şu anda 800 insandan haber alamıyoruz” dedi.

İsrail'in kendisini dünyanın efendisi zannettiğini belirten Fahrettin Tuğrul, “İsrail ölecektir, yok olacaktır. Bugün İsrail kendi ipini çekmiştir. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Kardeşlerimizin katillerinden mutlaka hesap sorulacaktır. Efelenmenin ne demek olduğunu mutlaka göreceklerdir. Ümmet artık ayağa kalkacak İsrail'e efe olmadığını gösterecektir. Herkesin hukuka uymak zorunda olduğunu en seri şekilde anlayacaklardır. Bugün İsrail için sonun başlangıcıdır. Siyonist rejim yerle bir olacaktır” dedi.

İskenderun'da askerlerin şehit edilmesinin ve gemilere müdahalenin arka arkaya olmasının tesadüf olmadığını öne süren Tuğrul, “Askerlerimize yapılan iğrenç saldırıda İsrail parmağının olduğunu düşünüyoruz. Bu saldırıda Mossad ve İsrail parmağı vardır” iddiasında bulundu.

Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.


MUĞLAMuğla Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan, Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara adlı Türk gemisine İsrail'in saldırısına sert tepki gösterdi. Gürkan, “Söz bitmiştir. Devlet gücü ile haydutluk yapılmıştır” dedi.

Gürkan, yaptığı yazılı basın açıklamasında İsrail’i sert bir dille eleştirdi. İsrail’e uluslararası müdahalenin acilen yapılması gerektiğini belirten Gürkan, hükümet üyeleri ile bu operasyonun bütün sorumlularının tutuklanması ve uluslararası ceza mahkemesinde yargılanması gerektiğini savundu. İsrail ile Türkiye ilişkilerinin kesilmesi gerektiğini ifade eden Gürkan, şunları kaydetti:
“İsrail temsilcileri hangi düzeyde olursa olsun Türkiye'den kovulmalı, olmazsa zorla sınır dışı edilmelidir. Türkiye’nin Cumhuriyet Savcılarına suç duyurusunda bulunuyoruz. Türkiye sınırları dışında T.C. vatandaşlarını öldürmekten TCK'na göre açıkça sorumlu olan İsrail hükümet üyeleri, askeri yetkilileri ve bu operasyonda sorumlu olan erler dahil bütün failler hakkında soruşturma açıp uluslararası yakalama emri çıkarılmasını temin etmelidirler. Siyonizme lanet olsun. Söz bitmiştir. Devlet gücü ile haydutluk yapılmıştır. İsrail yönetimi uluslararası meşruyetini kaybetmiştir.”

BURSAnsani Yardım Derneği (İHH) önünde toplanan bin civarında kişi saldırıyı protesto ederek, İsrail Bayrağı yaktı. İstanbul’daki protesto eylemlerine katılmak üzere Bursa’dan da 7 otobüs hareket etti.

İsrail’in saldırı haberi üzerine İHH Bursa Şubesi’nin önünde toplanan vatandaşlar, saldırıya büyük tepki gösterdi. İsrail Bayrağı yakan ve ‘Hamas’a selam direnişe devam’ sloganları atan göstericiler, sık sık tekbir getirdi. Gazze’ye yardım götüren gemilerde İHH Bursa İl Başkanı Hüseyin Kaptan ile dernek üyeleri ve gönüllüler İdris Şimşek, İsmail Hakkı Vehapoğlu, Ömer Yüce, Mükerrem Tetik, Ali Osman Ceylan, Hasan Köroğlu, Abdullah Arslan ve derneğin İnegöl Şube Başkanı İlyas Sağlam, Vural Yılmaz ve Fikret Bayram’ın bulunduğu belirtildi.

Bursa heyetinin 100 bin kalem ve defter, 5 bin havlu ve 25 hasta yatağı götürdüğü bildirildi. Bu arada, dernek üyeleri ve vatandaşlar, 7 otobüsle protesto eylemlerine katılmak için İstanbul’a gitti.

ADANAAsri Mezarlık önünde toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, dua okuyup sloganlar atarak yaklaşık 5 kilometre yürüdü.
Grubun yürüyüşü sırasında Çevik Kuvvet, Terörle Mücadele ve Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı.
Ellerinde Filistin bayraklarıyla ABD’nin Adana Konsolosluğu önüne gelen gruptakiler, İsrail ve ABD aleyhinde sloganlar attı. Gruptakiler, saldırıda ölenler için dualar okudu.

