İstanbul Boğazı'na üç yüzer marina geliyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı'nda Tarabya, İstinye ve Büyük Bebek koylarına yüzer marina yapmak için proje hazırladıklarını açıkladı.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı'nda Tarabya, İstinye ve Büyük Bebek koylarına yüzer marina yapmak için proje hazırladıklarını açıkladı.
Tarabya Koyu'nun temizlik çalışmalarını tanıtırken konuşan Topbaş, bir deniz kenti olmasına rağmen İstanbul'un denizden yararlanamadığını, marinaların geliştirilmesinin turizmi de olumlu etkileyeceğini söyledi.
Boğaz'da doğal marina nitelikli birkaç körfez bulunduğunu söyleyen Topbaş şöyle konuştu: "Sahil boyunca vatandaşları rahatsız eden tekneleri kaldırıp halkın sahille temasını sağlamak amacıyla Tarabya, İstinye ve Büyük Bebek koylarına yüzer marina projesi hazırladık. Bu yerler bizim kontrolümüzde olmadığı için Maliye Bakanı'ndan talepte bulundum,
olumlu karşılandı. İSPARK şirketimiz bu koylarda yüzer marina yaparak işletecek. Arzumuz, vatandaşa ucuz bir hizmet vererek, teknelerin sahile bağlantılarını kaldırıp, burada insanların rahatlıkla yürümesini, balık tutmasını ve denize girebilmesini sağlamak. Yakın bir tarihte bunun startını vereceğiz."
Türkiye'deki yüzer marinalar
Türkiye'de Turgutreis, Çeşme, Yalıkavak, Marmaris, Yalancıboğaz, Antalya ve Fethiye'de yüzer marinalar bulunuyor. Yüzer marina inşaat yapan Aska Marina ve Deniz Yapıları Şirketi Yöneticisi Sinan Kavlakoğlu'na göre Boğaz'a da yüzer marina yapmak mümkün. Ama bunun için Boğaz'a yüzer dalgakıran konması gerek. Kavlakoğlu, dalgakıranların Boğaz'daki kirliliği de azaltabileceğini savundu. Kavlakoğlu, "Yüzer marinalar özellikle İstinye, Tarabya, Beykoz taraflarında yapılırsa Boğaz'daki gemi trafiğini de etkilemez" dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, yüzer marinalar kurmayı düşündükleri İstanbul'un denize girilebilir temizlikteki sahillerin de çoğaldığını 'müjdeledi': "Sahil bandı boyunca toplam 1653 kilometre atık su şebekesi döşedik, 234 kilometrelik sahilin 170 kilometresini denize girilebilir hale getirdik. Baltalimanı'ndan Sarıyer'e kadar atık su tünel çalışması bitti. Üst bölgelerde oturanların atık suları toplanarak kolektöre bağlandı."