İstanbul bu yaz plaj bolluğu yaşayacak

Girişte 10-15 kadın toplanmış kültür fizik aletlerinin üzerinde kilolarından kurtulmaya çalışıyor. Kumsalın bittiği yerde, büyük çadırların altına kurulmuş soyunma kabinleri var.
Haber: EMRE BOZTEPE / Arşivi

İSTANBUL - Girişte 10-15 kadın toplanmış kültür fizik aletlerinin üzerinde kilolarından kurtulmaya çalışıyor. Kumsalın bittiği yerde, büyük çadırların altına kurulmuş soyunma kabinleri var. Kabinlerin önünde de alışveriş merkezlerininkini aratmayan tuvaletler sıralanmış. Onların önüneyse denizden çıkanların yıkanacağı duşlar koyulmuş.
Güneş ışınlarının dibindeki çakıltaşları parıldarken gözlerimizin yaptığı tahlile göre deniz tertemiz. Yine de güzelliğe aldanmamak gerek, yaz başladığında önce kolibasili tahlillerinin sonuçlarına bakılacak.
Konyaaltı veya Kemer'den bahsetmiyoruz. Burası İstanbul'un göbeğindeki Yeşilköy'deki Çiroz Plajı. Şimdilik sahilin tadını sahipsiz köpekler çıkarıyor. Yazla birlikte Avrupa yakasında yaşayanlar bu sahile akın
edecek. Tabii kolibasili oranı uygunsa.
Büyükşehir Belediyesi Florya, Güneş ve Çiroz plajlarını güneydeki benzerlerini aratmayacak şekilde yeniledi. Denize girmek de şart değil. Örneğin Florya Plajı'nda yüzdükten sonra arkadaki parkta çiçekler
arasında güneşin batışını izleyebilirsiniz. Ya da çocuklarınız kumsalda oynarken siz çay bahçesinde Marmara Denizi'ni izleyebilirsiniz. Hem de 50 kuruşa çay, 1.5 liraya tost.
İçinde iki tenis kortu bulunan Yeşilköy sahili de Florida'yı aratmıyor. Sahilde ikişer tenis kortu ve basketbol sahası bulunuyor.
Üç plaja 20 milyon YTL
Büyükşehir Belediyesi üç plaja 20 milyon YTL'lik yatırım yaptı. 6.6 milyon YTL'ye yenilenen Çiroz'da 80 soyunma kabini, 24 duş, 20 tuvalet kabini, iki voleybol sahası, bir mini futbol sahası, 228 emanet dolabı var.
Avrupa yakasında denize girilecek yerler bu üç plajdan ibaret değil. İstanbul'a bir saat uzaklıktaki Kilyos, yenilenen Çanta, Selimpaşa, Kumburgaz ve Silivri plajları belediyenin cankurtaran hizmetiyle daha güvenli kumsallar olacak. Karaburun'un 5 kilometrelik plajı da 2007 sezonuna hazırlanıyor.
Anadolu yakası da 'ısınıyor'
Peki ya Anadolu yakası? Geçtiğimiz yıllarda Caddebostan, Suadiye ve 'Fener Beach Club' uzun süre konuşulmuştu. Donla denize girildiği için eleştirilen Caddebostan Plajı'nın kapasitesi 2 bin kişi. Onun hemen yakınında 250 kişilik Suadiye Plajı var.
Kadıköy Belediyesi'nin Mısır'dan palmiye, Edirne'den çim getirip 600 bin YTL'ye mal ettiği 'Fenerbahçe Beach Club'sa geçen yıl sadece güneşlenme plajı olarak kullanıldı. 15 YTL'ye girilen plajın suyunun temiz olmadığı belirlenince gelenler deniz yerine havuz keyfi yapmak zorunda kaldı. Kadıköy Belediyesi bu yıl üçü ücretli, dört halk plajı daha yapmayı hedefliyor.
Otoyolların yenilenmesiyle yazları 800 bin aracı ağırlar hale gelen Şile'yse sık sık boğulma olaylarıyla gündeme geliyordu. Bu yaz Büyükşehir Belediyesi Ayazma, Ağlayankaya, Uzunkum ve Kumbaba'da 55 cankurtaran çalıştıracak. Her 300 metrede bir cankurtaran kulesi olacak. Şile Belediyesi de dört kaptan, üç bot, yedi ATV motosiklet ve iki ambulansla plajlarda hazır olacak.
Ne kadar arıtma o kadar havlu
İSKİ'ye göre İstanbul'un iki yakasında 87 noktada yüzmek mümkün. 234 kilometrelik sahil şeridinde parmağının ucunu sokacak deniz bulamayan İstanbullular için iyi bir haber. Bu tablonun gerisindeyse çevre yatırımları var. Son iki yılda 1 milyar dolarlık çevre ve atıksu yatırımı yapan İSKİ önümüzdeki üç yılda arıtma tesislerine 3 milyar dolar harcayacak. Büyükşehir Belediyesi derelerin ıslahıyla Marmara ve Boğaz'a atık su akışını 'tamamen' kesmeyi hedefliyor.
Her keseye her zevke
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı plajlara giriş ücretsiz. Ama içeride şezlong ve şemsiye kirası vermek gerekiyor. "Ben kalabalık sevmem parasını verir keyfime bakarım" diyenler için de Marmara ve Karadeniz sahilleri birçok seçenek sunuyor. Hafta içi ve hafta sonu fiyatları farklı
olan bu plajlara giriş ücreti 10 ile 25 YTL arasında.
Kilyos'taki 'Non-Stop Beach Club' 24 Haziran tarihinden sonra hizmete girecek. Boğaziçi Üniversitesi'nin Kilyos Sarıtepe Kampüsü'nde bulunan Burç Beach, 1.5 km'lik kumsalıyla 19 Mayıs'ta sezonu açacak. Rockistanbul'a da ev sahipliği yapan Kilyos Solar Beach 700 metrelik kumsalıyla 20 Mayıs'ta sezona merhaba diyecek. İstanbul Park'a 10 dakika mesafedeki 'Dodo İstanbul Sea Club' restoranlarıyla dikkat çekiyor. Demirciköy'le Kilyos arasındaki 'Dalia Beach Club' sakin doğasıyla huzur arayanlar için ideal bir plaj. Marmaracık Koyu'nda yer alan Golden Beach Club da denize girmenin yanısıra plaj voleybolu, golf gibi aktivitelere de katılmak mümkün.