Anadolu Gençlik Derneği Adana Şube Başkanı Abdulaziz Kıranşal, grup adına yaptığı açıklamada, İsrail’e bir an önce yaptıklarına uygun bir cevap verilmesi gerektiğini belirtti. Yaşanan vahşetin bir an önce durdurulması gerektiğini ifade eden
Kıranşal, "Somali açıklarında korsanların ticari gemilere saldırısına karşı donanma gücünü görevlendiren Türkiye devletinin İsrail korsanlığı karşısında demeçle, beyanatla, kınama mesajı ile yetinmesi açık bir tutarsızlık olacaktır" dedi.

Kıranşal’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi, güvenlik görevlilerinin izniyle çevik kuvvet barikatını geçerek, konsolosluk kapısına siyah çelenk bıraktı.

ÇORUMİnsani Yardım Vakfı (İHH) Çorum Şubesi, İsrail’in "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kapsamında Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısına
tepki amacıyla Hürriyet Meydanı’nda protesto gösterisi yaptı.

Burada, İHH adına açıklama yapan Bülent Gökgöz, İsrail’in savaş suçu işlediğini savunarak, "Toplumun farklı kollarına hizmet eden bireyler bu gemide
bir araya geldi. Bu organizasyon tam anlamıyla insanlığın vicdan ayaklanmasıdır. Gazze şeridi, küçük bir alanda olan açık hava hapishanesidir. İsrail, uluslararası hukuku ayaklar altına alıyor" diye konuştu.

Gökgöz, Türkiye’nin İsrail için somut yaptırımlara gitmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

BURDUR Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapan bir grup daha sonra Ulucami’ye gitti ve burada gıyabi cenaze namazı kıldı.

Musalla taşının üzerine Türk ve Filistin bayrakları yan yana konuldu. Namaz öncesi konuşan imam Nuri Çınar, cihadın iki şekilde yapıldığını, bunlardan ilkinin ileri saflarda savaşarak yerine getirildiğini söyledi.

Gazze’de, Çeçenistan’da, Afganistan’da, Filistin’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde bu görevin yerine getirildiğini belirten Çınar, "İman erleri kardeşlerimiz, dünyanın her yerinde fiili mücadelesini veriyor, cihat ediyorlar. Bir de ikinci bir safhası vardır ki o da memleketlerinde kalıp da mücahitlere dualarıyla, selamlarıyla, duygularıyla destek olanlardır. Rabbimiz bizleri de inşallah şehitlerimiz hürmetine kendi yolunda çaba sarf edenlerin içine kaydetsin. İnşallah hepimizi onlarla beraber olma bahtiyarlığına erdirsin"
dedi.

Çınar’ın kıldırdığı gıyabi cenaze namazına eşlik edildikten sonra bayraklar musalla taşının üzerinden alındı.

DİYARBAKIR İsrail’in, saldırısında hayatını kaybedenler için Diyarbakır’da gıyabi cenaze namazı kılındı. İsrail bayraklarını yakan bir grup, yürüyüş düzenledi.

Cenaze namazından sonra Diyarbakır Gazze Gönüllüleri tarafından Ulucami önünde yapılan basın açıklaması öncesinde Filistin Alimler Birliği Başkanı Muhammed Ebul Hayr ile canlı telefon bağlantısı kuruldu.

Hayr, telefonda, Türkiye’den gelerek yapılan saldırılarda hayatlarını kaybedenlere rahmet, yaralılara da acil şifalar dilediklerini söyledi.

Verilen şehitlerin Filistin’in kurtuluşunda çok önemli yer alacağını belirten Hayr, "Diyarbakır’a selam gönderiyorum. Türkiye’ye minnettarız. İsrail’in saldırıları bizleri kutsal yolumuzdan caydırmayacak. Bu son saldırıda şehit olanlar, Filistin’in kurtuluşunda büyük rol oynayacaklardır" dedi.

Diyarbakır Gazze Gönüllüleri adına hazırlanan basın açıklamasını Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (ÖZGÜRDER) Diyarbakır Şube Başkanı Serdar Bülent Yılmaz okudu.

