"İstanbul Barosu yönetimi düştü" iddiası

"İstanbul Barosu yönetimi düştü" iddiası
"İstanbul Barosu yönetimi düştü" iddiası
AKP'li Bülent Turan, İstanbul Barosu yönetiminin, haklarında açılan dava sonrası hukuken düştüğünü savundu.

TBMM - AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, İstanbul Barosu yönetiminin düştüğünü ileri sürdü.

Turan yaptığı açıklamada, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve 8 yönetim kurulu üyesi hakkında birkaç ay önce Balyoz davasıyla ilgili baskı yapmak suretiyle mahkeme, hakim ve savunmaya engel olmak iddiasıyla savcılığın şikayette bulunduğunu hatırlatarak, TCK uyarınca 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarının istendiğini anlattı.

TCK'daki ilgili hükmü hatırlatan Turan, savcılığın şikayetinin incelenmesi sonucu hazırlanan iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiğini ifade etti.

“DAVAYA TARAF OLDUKLARI İÇİN YÖNETİME GİREMEZLER”
Hukukta davanın açılma anının iddianamenin kabul edildiği an olduğunu kaydeden Turan, Avukatlık Kanunu'nda, “seçilme yeterliği, engelleri ve seçimin şekli” ile “seçim dönemi bitmeden ayrılma”nın düzenlendiğini, buna göre haklarında 2 yıldan fazla hapis istemiyle dava açılanların yönetim kuruluna giremeyecekleri hükmünün yer aldığını savundu.

Turan, Kocasakal başta olmak üzere 8 yönetim kurulunun davaya muhatap oldukları için yönetim kurulunda olamayacaklarını belirterek, Avukatlık Yasası'nda, “Yönetim Kurulu üyelerinden biri hakkında seçilmeye engel bir suçtan dolayı kamu davası açılmış ise, dava sonuna kadar bu üye Yönetim Kuruluna katılamaz; yeri yedek üye ile doldurulur” hükmünün bulunduğunu söyledi.


“KURULDA YEDEK ÜYE YOK”
Turan, “İlginç olan şu; Kocasakal'ın yönetim kurulunda yedek üye yok. Bu durumda en çok oyu alan diğer listedeki kişilere bakılacak ve orada en çok oyu alan 8 kişi için yedeklik süresi başlamış olacak. Haklarında dava açılan 8 kişinin üyeliği düşecek, diğer listeden aday olup en çok oyu alan 8 kişi gelecek. Başkan 'ın üyeliğinin düşmesinden dolayı yönetim kurulu kendi arasından başkan seçecek” dedi.

Baro yönetiminin 10+1 kişiden oluştuğunu belirten Turan, “Silivri'den başka gündemi olmayan, avukatların dertleriyle dertlenmeyen mahkemenin, mübaşirin, katibin sorunlarına duyarsız kalan baronun ayağına hukuk dolanmıştır” görüşünü ifade etti. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/111999111199919

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  istanbul barosu yönetimi hk. - fgemak

  önce yargılamanın adil olması daha sonra yargılama sonucu kesinleşmeden bu avukatların görevlerinin sona erdirilmesi ile ilgili yasal düzenleme büyük yanlışlıklar içeriyor, bu yönetimin görevi bırakması önemli bir o kadar da bu göreve gelecek yeni yönetimin korkutulması amaçlanmaktadır.yanlış olan budur. kamu gücünü Türk milleti adına kullanan savcı ve hakimlerin bu gücü yanlış kullanmalarının önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  ... - mataman

  Avukatlar tabiiki adaletin yerine gelmesi icin önemli rol oynarlar. Darbeci Istanbul Barosu tüm gücleriyle Balyoz davasini engellemeye calismislardir. Büyük ihtimal bu isi fiilen yapanlar cezalarini alirlar. Benim söylemek istedigim Darbeci bir zihiniyeti Baro baskani secen avukatlardan zaten adalet pek beklenemez. Bunlarin cogu darbelerde Askerle birlikte calismislardir. Böyle huku adamlari dostlarin basina

  @mataman - queerestofthequeer

  Avukatlardan adalet beklemeniz yanlış bir tutum efendim. Hani eleştiriyi basmışsınız aynı kafada yeni birisini seçer avukatlar diye ama adalet kavramını avukatlardan beklemeye almışsınız ki gerçekten tüyler ürpertici bu düşünce. Yasaları avukatlar koymuyorlar. Ya da avukatlar kolluk kuvvetleri değiller mesela. Biraz geçmişe dönün, sosyal bilgiler kitabınızı karıştırın. Ondan sonra barodaki kafaları sorgulayın, bence böylesi daha mantıklı olur.

  Düştü - anaximenes

  ne kelime. Öldü deseydiniz. Sevmediği oyuncuyu atmak için bahane arayan futbol hakemlerine benziyorsunuz mesnetsizlikte. Bayram ilan edersiniz artık. Şu avukatlar olmasa yargıyı ne de güzel idare ederdiniz. Biraz adalet derdi olanlar palamut kılçığı gibi saplanıveriyor boğazınıza..

  İstanbul barosu - surrealist_tr

  İstanbul barosu laik-kemalist ulusalcıların elindedir.Demokratik yöntemlerle gelenler aynı yöntemlerle gitmeliler.Ümit Kocasakalı hiç sevmem,fikirleride bana çok terstir.Ama bu onları komplo yoluyla devirmeye çalışanlarıda destekleyeceğim anlamına gelmez.Bunu en iyi akp sözcülerinin bilmesi gerekir.Kapatma davalarına,367 sıkandalına onlar maruz kalmıştı.Kürt hareketini komplo davalarla bitirmeye çalışanlara nasıl karşı çıktıysam,tüm komplolarada karşı çıkarım.

  Ne fark eder - mataman

  Ne farkederki sonucta Istanbullu Avukatlar böyle birini Baro baskani sectiler. Bu düserse yerine baska Kocasakal bulmak zor olmasa gerek. Önemli olan böyle bir düsüncenin Istanbul Barosuna hakim olmasi. Bu avukatlarda adaleti bekleyin bakalim

  ... - pierre woodman

  O zaman RTE'nin dolandırıcılık, evrakta sahtecilik, ihaleye fesat davalarını, Abdullah Gül'ün ceza aldığı, lakin Cumhurbaşkanlığı nedeniyle infazının yapılamadığı kayıp trilyon davasını da bir açalım da bir bakalım aslında kimlerin cumhurluklarının, başbakanlıklarının düşecebileceğini. Var mısınız? Başka bir muhalefeti sindirme için psikolojik harbin temeli oluşturuluyor. Yarın yandaş medya ve televizyonlarda bu haber defalarca işlenecek, "uzman" hukukçular çıkıp ahkam kesecek, sonra da cemaat yargısı soruşturma açacak ve dünyanın en büyük barosunda %60 üzeri oyla seçilen Ümit Kocasakal barodan el çektirilip orası da kendilerine bağlanacak. Plan bu!