İsrail'in 'Mavi Marmara vergisi' balonu patladı

İsrail'in 'Mavi Marmara vergisi' balonu patladı
İsrail'in 'Mavi Marmara vergisi' balonu patladı
İsrail - Türkiye gerilimi sürerken Maariv gazetesi, İstanbul'daki Yahudi işadamlarından 'Mavi Marmara vergisi' alındığını öne sürdü.

İsrail’in ‘Mavi Marmara’ gemisine yönelik saldırısıyla ilgili Türkiye ve İsrail arasındaki gerilim sürerken İsrail’in Maariv gazetesi ‘doğrulanmayan’ bir iddia ortaya attı. Gazetede ‘Mavi Marmara vergisi’ olarak dile getirilen iddia şöyleydi: Türkiye’deki Yahudi işadamları mal sattıkları Müslüman işadamlarından eksik ödeme alıyor. Gerekçesini sorduklarında da kesilen kısmın Mavi Marmara kurbanlarına bağışlandığı yanıtını alıyorlar.

Gazetenin haberinde ‘mağdur’ olarak İstanbul ’da yaşadığını söyleyen 61 yaşındaki Yahudi tekstilci Alberto Petrini’ye yer verildi. Ayrıca Maariv gazetesine göre ‘Mavi Marmara vergisi’ konusunda şikayetlerin fazlalığı nedeniyle Likud Milletvekili Danny Danon, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a bir mektup yazdı ve vergi konusunda çok sayıda şikayet olduğunu bildirip, Yahudi karşıtlığına karşı önlem almasını istedi.

Öyle bir işadamı yok
Radikal dün gün boyunca yazıda ‘mağdur’ olarak adı geçen Alberto Petrini’ye ulaşmaya çalıştı. Ancak Türk İsrail İş Konseyi’nden Radikal’e yapılan açıklamada bu isimde bir işadamının üyeleri olmadığı belirtildi. Ayrıca Radikal’in ulaştığı ancak adının açıklanmasını istemeyen bazı işadamları da Alberto Petrini adında bir tekstilci tanımadıklarını söyledi.

Türkiye’den Gazze’ye insani yardım götürmek için yola çıkan ‘Mavi Marmara’ gemisine 31 Mayıs 2010’da İsrail askerleri tarafından operasyon düzenlenmiş ve dokuz kişi yaşamını yitirmişti.

Türkiye Danon’u çok iyi tanıyor!
Gazetenin Erdoğan’a mektup yazdığı belirtilen Danon Türkiye’nin yabancı olmadığı bir isim. Baskından sonra Türkiye’nin özür taleplerinde ısrarcı olması üzerine Danon aralıkta Erdoğan’a ironik bir özür mektubu yazmış, İsrail Parlamentosu’nda okumuştu.

Mektupta, “Komandoların gemide sivillerin de olduğunu gözönüne alarak dikkatli davrandıkları ve sadece dokuz teröristi öldürdükleri için özür dilerim. Bir özür daha gerek; İsrail gemideki azılı terör yandaşlarını cinayete teşebbüsten dava etmek yerine bilet paralarını ödeyerek ülkelerine geri gönderdikleri için” demişti.