İstanbul Barosu 'palanın' peşine düştü

İstanbul Barosu 'palanın' peşine düştü
İstanbul Barosu 'palanın' peşine düştü
İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Gezi Parkı eylemcilerine yönelik sosyal medyaya yansıyan eli palalı saldırganların takipçisi olacaklarını açıkladı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi


İSTANBUL -Güngören'de meydana gelen patlamalar sırasında 17 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin davada sanık avukatı Bahri Belen'in geçen hafta saldırıya uğramasını yaklaşık 100 avukat, Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde protesto etti.

POLİS GÖZ YUMUYOR
İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, yaptığı basın açıklamasında Talimhane'de elinde pala ile medyaya yansıyan ve Gezi Parkı eylemcilerine saldırdığı belirtilen S.Ç'ye polsin göz yumduğunu belirtti. Kocasakal, "Burada bir numaralı azmettiren güç, polisten önce polisin bu tür şiddetini, saldırısını kutsallaştıran meşrulaştıran, destekleyen bizzat Başbakan ve siyasi iktidardır" diye konuştu.  Bunlara karşı valiliğin ve İstanbul emniyetinin ne yapacağını ve nasıl tavır alacaklarını beklediklerini belirten Kocasakal, "İster Twitter'dan, ister ordan burdan. Ben daha validen herhangi bir açıklama duymadım. Dolayısıyla bu son derece vahimdir. Artık bir takım milisler mi gezinecek bu ülkenin sokaklarında, bindirilmiş mangalar, kıtalar, böyle mi olacak. O yüzden herkesin aklını başına alması gerekiyor" dedi. Kocasakal, palalıların da sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade etti.

'BELEN'E YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ'Kocasakal, Güngören'deki patlamalarda 17 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin davanın geçen haftaki duruşmasında yakınlarını kaybedenler tarafından sanık avukatı Bahri Belen'in saldırıya uğradığını ve burnunun kırıldığını belirtti. Kocasakal, açıklamanın devamında şöyle konuştu: "Meslektaşlarımıza yönelen bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz. Adliyelerin güvenliği ile görevli bulunan kolluk güçlerinin, bu güçlerini avukatlara karşı nasıl kullandıklarına kısa bir süre önce tanıklık etmiştik. Şimdi aynı güç sahiplerinin, fütursuz ve pervasız saldırganlar karşısında nasıl da etkisizleştiğini görmekten derin bir üzüntü duyduğumuzu, 'Etkili ve yetkili makamların' ibretletle gözlemlediklerini ummak istiyoruz. Avukatı yaka paça adliye dışına sürükleyen kolluğun, saldırı avukata yönelince sadece seyretmekle yetinmesi baromuzun hafızasına yazılmıştır." Savunma yaptıklarını ve görevlerinin kutsal olduğuna inandıklarını belirten Kocasakal, avukat Bahri Belen'e yapılan saldırıya ilişkin soruşturma ve kovuşturma aşamasının takipçisi olacaklarını söyledi.