"İstanbul Barosu yönetimi düştü" iddiası

"İstanbul Barosu yönetimi düştü" iddiası
"İstanbul Barosu yönetimi düştü" iddiası
AKP'li Bülent Turan, İstanbul Barosu yönetiminin, haklarında açılan dava sonrası hukuken düştüğünü savundu.

TBMM - AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, İstanbul Barosu yönetiminin düştüğünü ileri sürdü.

Turan yaptığı açıklamada, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve 8 yönetim kurulu üyesi hakkında birkaç ay önce Balyoz davasıyla ilgili baskı yapmak suretiyle mahkeme, hakim ve savunmaya engel olmak iddiasıyla savcılığın şikayette bulunduğunu hatırlatarak, TCK uyarınca 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarının istendiğini anlattı.

TCK'daki ilgili hükmü hatırlatan Turan, savcılığın şikayetinin incelenmesi sonucu hazırlanan iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiğini ifade etti.

“DAVAYA TARAF OLDUKLARI İÇİN YÖNETİME GİREMEZLER”
Hukukta davanın açılma anının iddianamenin kabul edildiği an olduğunu kaydeden Turan, Avukatlık Kanunu'nda, “seçilme yeterliği, engelleri ve seçimin şekli” ile “seçim dönemi bitmeden ayrılma”nın düzenlendiğini, buna göre haklarında 2 yıldan fazla hapis istemiyle dava açılanların yönetim kuruluna giremeyecekleri hükmünün yer aldığını savundu.

Turan, Kocasakal başta olmak üzere 8 yönetim kurulunun davaya muhatap oldukları için yönetim kurulunda olamayacaklarını belirterek, Avukatlık Yasası'nda, “Yönetim Kurulu üyelerinden biri hakkında seçilmeye engel bir suçtan dolayı kamu davası açılmış ise, dava sonuna kadar bu üye Yönetim Kuruluna katılamaz; yeri yedek üye ile doldurulur” hükmünün bulunduğunu söyledi.


“KURULDA YEDEK ÜYE YOK”
Turan, “İlginç olan şu; Kocasakal'ın yönetim kurulunda yedek üye yok. Bu durumda en çok oyu alan diğer listedeki kişilere bakılacak ve orada en çok oyu alan 8 kişi için yedeklik süresi başlamış olacak. Haklarında dava açılan 8 kişinin üyeliği düşecek, diğer listeden aday olup en çok oyu alan 8 kişi gelecek. Başkan 'ın üyeliğinin düşmesinden dolayı yönetim kurulu kendi arasından başkan seçecek” dedi.

Baro yönetiminin 10+1 kişiden oluştuğunu belirten Turan, “Silivri'den başka gündemi olmayan, avukatların dertleriyle dertlenmeyen mahkemenin, mübaşirin, katibin sorunlarına duyarsız kalan baronun ayağına hukuk dolanmıştır” görüşünü ifade etti. (aa)