@ismailsaymaz

İstanbul Barosu'ndan olağanüstü genel kurul kararı

İstanbul Barosu'ndan olağanüstü genel kurul kararı
İstanbul Barosu'ndan olağanüstü genel kurul kararı

Ümit Kocasakal

İstanbul Barosu olağanüstü genel kurulu aldı. Baro yönetiminin haklarında açılan dava sonrası hukuken düştüğünü iddia ediliyordu
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi
FATİH YAĞMUR / Arşivi

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu 11 Baro yöneticisi hakkında "Yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs" iddiasıyla dava açmasının ardından yaşanan olaylara ilişkin basın toplantısı yapıldı. Baronun Orhan Adli Apaydın Konferans Salonu'nda konuşan Ümit Kocasakal, "Son dönemlerde avukatlara, avukatlık mesleğine meslek onuruna barolara ve özellikle istanbul barosu'na yönelik saldırıların hukuksuzlukların sindirme ve yıldırma girişimlerinin yoğunlaşması tahammül edilemez ve tehditkar boyutlara ulaşması karşısında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu 7 Şubat tarihinde yapılan toplantıda bu gündemle sınırlı olmak ve bu konuları görüşmek, bu saldırılara karşı haraket tarzını belirlemek üzere en üst organı olan İstanbul Barosu Genel Kurulu'nu Olağanüstü Toplantıya çağırma, bu toplantıya Türkiye Barolar Birliği Başkanı, yönetim kurulu ve tüm organlarını, tüm baro başkanlarını, ülkedeki tüm avukatları hukuk fakültesi dekan ve öğretim üyelerini ulusal ve uluslararası hukuk kurumlarını da davet etme kararı almıştır. Mesleğe, meslektaşa, Baroya yönelik saldırılara, tasfiye girişimi ve tezgahlarına en iyi cevabı Genel Kurulumuz verecektir" diye konuştu.

 

KILIÇ:TARİH BELLİ DEĞİL

 

İstanbul Barosu Yönetik Kurulu üyesi Hasan Kılıç, baro yönetiminin Kocasakal'a açılan dava nedeniyle düştüğü iddiasına karşılık olarak  hem İstanbul Barosu üyelerinin hem de diğer barolarla uluslararası hukuk örgütlerinin genel kurula davet edileceğini böylece bir tutum belirleneceğini söyledi. Kocasakal ve yönetiminin çekilmeyi düşünmediğini vurgulayan Kılıç, şimdilik seçim kararı alınmadığını genel kurul için net bir tarihin belirlenmediğini ifade etti.

 

İSTANBUL BAROSU'NA DESTEKİstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Baro'nun olağanüstü genel kurul kararı aldığını açıklamasının ardından Özgürlükçü Hukuk Platformu üyeleri bir grup avukat basın açıklaması yaparak Baro yönetimine yapılan suçlamaları haksız bulduklarını belirtti. Bazı avukatlar, yapılan haksızlık nedeniyle baro seçimlerinde aday göstermeyeceklerini ifade etti. Ancak avukatların seçime katılma kararı alıp almayacakları henüz net değil.


Özgürlükçü Hukuk Platformu üyesi avukatlar, yaptığı açıklamada Baro yönetimine karşı hazırlanan iddianamenin avukatlık mesleğine saldırı niteliğinde olduğunu belirtti. Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: "Özellikle iddianamenin kabulünden sonra mesleğimizin onurunu hiçe sayarak İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyelerinin görevlerinden alınma tartışmalarını da kınıyoruz. İstanbul Barosu Yönetim Kurulu, İstanbul Barosu Genel Kurulu tarafından demokratik ilkelere uygun yapılan seçimle göreve getirilmiştir. Bu hususun tüm çevreler tarafından unutulmaması gerekir. Bundan dolayı, bir takım haksız ve hukuka aykırı uygulamalarla İstanbul Barosu Yönetim Kurulu'nun görevden alınma girişimlerine karşı olduğumuzu, bu süreçte koşulsuz bir şekilde bu hukuka aykırılık ve haksızlığa karşı duracağımızı ve yine bu süreçte mesleğimizin onuru doğrultusunda hareket edeceğimizi bildiriyoruz." 