Filistin’in 63 yıldır İsrail işgali altında olduğunu kaydeden Yılmaz, "Gazze’den yükselen imdat çığlığı vicdan sahibi bütün yüreklerde yankı buldu. Gönüllü aktivist gruplar uluslararası toplumun sessizliğini, Arap yönetimlerinin güvenilmezliği karşısında ablukayı kırmak ve zulmü dünyaya duyurabilmek için gemilerle yola çıktı. Fakat, İsrail bunlara sabaha karşı terör saldırında bulundu. Aldığımız son bilgilere göre, gemide ölüler ve yaralılar var. Bunu yapanlar ile buna sessiz kalanlar da aynı suçu işlemişlerdir" dedi.

Yapılan duanın ardından gruptan bazı kişiler İsrail bayraklarını yaktı. Grup, İsrail aleyhine sloganlar atarak Gazi Caddesi’nden, Dağkapı Dörtyol’a kadar yürüdüktün sonra sessizce dağıldı.

SİİRT Çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve üyeleri, Güres Caddesi’nde bir araya geldi. Burada ortak yazılı açıklamayı okuyan Memur-Sen Şube Başkanı Ömer Aslan, saldırıyı kınadıklarını ve lanetlediklerini belirtti.

Saldırının tüm insanlığa yapıldığını belirten Aslan, şöyle konuştu:

"Bu saldırı, tüm insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Başta milletimiz olmak üzere bütün insanlık bu vahşete seyirci kalmayacak, gerekli tepkiyi gösterecektir. İsrail insani yardım taşıyan gemilere saldırarak uluslararası hukuku ihlal etmiş ve suç işlemiştir. Bu saldırıyı yapanlar ve saldırı emrini verenler derhal uluslararası hukuk mahkemelerince yargılanarak hak ettikleri ağır cezalara çarptırılmalıdır. Kadın, çocuk, yaşlı ve yardım konvoyu demeden insanlara saldıran ve bunu bir alışkanlık haline getiren İsrail’in uluslararası meşruiyeti olamaz, olmamalıdır."

Açıklamada yardım konvoyunda Siirt’i temsil eden Metin Yardım ve İbrahim Bilgen’den de haber alınamadığı belirtildi.

Sık sık İsrail aleyhine slogan atan ve tepkilerini açtıkları dövizlerle dile getiren gruptakilerden bazı kişilerin ağladığı dikkati çekti. Grup yapılan duaların ardından olaysız dağıldı.
sessizce dağıldı.

MALATYA Yeni Cami önünde toplanan 35 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve üyeleri, İsrail’in saldırısını protesto etti.

Filistin bayrakları açan göstericiler "Kahrolsun İsrail" şeklinde sloganlar attı. Sivil toplum kuruluşları adına basın açıklaması yapan Adil Akkoyun, "İşgalci, ırkçı, katil, siyonist İsrail, bir sabah namazı vakti kadın, çocuk ve masum insanlardan oluşan yardım gemisine uluslararası sularda savaş gemileri ve ağır silahlarla tüm dünyayı karşısına alarak alçakça bir saldırıda bulundu" dedi.

İlk haberlere göre onlarca mazlum ve savunmasız insanın katledildiğini ve yaralandığını dile getiren Akkoyun, bu durum karşısında tüm dünyanın sessiz kaldığını savundu.

Akkoyun, şöyle konuştu:

"İslam ülkeleri susmuyor. Dünyanın duyarlı erdemli insanları da susmayacaktır. Tüm dünya biliyor ki Orta Doğu’da barış olmazsa dünyada barış olmaz. Yaklaşık 50 ülkenin duyarlı insanlarından oluşan silahsız, masum, aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu amacı tamamen insani yardım olan bir gemiye İsrail’in savaş gemileriyle saldırmasını nefretle kınıyoruz."


TOKAT Tokat Sivil İnisiyatif Platformu üyelerinden oluşan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.

Bir süre slogan atan grup adına açıklama yapan Memur-Sen Tokat İl Temsilcisi Cemil Çağlar, saldırıyı kınadı.

