İstanbul Başsavcılığı: Tahliye kararları geçersiz ve hükümsüz

İstanbul Başsavcılığı: Tahliye kararları geçersiz ve hükümsüz
İstanbul Başsavcılığı: Tahliye kararları geçersiz ve hükümsüz
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu yaptığı yazılı açıklamada, tutuklu polislerin tahliye talepleri için yetkinin Sulh Ceza Hakimliklerinde olduğunu belirterek, İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararlarının "hukuken geçersiz ve hükümsüz olduğu" görüşünü öne sürdü.

İSTANBUL İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu,  İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile 22 Temmuz ve devamında yapılan operasyonlarda tutuklanan aralarında Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu yaklaşık 70 polisin tahliyesine karar vermesinin ardından Başsavcılık gece saatlerinde yazılı açıklama yaptı.

‘GÖREVSİZ VE YETKİSİZ OLARAK...’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca yürütülen çeşitli soruşturma dosyalarında halen tutuklu bulunan şüphelilerin avukatları tarafından İstanbul muhabere nöbetçisi olan 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nden reddi hakim ve tahliye talebinde bulunulmuş olup, İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin görevine girmemesine rağmen soruşturma dosyalarını temin etmeden ve incelemeden 24 Nisan'da 2015/92 değişik iş sayılı kararla görevsiz ve yetkisiz olarak İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin görevlendirilmesine karar verilmiştir.

14 Aralık operasyonu davasında tahliye bilmecesi

‘TAHLİYE KARARLARININ HUKUKEN GEÇERSİZ VE HÜKÜMSÜZ OLDUĞU...’

6545 sayılı kanunda bu konuda tahliye taleplerinin görevli ve yetkili mahkemesinin Sulh Ceza Hakimlikleri olduğu açıktır. İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 24 Nisan günü 2015/92 değişik iş sayılı kararının Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebiyle vermiş olduğu bu kararla İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nin 25 Nisan günü aldığı kararlarla İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği değişik iş sayılı kararın bu konuda karar verilmesine yer olmadığı kararıyla hukuken geçersiz olduğuna dair kararın verildiği ancak İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin soruşturma dosyalarını temin etmeden ve incelemeden halen Cumhuriyet Başsavcılığımıza göndermediği kararlarla tahliyeler yapılmasına karar verdiği ve bu kararları avukatlara tebliğ ettiği ancak bu karara karşı Cumhuriyet Başsavcılığımızca yeniden 25 Nisan günü yazıyla bu verilen kararların yerinde olmadığı ve infaz edilmemesi ve şüphelilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi istenmiş olup, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nce verilen 25 Nisan gün 2015/847 sayılı karar ile İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen tahliye kararlarının hukuken geçersiz ve hükümsüz olduğu aşağıdaki şekilde;

Avukatlardan Başsavcı Salihoğlu'nun açıklamasına tepki: Görevsiz ve yetkisiz

‘ŞÜPHELİLERİN TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA...’

'İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun talebinin kabulüyle, İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararların açıkça usul ve yasaya aykırı, hukuken geçersiz, uygulanabilirliği olmayan yok hükmünde sayılması gereken kararlar olduğunun tespiti ile bu konuda bir karar verilmesine yer olmadığına, İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararlarında belirtilen tutuklu şüphelilerin tahliyesine ilişkin taleplerinin ayrı ayrı reddine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'na ait soruşturmalardaki şüpheliler hakkında İstanbul sulh ceza hakimliklerince şüphelilerin tutukluluk hallerinin devamına ilişkin verilmiş olan kararların halen geçerli olduğunun tespiti ile şüphelilerin tutukluluk hallerinin devamına' belirtilerek karara bağlanmış olup, bu hukuki durum milletimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur."

(Cem TURSUN / DHA)

Avukat Turanlı: Tahliyeler için gerekirse Adliye önünde kendimi yakarım

Hidayet Karaca'nın avukatı: Tahliye kararı manifesto niteliğinde

 

 

 


  http://www.radikal.com.tr/134393313439333

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kendini ne sanıyor? - adiyez

  Bu savcı kendini ne sanıyor? Karar verme hakkı savcıların değil mahkemelerindir. Yok hükmünde demek de ne oluyor? Anayasa ve yasalarımızda "yok hükmünde" diye bir yol yoktur. Hürriyetten alıkoyma suçunun cezasını çekeceksiniz.....

  Vah adalet vah. - brandywine06

  O yetkiliymiş, bu değilmiş, bunlar önemli değil. Önemli olan Türkiye adalet mekanizmasının rezil hali. Başsavcıyı AKP kendi istediğine göre tavır alsın diye oraya oturtmuş. O da gereğini yapıyor. Şu anda Türkiye'de bağımsız işleyen bir adalet mekanizması olduğuna inanan bir tek kişi bile yok. Zaten hiçbir zaman tam bağımsız işlemeyen Türkiye adalet mekanizması AKP'nin son marifetleriyle tamamen bağımlı, prestijini kaybetmiş, kimsenin güvenmediği, hükümetin kolu olan herhangi bir devlet dairesine döndü. Adalet mensupları hiç kızmasın, gerçek budur. Gerçeği görüp kabullenmeden çözüm bulunamaz. O yüzden ilk olarak bunu kabul edelim. Sonra da soralım, daha başkanlık yokken adalet sistemini yok eden bir ülkede başkanlık sistemi olursa mutlak şart olan bağımsız adalet mekanizması koşulunun sağlanabileceğine inanan var mı? Buna da hiç kimse inanmıyor. Ama maddi, mevki vb. çıkarları için herkesi, her şeyi satabilecekler ile her zaman düşünme işini başkalarına devredip koyun gibi güdülmek isteyenler çoğunluğu oluşturuyor ve onlar AKP'nin sultanı başkan olsun, hepimizi gütsün, küçükler sosyal yardımlarla, büyükler ihale, rant vb. yollarla yolunu bulsun istiyor.

  hukuk ve ileri demokrasi - genco940

  Malum tarifinde hukuk devleti olarak adlandırılan memleketin hukukunun ne hallere geldiği böylece gözler önüne serilmiş olmakla bir daha düşünmemize sebep olmuştur. Kim ne olursa olsun adalet önünde kişi olarak bir hakka sahiptir, cari mevzuatlar çerçevesinde cezalandırılır veya suçsuz bulunarak tahliye olunur. Hukukun her kademesinde ayrı ayrı işlem görme olasılığı, hukuk nizamının bozukluğudur. Vatandaşın adil yargılandığının ispatı bu ise vay halimize. Allah kazadan beladan korusun.