İstanbul Adliye Sarayı'nda elektrik krizi

İstanbul Adliye Sarayı'nda elektrik krizi
İstanbul Adliye Sarayı'nda elektrik krizi
Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda elektrikler kesildi. Jeneratör de devreye girmeyince yaklaşık 3 saat adliyede hiçbir işlem yapılmadı. X-ray cihazları da çalışmayınca adliyede işi olan vatandaşlar kapıda uzun kuyruklar oluşturdu. Adliyeye bir süre sadece avukatlar alındı. 3 saat sonra elektrik gelince kuyrukta bekleyen vatandaşlar da elektriklerin gelmesini alkışlayarak karşıladı.

İSTANBUL - Avrupa 'nın en büyük adliyelerinden Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda saat 09.30'da elektrik kesildi. Binadaki jeneratör de arıza nedeniyle devreye girmeyince vatandaşlar ve avukatlar adliyedeki işlemlerini yapamadı. Ağır Ceza Mahkemelerinin bazılarında tavanda bulunan acil durum sensörlerinin ışığında duruşmalar görülürken, asliye ceza mahkemelerinde ise hiç duruşma yapılmadı. Asliye ceza mahkemelerinde görevli mübaşirler, sanıklara ve müştekilere "İster elektriğin gelmesini bekleyin, isterseniz gidin" şeklinde bilgi verdi. Avukatlarda cep telefonlarının feneriyle duruşma listelerine bakarak duruşmalarının kaçta başlayacağını öğrenmeye çalıştı.

"EL FENERİYLE ADALET ARIYORUZ. DİYOJEN'E DÖNDÜK"
Cep telefonun feneriyle duruşma listesine bakan Avukat Efkan Bolaç da elektik kesintisini eleştirerek "Adaletin olmadığını söylüyorduk ama elektriğin olmadığını söylemek zordu. Ama zannedersem adalet 'Yeni Türkiye 'den' elektrik alamamış. El yordamıyla adalet arıyorduk. Artık el feneriyle adalet arıyoruz. Diyojen'e döndük. Adalet nerede 'Elma dersem çık, armut dersem çıkma.' Avrupa'nın en büyük adalet sarayı. Aslında adalet saraylarında adalet olmaz, krallar ve soytarılar olur. Burada çevreci bir enerjiyle ilgili bir işlem yapılmış olsaydı burada elektriğin olup olmaması bir önem arz etmeyecekti. Rüzgar ve güneş enerjisiyle bu işi çözebilirlerdi. Ne rüzgarda ne güneşte rant yok. Bu sebeple buradaki rant işi başkalarına havale edildi " dedi.

"YÜRÜYEN MERDİVENLER VE ASANSÖRLER DE ELEKTİRİK OLMADIĞI İÇİN ÇALIŞMADI"
10 katlı adliye binasında, yürüyen merdivenler ve asansörler de elektrik olmadığı için çalışmadı. Vatandaşlar yürüyerek yürüyen merdivenlerden çıkması da ilginç görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.

VATANDAŞLAR ADLİYE ÖNÜNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU
Öte yandan x-ray cihazları çalışmadığı için vatandaşların üstleri ve eşyaları aranamadı. Bu nedenle avukatlar haricinde adliye binasına vatandaşlar alınmadı. Bu nedenle adliyenin önünde uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşlarda elektriğin kesilmesine tepki gösterdi. 3 saat sonra elektrik gelince kuyrukta bekleyen vatandaşlar da elektriklerin gelmesini alkışlayarak karşıladı.

DHA