İstanbul Barosu'nda beş adaylı seçim

18 bin 694 üyesiyle dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük barosu olan İstanbul Barosu, bugün genel kurulunu topluyor. Başkanlık seçimi yarın.

İSTANBUL - 18 bin 694 üyesiyle dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük barosu olan İstanbul Barosu, bugün genel kurulunu topluyor. Başkanlık seçimi yarın. Yarışan beş aday ve hedefleri şöyle:
Kâzım Kolcuoğlu (Önce İlke Grubu): Mesleğin geliştirilmesi, adil yargılanma hakkının sağlanması, hukuk dışı uygulamaların kaldırılması konularında çalışmalar yaptık. Meslektaşlarımızın sağlık güvencesi ve ekonomik sorunlarının çözümü için yeniden görev istiyoruz.
Bahri Bayram Belen (Çağdaş Avukatlar Grubu): Türkiye'nin içinde bulunduğu hukuki değişim sürecine baroların müdahalesi lazım. Biz sadece yönetimi almak değil, bu sorumluluğu da üstlenmek ihtiyacı duyuyoruz. Yargı ve savunmanın sorunlarına ilişkin AB'de yapılan saptamaların, baronun müdahalesiyle iktidara anlatılması gerekir.
Prof. Ferit Hakan Baykal (Hukuk Grubu): Bizim farklılığımız, siyaset dışı yaklaşımla meslek ve meslektaş sorunlarını çözmek olacak. Avukatlılık sorumluluk sigortası getireceğiz, hukukun üstünlüğü ve insan hakları için çalışacağız. Avukatların haksız tutuklanmaları karşısında adeta bir demir yumruk olacağız.
Muharrem Balcı (Çağrı Grubu): Hak ve adaletin tesisine hizmet edecek, özgürlükleri geliştirecek, mesleki sorunları çözecek bir baro hedefliyoruz. Daha etkili, daha yetkin, bağımsız bir baro.
Mustafa Kuran (Baroda Birlik Grubu): Politik anlayışlar ön plana çıkmayacak, demokratik bir anlayış olacak. Öncelik gündemimiz, İstanbul'da adliye binasının üçle sınırlandırılması.