İstanbul Barosu araştırdı

İşkenceciye ceza hayal
İstanbul Barosu'nun araştırması, işkence suçlarının neredeyse cezasız kaldığını ortaya koydu. Son üç yıl içinde İstanbul'da yedi ayrı adliyede görülen işkence davalarında yüzde 90 oranında beraat kararı çıktı. Mahkûmiyetle biten dosyalarda ise verilen cezalar ertelendi.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Baronun yaptığı bir araştırma son üç yıl içinde İstanbul'daki yedi ayrı adliyedeki ağır ceza mahkemelerinde görülen işkence davalarında yüzde 90 oranında beraat kararı verildiğini ortaya çıkardı.
İstanbul Barosu'nun İnsan Hakları Merkezi'ne bağlı İşkenceyi İzleme Çalışma Grubu'nun araştırmasında mahkûmiyet kararı verilen sanık polislerin cezasının ise erteleme yoluyla uygulanmadığı belirtildi. Buna örnek olarak da üç yıl içinde iki ayrı davada ceza alan bir polis memurunun cezalarının ertelenmesi anlatıldı.
İşkenceyi İzleme Çalışma Grubu üyesi
avukatlar Zeynep Kaya ve Şeref Turgut tarafından yapılan araştırmada 1998, 1999 ve 2000 yıllarında İstanbul'da 7 ayrı ağır ceza mahkemesinde görülen, işkence suçunu düzenleyen Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 243. maddesinden açılan davalar incelendi.
İşkence vakalarının büyük çoğunluğunun 'kötü muamele' kapsamında değerlendirilerek asliye ceza mahkemelerinde dava açıldığı belirtilen raporda, "Bunda TCY'nin 243. maddesindeki işkence tanımının, ülkemizin taraf olduğu BM İşkenceye Karşı Sözleşme'deki tanıma göre çok dar kapsamlı olmasının etkisi büyüktür" denildi.
Üç yılda 124 dava
Sadece ağır ceza mahkemeleri ile sınırlı tutulan araştırmada Sultanahmet, Kadıköy, Bakırköy, Eyüp, Beyoğlu, Kartal ve Üsküdar adliyelerinde 1998, 1999 ve 2000 yılları
içinde açılan davalar incelendi. Buna göre açılan 124 davadan 81'i sonuçlandı. Bu davalarda 63 beraate karşın mahkûmiyet sayısı ise 7 oldu. 7 davayla ilgili görevsizlik kararına karşın 2 erteleme 2 de birleştirme kararı verildi. 543 dava ise sürüyor.
353 polis sanık
124 davada ise toplam 353 polis sanık
olarak yer aldı. Sanıklardan 231'i hakkındaki dava sonuçlanırken 193 beraat ve 12 mahkûmiyet kararı verildi. 18 polis hakkında görevsizlik kararı verilirken 6'sı için erteleme ve 2'si için de birleştirme kararı verildi. 122 polisin davası ise sürüyor.
Raporda sözü edilen davalardaki mahkûmiyet kararlarının sınırlı olmasına karşın uygulanmadığı, 647 Sayılı Kanun'un 6. maddesi göz önünde tutularak cezaların tecil edildiği vurgulandı. Araştırmanın en dikkat çeken bölümü ise haklarında birden fazla işkence davası açılan polislere verilen cezaların uygulanmaması.
Aynı polise altı dava
Araştırmada polis memurları H.M. hakkında 6, B.K. hakkında 5, A.B. ve N.A.hakkında üç dava açıldığı belirtilerek, "Üç yıl
içinde bu kadar dava açılan polisler hakkında ne mahkemelerce ne de idare tarafından açığa alma tedbirlerinin uygulanmadığı görülmektedir" denildi. Raporda M.S. adlı bir polis hakkında 3 yıl içinde iki mahkuyimet kararı verildiği de anlatılarak, "M.S. yargılandığı davalardan birinden 10 ay ağır hapis ve bir yıl görevden uzaklaştırma, diğerinden ise 2 ay 15 gün hapis cezası aldığı halde cezaları ertelenmiştir" denildi.