İstanbul-Ankara arasını 90 dakikaya düşürecek tren hattı yapılıyor

İstanbul-Ankara arasını 90 dakikaya düşürecek tren hattı yapılıyor
İstanbul-Ankara arasını 90 dakikaya düşürecek tren hattı yapılıyor
Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan Ankara-İstanbul arasındaki yeni bir yüksek hızlı tren hattı yapılacağını bu sayede seferin 90 dakikaya ineceğini söyledi.

RADİKAL-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Lüfi Elvan CNN Türk televizyonuna konuk oldu. Elvan Ankara - İstanbul arasında hizmet veren Yüksek Hızlı Tren'i yeni bir hatla daha da hızlandıracaklarını açıkladı. Ankara - İstanbul arası sefer yapan hızlı tren Eskişehir üzerinden Pendik'e ulaşıyor. Bu mesafeyide şu anda 3.5 saat ile 3 saat 45 dakika arasında kat edilebiliyor. Bakan Elvan yapılacak yeni hatla zamanın yarıdan da fazla bir oranda kısalacağını açıkladı.

YENİ HATTIN GÜZERGAHI
Hat doğrudan İstanbul'dan Ankara'ya uzanacak. Bakan yeni hatın Sincan Köseköy arasından geçeceğini söyledi. Köseköy'de inşaa edilecek Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı olacağını fizibilite çalışmalarının da tamamlandığını belirtti. Projenin yap işlet devret modeli ile inşaa edilebilmesi için özel firmalarlada projeyi paylaştıklarını anlattı.

HIZI DAHA YÜKSEK OLACAK
Lütfi Elvan yeni hattaki yüksek hızlı trenin 350 kilometre sürat yapacağını, Ankara - İstanbul arasını 1 saat 15 dakika ile 1 buçuk saat arasında kat edeceğini belirti.

ANKARA İSTANBUL ARASI UÇAK OLMAYACAK
Lütfi Elvan proje hayata geçtiğinide Ankara - İstanbul arasında artık uçak seferlerine gerek kalmayacağını belirtti. Elvan uçak için indi bindisiyle ortalama 2,5 saat zaman kaybedildiğini yeni hatla bundan tasarruf edileceğinin altını çizdi.

OTOBÜSLERDE BİTECEK
Lütfi Elven proje hayata geçtiğinde Ankara - İstanbul arasında seyahat edeceklerin otobüs yada kendi araçlarını tercih etmeyeceğini söyledi.

Bakan Elvan: İstanbul trafiğini rahatlatacak proje hazırlıyoruz

Türkiye'de internet fiyatları düşüyor!

 


  http://www.radikal.com.tr/126971012697104

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demir yollarına yatırım şart!! - user862398

  Bütün gelişmiş ülkelerde demir yolları devletin can damarıdır. Hükumet in bu konuya ağırlık vermesi sevindirici bir haber. Yaş sebze ve meyvelerin ve diğer ticaret mallarının da demir yolları ile taşinması için yeni projeler bekliyoruz. Özellikle bizim gibi petrolü ithal eden bir ülke için böyle projelerin getirisi yüksek olacaktır. Hükumetin bu konuda da adım atmasını bekliyoruz.

  solcular binmesin o trene - gundi ghandi

  Dünya'nın en tuhaf ülkesinde bile böyle bir hizmete herkes şapka çıkarır. Hayatımda Ankara-İstanbul arasında yolculuk yapmadığım halde ben bile mutlu oldum ama ne yazık ki bazıları hala karşı çıkma derdinde. Söyleyecek söz bulamıyorum.

  - - user532305

  bunu yapsınlar yemin ediyorum alınlarından öpecem. ihalesini yiyeyim isterse gelsin cikita muz yapsın. yeter ki yapılsın.10 numeo olur 10 numero

  yeni ihale, yen, rant.. - user934512

  aha.. yeni bir ihale... AK şirketler 5 liraya mal edip 50 liraya devlete fatura ederler.. aradaki karı da hep beraber yerler.. Olsun; çalıyor ama çalışıyorlar değil mi ey halkım?