İstanbul bariyerle bölündü

NATO zirvesi dolayısıyla dün İstanbul'da hayat durdu. NATO vadisi olarak adlandırılan Taksim-Şişli-Harbiye arasında kalan bölge her biri 70 kilogramlık mavi boyalı polis barikatlarıyla İstanbul'dan ayrıldı.

İSTANBUL - NATO zirvesi dolayısıyla dün İstanbul'da hayat durdu. NATO vadisi olarak adlandırılan Taksim-Şişli-Harbiye arasında kalan bölge her biri 70 kilogramlık mavi boyalı polis barikatlarıyla İstanbul'dan ayrıldı. Sınırın bir tarafında zirve telaşı yaşanırken, diğer bölümde ise tedirginliğin getirdiği sessizlik hâkimdi. İstanbullular zirveden bir gün önce terör saldırısı korkusuyla dışarı çıkmayınca kent hayalet kente döndü.
'NATO vadisi'nin en hareketli bülümü Harbiye'deki Askeri Müze içine kurulan 'Basın Merkezi' oldu. Yazılı ve görsel basının ayrı ayrı konuşlandırıldığı merkezde gazeteciler için her türlü imkân sağlandı. Vadiye giren gazeteciler arama noktalarından geçti. Yabancı gazetecilere bir buçuk ay eğitimden geçirilen, Fransızca ve İngilizce bilen 260 üniversite öğrencisi yardımcı oldu. Televizyonların canlı yayın yapabilmeleri için Boğaz manzaralı bir stand kuruldu. İkram bölümünde ise kumpir, döner, gözleme, pamukşeker gibi yiyecekler hazırlandı.
Güvenlik en üst seviyede
Vadinin diğer bölgelerinde ise zirve öncesi son hazırlıklar ve törenler yapılırken, güvenlik üst düzeyde tutuldu. Çevredeki tüm binaların çatılarında keskin nişancılar ve polis yerleştirildi. Güvenlik güçleri dürbünlerle çevreyi gözetledi. Giriş noktalarında bekleyen polisler, vatandaşlara kimlik sorarak, çanta ve üstlerini aradı. İsimler polislerin dizüstü bilgisayardaki kayıtlardan kontrol edildi. Bölgede yaşadıklarını veya çalıştıklarını kanıtlayamayanlar içeri alınmadı.
Alanda ayrıca 2 bin 400 sivil polis de görev yaptı. İngilizce bilen polisler sadece yabancı misafirlerle ilgilendi. Bu arada 'NATO'ya hayır' pankartı asılı otobüslerin güvenlik şeridine yakın mesafeden geçmeleri poliste sürekli tedirginlik yarattı. 'NATO vadisi'ne yerleştirilen çok sayıda kameradan elde edilen görüntüler, Emniyet Müdürlüğü içinde oluşturulan Asayiş Hareket Merkezi'nde ekranlardan canlı olarak izlendi. Zirve için 25 bine yakın polis çalışıyor.
Hastanelerde boş yatak
İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer, birinci derece hastane olarak belirlenen Şişli Etfal ile Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatakların yüzde 25'inin boş tutulduğunu söyledi. Vadiye yakın özel VKV Amerikan, Alman ve Memorial ile SSK hastanelerindeki yatakların yüzde 15, üniversite hastaneleri ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki yatakların da yüzde 10'u ayrıldı. Zirve süresince 141 ambulans görev yapacak. Her lidere birer ambulans tahsis edildi. Zirve vadisinde, 560 sağlık personeli, 94 ambulansla görev yapacak. Vadide dört sağlık merkezi ve altı ilkyardım merkezi sadece zirve için hizmette. 10 ambulans da Taksim Meydanı'nda bekletiliyor.
NATO vadisi dışında kalan bölgede ise hayat neredeyse tamamen durdu. Cumhuriyet Caddesi'ndeki esnafın çoğu kepenk açmadı. Cumhuriyet Caddesi üzerinde 1974 yılından beri açık olan Tub Avni'nin sorumlusu Mesut Alkan, yaklaşık bir haftadır iş yapamadıklarını belirterek, "Geceyi iki-üç müşteriyle kapatıyoruz. Eski müşteriler bile korkudan gelmiyor" dedi.
Yoğun güvenlik önlemleri ve yaşanan 'olağanüstü hal' tarihi yarımadayı ziyaret eden turistleri etkiledi. Zirve nedeniyle Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi ve turistik mekânların yer aldığı Sultanahmet'te özel güvenlik önlemleri alındı. Sultanahmet, tramvay yolu ve buraya çıkan yolların araç trafiğine kapatılması nedeniyle yaya bölgesi durumuna geldi. Kentten ayrılmaya çalışan turistler, araçlar bölgeye giremediği için valizlerini yol boyunca kendileri taşıdı.
Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı'nın ziyarete açık olduğu bölgede, turist sayısında azalma olduğu dikkat çekti. Turist rehberleri ise güvenlik önlemlerinin gezi programlarını aksatmasından şikâyetçi oldu.
Bu arada Başbakan Erdoğan'ın bu akşam konuklar onuruna vereceği yemek nedeniyle Topkapı Sarayı çarşamba gününe kadar ziyarete kapalı olacak. İstanbul'da vatandaşlar 021-636 11 07-13 numaralı yedi telefon hattından 24 saat bilgi alabilecek.Esnafın hasılatı
'NATO'nun İstanbul'a büyük turizm getirileri olacak' iddialarına karşın, Taksim esnafı sinek avladı. Şampiyon Kokoreç'te satışlar geçen haftaya göre yüzde 80 azaldı. Mis Sokak'taki Cihanbarış Kıraathanesi, hafta sonları 600 bardak çay satarken, bu rakam 250'ye düştü. İstiklal Caddesi'ndeki Simit Dünyası'nda hafta sonları 500 simit satılırken, bu sayı 150'ye indi. Taksim Meydanı'ndaki Kebap Dünyası'nda da önceki haftalarda yapılan satışın yüzde 10'u yapılabildi.