DÜŞTÜĞÜ İDDİA EDİLİYORDU

 

Balyoz davasıyla ilgili baskı yapmak suretiyle mahkeme, hakim ve savunmaya engel olmak iddiasıyla savcılığın şikayette bulunması üzerine İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve 8 yönetim kurulu üyesi hakkında TCK uyarınca 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.  AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, bu davayla İstanbul Barosu yönetiminin düştüğünü ileri sürüyordu. Turan'ın iddiasına göre hazırlanan iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesiyle baro yönetimi düştü. Turan buna dayanak olarak Avukatlık Kanunu'nda, haklarında 2 yıldan fazla hapis istemiyle dava açılanların yönetim kuruluna giremeyecekleri hükmünün yer almasını gösterdi.  Avukatlık Yasası'nda, “Yönetim Kurulu üyelerinden biri hakkında seçilmeye engel bir suçtan dolayı kamu davası açılmış ise, dava sonuna kadar bu üye Yönetim Kuruluna katılamaz; yeri yedek üye ile doldurulur” hükmünün bulunduğunu belirten Turan şunları söylemişti: "İlginç olan şu; Kocasakal'ın yönetim kurulunda yedek üye yok. Bu durumda en çok oyu alan diğer listedeki kişilere bakılacak ve orada en çok oyu alan 8 kişi için yedeklik süresi başlamış olacak. Haklarında dava açılan 8 kişinin üyeliği düşecek, diğer listeden aday olup en çok oyu alan 8 kişi gelecek. Başkan'ın üyeliğinin düşmesinden dolayı yönetim kurulu kendi arasından başkan seçecek.”


  http://www.radikal.com.tr/112051811205187

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DARBE DESTEKÇİSİ - aydinacam

  darbe destekçisi ümit kocasakal ve ekibi demokrasi kahramanı olmuşlar. baroların ırkçı olduğu yerde demokrasi türkiyedeki kadar okur.

  Galiba vekil haklı - Dedemkorkut

  Baro olağanüstü Genel Kurul kararı aldığına göre, vekilin iddiasının doğruluk payı var demektir. Eğer böyle olmasaydı baro, yönetimdeki üye veya üyeler hakkındaki davanın kabul edilmesini ciddiye alıp olağanüstü toplantıya gitmezdi.

  Demokratik yollarla ele geçiremedikleri baroyu..... - nazaret

  Tezgahla ele geçirmeye çalışıyorlar. Baro üyeleri üzerinde HSYKyı seçen hakimler gibi bir hükümet baskısı bulunmuyor.... Onlar yine doğru karar vererek Ümit Kocasakalı seçeceklerdir.

  Demokratik yollardan yapamadılar.... - nazaret

  Dümenle değiştirelim dediler. Baro yönetimini seçen çoğunluk şimdi bu yeni baskılardan korkup emperyalizm yanlısı sahtekarlara mı oy verecek ?... Hiç sanmıyorum...Ümit Kocasakal Hoca yine seçilecektir....

  Faşizm - remurisat

  Durmak yok ! İleri faşizme devam ! Bakalım sıra bizlere ne zaman gelecek...

  Kibrit demokrasilerde olur böyle vakalar. - Su Cemre Sim

  Batı bizim ülkedeki demokraiyi(!) ''Hibrit'' diye niteliyormuş;yani hibrit demokrasi.Bence hibrit değil,''kibrit'',minik bir alevle o da kayboluyor.Bu ülkede yargıç güvencesi yok,savcı bir devlet memuru,avukat da çoğu karnını doyuramayan ,sağlıksız,geçim sıkıntısı çeken serbest meslek erbabı.kÜÇÜK SİNEKLERİ ÖRÜMCEK AĞINDAN KURTAMAYA ÇALIŞIYOR.Bir Müslüman ülkede üçüne de gerek yok.Çağırırsın mollayı,verir fetvayı,keser kolunu,çıkartır gözünü olur biter.Molla torpilli olduğundan kimse onun koluna,yenine karışamaz.Hukukun olmadığı yerde baroya ne gerek var?İlahi İstanbul Barosu,ölmüşsün de ağlayanın yok.

  Kocasakalı sevin sevmeyin - muratcelik123

  Bu faşizmdir. AKP faşizmi her geçen gün dahada belirgin hale gelmeye başladı. Artık "Kara Göründü". Geminin rotasını değiştirmezsek kayalara bindireceğiz...