İstanbul Barosu'ndan AKP'li vekile sert sözler

İstanbul Barosu'ndan AKP'li vekile sert sözler
İstanbul Barosu'ndan AKP'li vekile sert sözler
İstanbul Barosu AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu'nun Osmanlı'nın 90 yıllık reklam arası sona erdi sözlerine sert tepki gösterdi. Baro açıklamasında "Cumhuriyet köhnemiş bir zihniyetin 'yetersiz bakiyeleri' tarafından yıkılamayacak kadar güçlüdür.

RADİKAL-İstanbul Baro Başkanlığı, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu'nun dün sosyal medyadan Cumhuriyet ve Osmanlı dönemi hakkında paylaştığı sözler için zehir zemberek bir açıklama yaptı. Açıklamada "Cumhuriyeti “reklam” sananlar, kendilerinin bir 'kamera şakası' olduğunu çok geçmeden anlayacaklardır" denildi.

İşte Baro tarafında yapılan o yazılı açıklama:

Cumhuriyet köhnemiş bir zihniyetin “yetersiz bakiyeleri” tarafından yıkılamayacak kadar güçlüdür. Demokratik ve Laik Cumhuriyete bağlı kalacağına, namusu ve şerefi üzerine and içen Balıkesir Mebusu Tülay Babuşçu; Türkiye Cumhuriyetini, 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunun 90 yıllık “reklam arası” olarak nitelendirmiş... Babuşçu’ya göre, Filistin’i vermediği için yıkılan Osmanlı’nın şimdi Filistin ve Türkiye için oluşturduğu “arka plan”, tam da bir “zeka parıltısı” imiş... Bir tümceye bu denli çok yanlış sığdırmayı başaran Cumhuriyet görünümlü saltanat saplantılı kadın için, Sağlık Bakanı tarafından önerilen “annelik kariyeri” ideal sayılabilir. İstanbul Barosu olarak, kadını evde oturtmayı savunan zihniyete yıllardır karşı çıkarken, bu beyanlar karşısında bazı istisnaların bulunabileceği noktasına geldiğimizi itiraf ediyoruz.

AKP'li vekilden 'Osmanlı'nın 80 yıllık arası sona erdi' retweeti

CUMHURİYETİ REKLAM SANANLAR
Bizler, şimdilerde çoğalması da beklenen bu türden Babuşcu beyanlarının, Haziran/2015 seçimlerine yönelik milletvekili listelerinde yer tutmak adına sergilenen yağlı çabalar olduğunu biliyoruz. Bir yasama döneminde kürsüye sadece 3 kez çıkabilmiş olanların, kendi yüksekliklerini Cumhuriyete saldırarak sağlayabileceklerini düşünmeleri acı bir gerçeklik olsa da, Osmanlıcı kafaların bu ülkede edindikleri yerin bile Cumhuriyet sayesinde olduğunu söylemeye devam edeceğiz. Babuşçu ve O’nun gibiler bilmeli ki, bizim bu kararlılığımız sürdükçe de reklamlar bitmeyecektir. Cumhuriyeti “reklam” sananlar, kendilerinin bir “kamera şakası” olduğunu çok geçmeden anlayacaklardır.

Türkiye Cumhuriyeti bir Osmanlı bakiyesi değildir. Tarihsel köklerinin yarattığı değerlere saygısını esirgemeyen bu Cumhuriyet , onurla taşıdığı Osmanlı geleneğinden övünç ve kıvanç duyan bir bilinç olarak, “yetersiz bakiyeleri” eliyle yıkılamayacak kadar güçlüdür. Çalınmış yitik yüzyılları devrimle kısaltan Cumhuriyet, sonsuza kadar bu ülkenin rejimi olmaya devam edecektir. Çatlağı sıvanmış saray duvarlarının huzurunda sukun arayıp hayal kuranlar, mebus mertebesinde olsalar da bunu bilmelidirler. Türk Halkı, cumhuriyetin içindeki cumhurdur.
Tülay Babuşçu gibilerinin anlayamadığı, Osmanlının tarihsel misyonunu tamamlayarak kapanmış bir parantez; Cumhuriyet’in ise sonsuzluğu hedefleyen bir uygarlık açılımı olduğu gerçeğidir.CHP VE MHP 'Lİ VEKİLLERDEN TEPKİ

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk Tülay Babuşcu'nun sözleri için şunları söyledi: Cumhuriyet ve demokrasiye karşı bir düşünce. Demokrasi onların ağababaları tarafından amaca ulaşmak için binilmesi gereken araçtı. Geldiğimiz noktada, demokrasi artık
inilmesi gereken son durak... Son durağa geldiler, bu durakta iniyorlar. Her şey 'bir şey olmaz' diye olur. Cumhuriyet yerine kendi dikta rejimlerini kurma için meşrulaştırma hareketi olarak görüyorum. MHP milletvekili ve TBMM Başkan vekili Meral Akşener Twitter hesabından yaptığı açıklamada: “Merak ediyorum, nasıl bir şuuraltı bir milletvekilinin Cumhurbaşkanı’nın övmek için cumhuriyeti tahkir etmeye kendisini mecbur hissetmesine sebep olur?” dedi.

AKP'li kadın vekile sert yanıt: Haremi özlemiş