İsrail bayrağının da yakıldığı basın açıklamasının ardından dua okundu. Daha sonra gruptan bazı kadınlar, Cumhuriyet Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

‘GEMİYLE EN SON DÜN GÖRÜŞTÜK’
Dernek binasında açıklama yapan İHH Bursa Şube Başkan Yardımcısı Halil Asa, kendilerine ulaşan bilgilere göre şu ana kadar 3 şehidin bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“İnsanlığın başı sağ olsun. Gemilerde toplam 700 insan vardı. 50 farklı dilden dinden mezhepten insan vardı. Bu insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Hain İsrail, kalleşçe bu insanlara saldırmıştır. Arkadaşlarımızdan ne internet ne uydu yoluyla haber alamıyoruz. Sağlıklarının iyi olduğunu ümit ediyoruz. İsrail’e karşı tepkilerin devam etmesini bekliyoruz. Dernek Başkanı Hüseyin Kaptan ile dün uydu telefonu aracılığıyla görüştük. Bir daha da haber alamadık. İsrail’de bir limana çekileceğini öğrendik. Gemilerdeki 700 insan bizim ailemizdi. Onların başına gelen bizim başımıza geldi. İnsani yardımlar vardı. Bunlar Gazze’deki çocukların ümitleri hayalleriydi. Çocukların ümitlerine hayallerine saldırdılar. Hükümetten İsrail’le olan tüm anlaşmaların iptalini ve Büyükelçilerini derhal göndermelerini istiyoruz.”

‘İSRAİL MALLARI BOYKOT EDİLSİN’
Memur Sen Bursa Şube Başkanı Numan Şeker de, İsrail’in bu saldırısı karşısında şaşırmadıklarını kaydederek, şöyle konuştu:
“Daha da vahim olan gemideki yaralıları kelepçeleyip gemiden indirmeleri. Nesli tükenmekte olan foklar için ayağa kalkan Avrupa, bu insanlık dramına neden tepki göstermiyor. ‘One minute’ demekle bu işler olmuyor. Asıl şimdi ‘one minute’ demek zamanı. İsrail mallarını boykot etmeliyiz. Onlardan aldığımız her ürün gemideki arkadaşlarımıza mermi olarak geri dönüyor. Büyükelçimizin derhal çağrılmasını, buradaki İsrail Büyükelçisi'nin de derhal geri gönderilmesini bekliyoruz.”

Gemide bulunan Mükrerrem Tetik'in annesi Feryade Tetik de, dua ederek kızından gelecek haberi beklediğini söyledi.
İdris Şimşek’in yakını Eyüp Battal ise, “Biz eniştemizi gönderirken, ‘başına her şey gelebilir hakkını helal et’ dedik. O da her şeye hazırlıklıydı. Alllah’ın yardımıyla dönecekler” dedi.

SİNAGOGLARDA GÜVENLİK ÖNLEMİ
Bu arada, Bursa Emniyet Müdürlüğü saldırı sonrası Altıparmak Caddesi Arap Şükrü Sokağı’nda bulunan Mayor ve Geruş sinagogları çevresindeki güvenlik önlemlerini arttırdı. Sinagogların bulunduğu sokağa giriş çıkışları kontrol altında tutan polis ekiplerinden bir bölümü de Şehreküstü mevkiinde hazır bekletiliyor.

ORHANGAZİLİ DOKTORDAN DA HABER ALINAMIYOR
İsrail askerlerinin saldırdığı gemilerdeki Türk ekibinde bulunan Orhangazi Devlet Hastanesi Ortopedi uzmanı Op. Dr. Halil Rıfat Çanakçı’dan da haber alınamıyor.

Cizre Devlet Hastanesi’nden 2009 yılının ekim ayında Orhangazi Devlet Hastanesi’ne tayin olan Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Halil Rıfat Çanakçı’nın 45 gün yıllık izne Gazze’ye insani yardım götüren gemilerle yola çıktığı öğrenildi. Biri 2.5 diğeri 6 yaşında iki erkek çocuk babası olan Halil Rıfat Çanakçı’dan operasyondan sonra haber alınamadı. İzne ayrıldığı tarihte eşini de Balıkesir ’deki ailesinin yanına bıraktığı belirlenen Halil Rıfat Çanakçı için hastane personeli ve Balıkesir’deki yakınları da büyük bir merak içinde bekleyişlerini sürdürüyor.

