'Israrcı' sürücü derse

Alkol nedeniyle ehliyetlerine ikinci kez el konulan sürücülerin, ehliyetlerini geri alabilmek için katılması gereken 'Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi' merkezleri 29 ilde açıldı.

ANKARA - Alkol nedeniyle ehliyetlerine ikinci kez el konulan sürücülerin, ehliyetlerini geri alabilmek için katılması gereken 'Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi' merkezleri 29 ilde açıldı. Bu sürücüler, merkezlerde, psikiyatrist gözetiminde eğitime tabi tutulacak.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Tahir Soydal, dün Karayolları Trafik Kanunu'na göre hazırlanan 'Sağlık Bakanlığı Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi Yönetmeliği'nin uygulanmaya başladığını açıkladı. Kanuna göre, alkollü araç kullandıkları tespit edilen sürücünün ehliyetine altı ay, suçun tekrarlanması durumunda ise iki yıl süreyle el konulduğunu anımsatan Soydal, bu sürücülerin 'Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi'nden geçmeden ehliyetini geri alamayacağını söyledi.
Soydal, eğitimlerde, sürücülere, alkolün vücuttaki etkisi ve alkollüyken araç kullanmaması konusunda tutum ve davranış kazandırılmasının amaçlandığını belirterek, "Eğitimler, bir ay süreyle haftada bir gün, toplam 24 saat teorik eğitim ve ilk üç ay içinde yapılacak izleme ve değerlendirmeden oluşacak. Bu merkezler 29 ilde sağlık müdürlükleri bünyesinde açıldı. Merkezlerde hizmet verecek personel özel hizmet içi eğitimden geçirildi" dedi.
Eğitim psikiyatr, psikolog, pratisyen hekim ve trafik eğitimcisi tarafından verilecek. Katılımcılara önce psikiyatr tarafından ruhsal durum muayenesi yapılacak, psikolog tarafından psikometrik testler uygulanacak. Bir aylık teorik eğitimlerde alkolün etki ve zararları, sonuçları, fiziksel ve ruhsal etkileri anlatılacak. Bir ay sonra sınav ve ruhsal muayene yapılacak. Psikiyatrik takibe alınacak sürücü, belli periyotlarla muayeneye gelecek ve üç ay sonunda hekim ve eğitmenlerin kanaati
olumluysa sertifika verilecek. Merkezlerin açıldığı iller şunlar:
Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Konya, Karaman, Kayseri, Kahramanmaraş, Kocaeli, Manisa, Muğla, Malatya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon ve Uşak.


    http://www.radikal.com.tr/7441087441080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.