İstanbul Adliyesi'nde 'arama' gerginliği

İstanbul Adliyesi'nde 'arama' gerginliği
İstanbul Adliyesi'nde 'arama' gerginliği
Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda El dedektörüyle üst araması yapılan avukatlarla görevliler arasında kavga sınırına gelen sert tartışmalar yaşanıyor.

RADİKAL - Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın adliye odasında rehin alındıktan sonra şehit edildiği Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda avukatlar aranarak içeri alınmalarına tepki gösteriyor. Görevliler avukatların adliyeye girişine el dedektörüyle yapılan aramadan sonra izin veriyor. Zaman zaman polislerle avukatlar arasında sert tartışmalar yaşanıyor. Bu duruma avukatlar X-Ray cihazlarına vurarak ve 'yuh' diyerek tepkilerini gösterdi. Bu olaylar vatandaşların cep telefonu kamerasına yansıdı. Adliye dışında ise uzun avukat kuyrukları oluştu. Zaman zaman kuyruk yolun yarısına kadar geldi. Avukatlar ise yapılan aramanın yasaya aykırı olduğunu belirterek suç işlendiğini belirtti. (Cem TURSUN/Ümit TÜRK/İstanbul/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/132663713266376

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cahil cesareti - keryil

  pardon ama avukatlarin uzerleri neden aranmaz, neden boyle bir yasal duzenleme vardir acip bakma zahmetine katlanmadan "sizin ne ayricaliginiz var, kibir bu kibir" demek cahil cesaretinden baska bir sey degil. avukatlar savcilara karsi davalarda savunma yaparken, savcinin emrindeki polis tarafindan cantasi, uzeri ve burosu aranabilir demek, avukat savciya aynen iletmeden savunma planlayamaz demektir. o veya bu sebeple polisin bir evraka el koyup "yok edivermesi" demektir. su cok basit seyi bile dusunemeden ukalalik ediyorsunuz ya sirf avukatlara kilsiniz diye, bu da sizin bu kanaatinizin ne kadar size ait, ne kadar bu kanaatin aynisini iki gun once belirten uzunca adama ait olduguna dair iyi bir gosterge bence. madem bu bir guvenlik taramasi, neden hakim ve savcilar buna dahil degil? bir taneniz de sorguladi mi? onlar silah tasiyamiyor mu? hep "hain avukatlar"dan oluyor bunlar degil mi?

  58. Madde - Ayse Sule

  Sayenizde kanunda boyle bir madde, o madde de avukatlara ust aramasi muafiyeti saglayan bir hukum oldugunu ogrenmis oldum. Sasirdim mi? Evet. Peki bu konudaki fikrim degisti mi? Hayir. Bu madde nasil ve hangi gerekceyle kanuna girmistir bilemiyorum, Ama bu haliyle, hem avukatlara gereksiz bir imtiyaz sagladigi hem de suistimale kapi actigi ortada. O yuzden acilen revize edilmeli. Havalimanlarinda ve hapishanelerde ust aramasi nasil normal karsilaniyorsa adliye binalarina girislerde de rutin olmali. Son olarak, yorumunuzda "hem avukatlara her firsatta cakar, hem de sabah/akam, haftaici/haftasonu demeden arayip soru sorarsiniz" demissiniz ya. Cok sukur bugune kadar avukatlik hicbir isim olmadi, Allah bundan sonra da dusurmesin. Hele sizin gibi genellemeci, ustenci ve asabi olanlarina asla...

  Konuşmak için önce bilgi sahibi olmalı - user414811

  Kibirle ne alakası var, her konuda boş boş yorum yapacağınıza açın da önce Avukatlık Kanunu 58.maddeyi bir okuyun. Hem her fırsatta avukatlara saydırırsınız, hem de en ufak derdinizde gece gündüz, hafta içi hafta sonu demeden ararsınız. Çok merak ediyorum acaba teröristler içeri hakim ya da savcı cübbesi ile girselerdi bugün aynı muamele, onlara da yapılabilecek miydi?

  Mesleki kibir - Ayse Sule

  Ibretlik bir manzara. Sanirsin ki burunlarindan kil aliyorlar giriste. Hepi topu 5-10 saniyelik bir guvenlik tedbiri. Hicbiri de demiyor ki, "sorun degil, yeter ki caniniz/canimiz sagolsun". Artik nasil bir kibir, nasil bir inanmisliksa "ustun", "seckin", "imtiyazli" olduklarina dair...

  ??????? - ser06030

  Avukatların adliyeye gelen diğer vatandaşlardan fark ve üstünlükleri veya haklı bir sebepleri mi var ? da aranmaya tepki gösteriyorlar. Gerekli önlem ve tedbir alınmadığı için Savcı şehit oldu ve hala protesto ediyorlar. Bu protestolar boşuna. Madem ki yapılan kontrollerin kanunsuz olduğunu söylüyorlar eğer öyle ise meclisin işi ne bir an önce gerekli kanunu çıkarsın gerekirse elle arama dahil kanun çıkarılsın. Devletin şevkati de yumruğu da güçlü olmalı. Yeri gelince yumruğu en sert şekilde indirmeli.

  Herkes aranmalı! - New User

  Mazaallah bugün-yarın teröristler Cumhurbaşkanı/Başbakan/Bakan kılığına da girebilir! İş işten geçmiş, sözüm ona başarılı denilen bir operasyonla teröristler öldürülüp, savcımız da şehit ediliyorken, olayın arkasında kim/kimler/ne var muallak kalıyor ve iktidar da bu olayları "gıcık olduğu her kesime geçirmece" olarak kullanıyor. Mesela şu an trol tayfası (bu tayfaya unsur mu desek) twitterdan "Terörist diyemiyorlar" şeklinde hedef gösterme algısına girişmişler. Hedef gösterdikleri de iktidarın sevmediği kişi veya kuruluşlar. Demek ki neymiş "Bu terör eylemi, iktidarın ekmeğine yağ sürmeye" yaramış. İlahi iktidar, sen adamı öldürürsün!