Fransa’da yaşayan Orhangazili İbrahim Arslan’ın da yardım gemisinde bulunduğu belirtildi.

TRABZON- İsrail’in, Gazze’ye insani yardım malzemesi götüren gemilere müdahalesine Trabzon’dan da tepki geldi. İsrail’i protesto mitinginde tekbir sesleriyle birlikte, Türk ordusunun Gazze’ye girmesi için sloganlar atıldı.
Trabzon Atatürk Alanı’nda toplanan yaklaşık 500 kişi, ellerindeki Filistin bayraklarıyla birlikte, ‘Trabzon- Gazze omuz omuza’, ‘İsrail şaşırma, sabrımızı taşırma’ ve ‘Mehmetçik Gazze’ye’ ve ‘Ankara uyuma’ sloganları attı. İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı, Mazlum - Der, İnsan Hakları Derneği ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden temsilcilerinin de hazır bulunduğu gösteride, Memur - Sen Trabzon İl Temsilcisi Mehmet Kazancı, 7 askerin şehit olduğu İskenderun’daki terör saldırısının arkasında da İsrail'in bulunduğunu ileri sürdü.

İnsani Yardım Vakfı Trabzon Gönüllüsü Muhammet Ali Altuntaş ise Filistin’in açık hava hapishanesi haline getirildiğini belirterek, “Defalarca savaş suçu işlemiş olan, haydut İsrail’in durdurulması ve bunun hesabının sorulması acilen gerekmektedir. Mazlumlar için, insan hakları ve insanlığın vicdanı için, Türk bayraklı Türk insani yardım gemisine yapılan saldırının son bulması için, şehitlerimiz için, başta iktidarımızı, Meclis'te olan ya da olmayan tüm partilerimizi, bütün sivil toplum kuruluşlarımızı ve aziz milletimizi her zeminde tepki vermeye çağırıyoruz. Türkiye Dışişleri çalışmalar yapıyor biliyoruz ama Dışişlerinin daha aktif çalışmasını istiyoruz” dedi.
Bu arada protesto gösterisine oğlu 2 yaşındaki Muhammed Emin ile katılan hem Filistin, hem de Türk vatandaşı Ahmet Gül, “Artık bütün İslam aleminin ortak bir hareket içerisine girmesi gerekiyor. 15 yıl önce Türkiye’ye geldim ve Trabzon’a yerleştim. O gemiler insana yardım için giderken, insanlık dışı bir saldırıyla karşı karşıya kaldı” diye konuştu. Muhammet Emin ise Filistin bayrağı renklerindeki elbisesiyle ilgi odağı oldu.

Gösteride, yarın 17.30’da Trabzon’da daha geniş katılımlı bir eylem yapılması kararı alındı.


DÜN GECE SAATLERDE GÖSTERİLER BAŞLADI
Filistin’einsani yardım götüren Gazze’ye Özgürlük filosuna İsrail askerleri tarafından operasyon düzenlendiği, ölü ve yaralıların olduğu haberi, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde bekleyen grubu harekete geçirdi.
Protestocu grup arasında aşırı öfkelenen yaklaşık 300 kişi, konsolosluğa girmeye çalıştı. Bu sırada göstericiler ile polis karşı karşıya geldi. Polis protestocu grubu tazyikli su ve biber gazı kullanarak uzaklaştırdı. Gruptan bazıları da konsolosluk binasına taş attı. Binanın bazı camları kırıldı.
İsrail İstanbul Başkonsolosluğu önündeki gerginlik, iki İsrail gemisinin, Gazze’ye tonlarca yardım götürmek üzere yüzlerce barış eylemcisi ve insan hakları savunucusuyla, ”Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” kampanyası kapsamında yola çıkan Gazze’ye Özgürlük filosunu takibe almasıyla başladı. Saat 00.30’dan itibaren, ellerinde Türk ve Filistin bayrağı bulunan vatandaşlar, başkonsolosluk önüne gelmeye başladı. Her geçen dakika protestocuların sayısı arttı. ”Katil İsrail, ellerini gemilerin üzerinden çek” yazılı pankart açan vatandaşlar, ”İsrail şaşırma, sabrımızı taşırma” ve ”Oluk oluk kan aksa, kurtulacak El Aksa” sloganları attı. Protestocu grubun sayısının artması üzerine, destek polis ekipleri başkonsolosluk önüne gönderildi. Çevik kuvvet ekibi başkonsolosluk çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

