İşsizlik oranı: Sıfır

Türkiye'nin en küçük illerinden biri olan Bilecik, toplam altı sanayi bölgesinde 25 bine yakın işçiyle üretim yaparak yılda 1 milyar doların üzerinde ihracat geliri elde etti.

İSTANBUL - Türkiye'nin en küçük illerinden biri olan Bilecik, toplam altı sanayi bölgesinde 25 bine yakın işçiyle üretim yaparak yılda 1 milyar doların üzerinde ihracat geliri elde etti. Kentte kurulu 140 fabrika sayesinde işsizlik oranının sıfıra indiği belirlendi.
Yatırımcıyı Bilecik'e çekmeye çalışan Vali Ayhan Çevik şimdi de Avrasya Bir Vakfı ile işbirliği yaparak hedef büyüttü ve gözünü Türk cumhuriyetlerine dikti. Türkmenistan, Kazakistan, Tacikistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve KKTC büyükelçi ve başkonsoloslarını Avrasya Bir Vakfı ile Bilecik'e davet ederek iki günlük gezi düzenleyen Vali Çevik, konuklara şehrin tarihi yerleriyle fabrikaları gezdirip bilgi verdi. Türk dünyasından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın da katıldığı gezide Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin babası Orhan Gazi'nin türbesiyle İnönü zaferlerine tanıklık eden bölgede yapılan Büyük Metristepe Anıtı ziyaret edildi. Türk cumhu-riyetlerinin büyükelçileri, konsolosları ve Avrasya Bir Vakfı üyelerinin katıldığı gezinin ilk gününde Gölpazarı'nda yetiştirilen ve tamamı ihraç edilen kiraz için bir festival düzenlendi. Festivalde birinciliği kazanan üreticiye ödülü Devlet Bakanı Mehmet Aydın tarafından verildi.