Rakamlarla 'NATO köyü'
NATO Organizasyonu Proje Koordinatörü Safa Ünal, zirve için Harbiye Askeri Müze'de elektriğini bile kendi üreten küçük bir köy kurduklarını söyledi. Ünal'ın organizasyonla ilgili verdiği bilgiler şöyle:
  • 4 bin metrekarelik Askeri Müze, dört günlüğüne bağımsız bir köy haline getirildi. Alanda yayın yapacak basın mensupları için herhangi bir sorun yaşanmaması için 20 jeneratör alındı. Ünal, "İstenen enerjiyi sağlayacak jeneratör Türkiye'de yoktu. Firmalarımız jeneratör parklarını geliştirdi" dedi.
  • Organizasyon 4 bin kişiden oluşuyor. Bunun dışında Telekom, BEDAŞ, Büyükşehir Belediyesi, Emniyet mensuplarıyla birlikte operasyonda 40 bin kişi görev aldı.
  • Basın merkezi, 3 bin 500 kişiye göre ayarlandı. Ancak şu ana kadar 3 bin 100 basın mensubu akredite oldu. Bu basın mensupları için 10 brifing salonu, bir yazılı basın merkezi, bir radyo editing ve bir televizyon editing bölümü, canlı yayın için iki platform, ilkyardım bölümü ve Avrupa Yayın Birliği'ne ayrılan bir bölümün yanı sıra, dört kafeterya oluşturuldu. Basın mensuplarına 500 bilgisayar ve 200 plazma televizyon tahsis edildi, 2 bin telefon hattı oluşturuldu. Türkçe dahil 20 dilde tercüme yapılacak.
  • Basın merkezinde günde 70 bin kumanya ve dört gün boyunca 200 ton suyun tüketilmesi bekleniyor. Kafeteryada bira satışı da yapılıyor. Ünal, "Yurtdışındaki yaygın uygulama böyle. Basın mensupları böyle bir talepte bulunacaktır diye düşünüldü" dedi.