İsrail'le bu sefer de 'dizi' krizi

TRT'nin yeni dizisi "Ayrılık" İsrail'de büyük tepki topladı. Dizinin dün ilk bölümünün yayınlanmasının ardından, akşam saatlerinde Yedioth Ahranot gazetesinin İbranice haber sitesi Ynet, diziyle ilgili geniş bir yazı yayımlayıp İsrail'in dizinin yayımlanmasından doğan "travma"yı yaşadığını belirtti. Son olarak Türkiye Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı, İsrail Dışişleri'ne çağrıldı.

 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 


TRT'de yayımlanan "Ayrılık" adlı dizinin İsrail'de tepkiye yol açmasından sonra, Tel Aviv'deki Türkiye Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Ceylan Özen Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Geçici Maslahatgüzar Özen, Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa Dairesı Başkanı Naor Gilon ile Kudüs'te görüşecek. Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan, Dışişleri Müsteşar Yardımcılığı'na atanması nedeniyle birkaç hafta önce İsrail'den ayrılmıştı.

Tel Aviv'de halen büyükelçi bulunmuyor. Namık Tan'ın yerine Atina Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'un geleceği bildirilmişti. TRT'nin Filistin'i konu alan dizisinin yayına başlamasının ardından, İsrail basınında, İsrail askerlerinin çocuklara ve Gazzeli sivillere bilinçli olarak ateş eden "kana susamış askerler" olarak gösterildiği iddialarına yer verilmişti. İsrail'deki kablolu yayında TRT 1 kanalı da yer alıyor.

Ynet, dizinin Youtube'de yayımlanan bölümünün linkini verip, resimlerine de habere ekledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman ise Ynet'e "Bu, ciddi bir provokasyondur ve devlet desteğiyle yapılmıştır. Böylesine provokasyon ve nefret dolu bir dizinin düşman ülkeler arasında bile yayınlanmasının doğru olmadığını düşünüyorum." dedi.

Lieberman, dizinin "İsrail ile yüzde 100 dolu diplomatik ilişkileri olan Türkiye'de yayınlanmasını da çok manidar ve üzücü" olarak nitelendirdi. -

Olay yaratan dizi: AYRILIKFragmanı izlemek için tıklayın
Kanal 2: "İsrail düşmanlığı tesise yönelik"

Televizyon dizisiyle ilgili eleştirel bir haber de İsrail'in önde gelen TV kanallarından Kanal 2'nin akşam haberlerinde geniş bir şekilde yer aldı. Kanal 2 Televizyonu, TRT'nin yapmış olduğu "Ayrlık" adlı dizinin "devlet televizyonu"nda yayınlanmış olmasına dikkat çekti; en üst dereceden provokasyon malzemesi içerdiğini ve gerçeklere aykırı olduğunu ileri sürdü.

Kanal 2, diziyi, "İsrail ve Yahudi düşmanlığı tesis etmeye yönelik provokasyon" olarak niteledi. Diziden parçalara da yer verilen Kanal 2 haberinde de dizi konusunda İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'a da görüşünün sorulduğu ve Lieberman'ın, en kısa zamanda, yeni atanacak Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisinin dizi hakkında izahat vermeye davet edileceğinii belirttiği ifade edildi.

Kanal 2'de de İsrail askerlerinin, "günahsız sivilleri öldüren kana susamış askerler" olarak gösterildiğinin altı çizilip, dizinin TRT'de yayımlanıyor olmasının "çok manidar" olduğu ifade edildi.

Kanal 2, dizinin, "Suriye gibi karanlık ülkelerin yaptığı provokatif ve Yahudi düşmanı yayınlarına eşdeğer olduğunu" ileri sürdü. Kanal 2 ayrıca, dizinin TRT gibi bir kurumda yayınlanıyor olmasının tek bir yolu olduğunu, bunun da "yukarıdan" gelen bir talimatla yapılmış olabileceğine vurgu yaptı.

TRT'NİN SİTESİNDE AYRILIK DİZİSİ

TRT'nin internet sitesinde Ayrılık dizisi "Aşkta ve savaşta Filistin" sloganıyla tanıtılıyor. Sitede diziyle ilgili olarak şu ifadelere yer veriliyor:

Ayrılık, dünyanın kanayan bir yarası olan Filistin topraklarında yaşananları ekranlara getiriyor. Dizinin çekimleri Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve Musevi Cemaati’nin en önemli yeri olan Ağlama Duvarı’nda gerçekleştirildi.

Dizi, Ortadoğu’nun en acılı coğrafyasında herkesin gözü önünde ve kuşaklar boyu devam eden trajediyi bütün boyutları ile canlandırırken, hikâyenin merkezinde Filistin sorunu benzeri ve dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan kavgaların mutlak çözümünün yeryüzüne sevgi, merhamet ve barışın hâkim olması ile gerçekleşebileceği vurgusunu yapıyor.

1948 yılında işgal edilen Filistin topraklarında yaşayan halkın, özellikle kadın ve çocukların acı hikâyelerini beyazcama aktarıyor. Yeni bölümlerinde, özellikle bir toplumun en duyarlı bölümünü oluşturan kadınların gözünden yürek yaralarını, çocuklarını kaybetmenin sarsıntısını, eş ve sevgililerini kaybetme korkusunu, zengin oyuncu kadrosuyla ve etkili bir dille işliyor.

Ayrılık dizisi, Filistinli ile İsrailli'yi, Yahudi ile Müslüman'ı ayırt etmeden insancıl bir ortak yaşama alanını yansıtan kutsal topraklarda inancın asla yok olmayacağını bir kere daha gözler önüne seriyor…