İSRAİL BAYRAĞI YAKTILAR
Yaklaşık bir saat içerisinde başkonsolosluk önündeki protestocuların sayısı yaklaşık 3 bine ulaştı. Protesto sırasında, İsrail bayrağı yakıldı. Büyükdere Caddesi’ne de taşan kalabalık yüzünden trafikte aksamalar yaşandı. ”Fatih’in torunuyuz. Siyonizmin sorunuyuz” pankartı açan grup, ”Gemiler Gazze’ye ulaşana kadar buradayız” diye bağırdı.

BAŞKONSOLOSLUĞA GİRMEK İSTEDİLER
İsrail askerlerinin gemilere operasyon düzenlediği, ölü ve yaralıların olduğu haberinin duyulması üzerine, İsrail İstanbul Başkonsolosluğu önündeki gerginlik üst seviyeye çıktı. Protestocu gruptan yaklaşık 300 kişi, saat 05.00 sıralarında başkonsolosluğa girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine, göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı. Polis barikatları protestocu grup tarafından dağıtıldı. Polis vatandaşlara tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Eylemciler polise, ”Siz de müslümansınız. Biz de müslümanız. Müslüman müslümana bunu yapar mı” diye tepki gösterdi. Protestocular oturma eylemi başlattı.

KONSOLOSLUK BİNASINI TAŞLADILAR
Öfkelenen protestocu vatandaşlardan bazıları, başkonsolosluk binasını taşladı. Taşlardan bazıları da çevik kuvvet polislerinin kalkanlarına geldi. Başkonsolosluk binasının camları kırıldı.
İsrail İstanbul Başkonsolosluğu önündeki kalabalık artmaya devam ediyor. Vatandaşlar protesto için başkonsolosluk önüne geliyor. Bazı vatandaşlar Kur’an-ı Kerim okuyup, dualar ediyor. Ayrıca başkonsolosluk önüne gazeteci ve yazar Abdurrahman Dilipak da geldi. Dilipak vatandaşlara yaptığı konuşmada, ”Kimse provokasyona gelmesin. Allah aşkına sakin olsun. Ankara ve diğer illerden insanlar gelecek. Burada toplanacağız. İsrail’in istediği sizin tahrik olmanız. Tahrik olmayın” dedi.
Öte yandan Levent’teki Akdeniz Heykeli’nin başı, bir bezle örtüldü ve üzerine de Filistin bayrağı serildi. Heykelin sağ eline ise üzerinde Mescid-i Aksa’yı temsil eden figürün bulunduğu flama verildi.
Başkonsolosluk önündeki gergin bekleyiş devam ediyor. Polis çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

İSRAİL BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE TOPLANAN GRUP TAKSİM’E DOĞRU YÜRÜYÜŞE GEÇTİ
İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısını protesto etmek amacıyla İsrail Başkonsolosluğu önünde toplanan grup, Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. 4. Levent’teki İsrail Başkonsolosluğu binası önünde gece saatlerinden itibaren toplanan grup, daha sonra Taksim’de basın açıklaması yapmak üzere yürüyüşe geçti. Büyükdere Caddesi’ni kullanan grup, buradan Gayrettepe ve Mecidiyeköy üzerinden Halaskargazi Caddesi’ni izleyerek Taksim’e ulaşacak. "Siyonist elçilik kapatılsın" pankartı arkasında yürüyen grup "Kahrolsun İsrail", "Türkiye uyuma, gemilerine sahip çık", "Yaşasın küresel intifada", "Dişe diş, kana kan, intikam intikam" şeklinde slogan atarak yürümeye devam ediyor. Ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile İsrail’i protesto amaçlı bazı dövizler taşıyan grubun yürüyüşleri sırasında, Büyükdere Caddesi’nin 4. Levent-Mecidiyeköy istikameti trafiğe kapatıldı. Trafik polisleri caddeye çıkan ara sokaklardan araç geçişlerine de izin vermiyor. Bu arada yürüyüş boyunca Mecidiyeköy-4 Levent istikametinde seyir halinde olan otomobiller klakson çalarak yürüyen gruba destek verdi.