İşsizlik ve 'töre'nin sonucu: Anne öldü, aile darmadağın

Kaya ailesinin, kısa bir süre öncesine kadar beş ferdi vardı. Evini geçirdirmekte zorlanan baba, küçük kızını evlatlık verdi. Buna kızan anne evden kaçtı.
Haber: TURAÇ TOP / Arşivi

İZMİR - Kaya ailesinin, kısa bir süre öncesine kadar beş ferdi vardı. Evini geçirdirmekte zorlanan baba, küçük kızını evlatlık verdi. Buna kızan anne evden kaçtı. Ağabey, başka bir erkekle yaşamaya başlayan kız kardeşini geri getirdi, çocuklar ve kocasının da bulunduğu evde öldürdü. Evi boşaltan koca, kalan iki çocuğu da yurda verdi.
Aslen Karslı olan 28 yaşındaki Arzu (Rençber) Kaya, dokuz yıl önce kendinden dokuz yaş büyük, mevsimlik orman işçisi Mustafa Kaya ile evlendi. İzmir'in Urla ilçesine bağlı Zeytinler Köyü'ne yerleştiler. Üç çocukları oldu: Dilara yedi, Hüseyin beş ve Edanur bir yaşındaydı.
Kızını evlatlık verince...
Üç çocuk ve aslen geçici olan, zaman zaman onu da bulamayan 37 yaşındaki Mustafa Kaya, evini geçindirmekte zorlanıyordu. Son zamanlarda içmeye de başlayan Mustafa Kaya, iddiaya göre bir 'kurtuluş' fikri vardı; Küçük kızı Edanur'u, bir köylüsünün İstanbul'da yaşayan, çocuğu da olmayan oğluna evlatlık vermek. Anne Arzu Kaya bu karara karşı çıktı. Buna rağmen Mustafa Kaya, bir yaşındaki Edanur'u Abdullah Bozkurt ve Neriman Bozkurt çiftinin İstanbul'da yaşayan oğulları Zeki Bozkurt'a evlatlık verdi.
Arzu Kaya da evi terk etti, izini kaybettirdi. Mustafa Kaya bunu bildirince, Arzu Kaya'nın Eskiizmir Semti'nde yaşayan ailesi derhal harekete geçti. Rençber ailesi, köydeki arkadaşları ve akrabalarından, kızlarının gizli ilişki yaşadığı bir erkekle İstanbul'a kaçtığını öğrendi. İnşaat işçisi 32 yaşındaki ağabey Ömer Rençber, geçen ay gittiği İstanbul'da, Arzu Kaya'nın kaldığı yeri kısa sürede buldu, 'Konuşacağız' diyerek Zeytinler'deki evine getirdi.
Yan odada infaz
Kaya ailesinin tüm fertleri evdeydi. Rençber, kardeşiyle, önce eşi ve çocuklarının yanında konuşmaya başladı, tartışma şiddetlenince de yan taraftaki odaya götürdü. Kız kardeşinin yalvarmasına aldırmadan önce elleriyle boğdu, sonra da bıçakla delik deşik etti. Sesleri duyan komşuların ihbarıyla gelen jandarma ağabey Ömer Rençber'i gözaltına aldı, Mustafa Kaya'nın da ifadesi alındı. Rençber ifadesinde, kardeşini, uygunsuz davranışları için öldürdüğünü itiraf etti. Mustafa Kaya ise sadece konuşmak için odaya girdiklerini sandığını, cinayetle ilgisi olmadığını söyledi. Ağabey tutuklandı, koca serbest bırakıldı.
Çocuklar yurda gitti
Evli ve bir çocuk babası ağabey Ömer Rençber 'canavarca hisle, eziyet çektirerek kardeşini öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle İzmir Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak. Evini boşaltan koca ise, geriye kalan iki kız çocuğunu da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Barbaros Çocuk Köyü'ne verdi.